Reklama

Europa

Hiszpania: W Barcelonie odbędzie się beatyfikacja dwóch męczenników wojny domowej

Adobe Stock

W sobotę 23 listopada w słynnej bazylice Świętej Rodziny (Sagrada Família) w Barcelonie prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionymi ks. Kajetana Clausellasa i świeckiego, ojca rodziny Antoniego Torta. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Katalonii w 1936, gdy w Hiszpanii szalała wojna domowa, której ostrze było wymierzone w wielkim stopniu w Kościół katolicki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto krótkie życiorysy nowych błogosławionych.

Kajetan (Gaietà) Clausellas Ballvé urodził się 29 (według innych źródeł - 5) sierpnia 1863 w mieście Salut de Sabadell (zespół miejski Barcelony). Uczył się w kolegium prowadzonym przez pijarów w Sabadellu, po czym w wieku 14 lat wstąpił do seminarium duchownego w Barcelonie i po jego ukończeniu przyjął 26 maja 1888 święcenia kapłańskie. Pracował następnie duszpastersko w różnych parafiach katalońskich, wszędzie dając przykład gorliwości apostolskiej, skromności, ubóstwa i pokory. W 1898 został wikariuszem parafii św. Feliksa w Sabadellu, łącząc tę funkcję z opieką duszpasterską w parafii Trójcy Przenajświętszej w tym mieście.

W 1916 władze kościelne mianowały go kapelanem Zgromadzenia Siostrzyczek od Bezbronnych Starców (Hermanitas de los Abuelos Desamparados) i prowadzonego przez nie schroniska dla tej grupy osób. Ks. Kajetan nie tylko służył im duchowo, ale sam przemierzał ulice miasta, szukając potrzebujących i pomagając im. Na miarę swych sił i możliwości starał się opiekować się biednymi i chorymi, zyskując sobie miano „ojca bezbronnych osób starszych”. Był wzorem cnót chrześcijańskich i miłości bliźniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ale już na początku lat trzydziestych XX wieku ogólna sytuacja aspołeczno-polityczna w Hiszpanii zaczęła się komplikować po dojściu tam do władzy lewicy w 1931, co niemal natychmiast uderzyło w Kościół. Rozpoczęły się zakrojone na dużą skalę prześladowania religijne, choć najgorsze czasy miały dopiero nadejść wraz z buntem gen. Francisco Franco 17 lipca 1936. Rozpoczęła się wówczas okrutna i krwawa wojna domowa, której jednymi z największych ofiar byli ludzie Kościoła: księża, osoby zakonne i świeccy zaangażowani w życie parafialne.

Ks. Kajetan, świadom grożącego niebezpieczeństwa, nie ukrywał się i nie przestał pełnić swej posługi kapelana i opiekuna chorych, starców i innych potrzebujących, choć namawiano go, aby próbował się ratować. Zginął rozstrzelany z nienawiści do wiary 15 sierpnia 1936 w miejscowości San Julián de Altura w Katalonii. Po zakończeniu wojny (w 1939) w miejscu jego męczeństwa wzniesiono pamiątkowy pomnik a w 1957 doczesne szczątki kapłana przeniesiono do kaplicy Matki Bożej z Montserrat w kościele św. Feliksa w Sabadellu, w którym niegdyś posługiwał.

Antoni Tort Reixachs urodził się 28 marca 1895 w Monistrol de Montserrat koło Barcelony. W 1903 cała jego rodzina przeniosła się do stolicy Katalonii i tam przyszły błogosławiony rozpoczął pracę jako złotnik. W 1917 poślubił Marię Josefę Gavín Sagardia, z którą miał 11 dzieci.

Przez całe swoje życie rzetelnie i uczciwie wypełniał swe obowiązki zawodowe i rodzinne, będąc przy tym wzorowym, gorliwym katolikiem, z dużą wrażliwością na materialne i duchowe potrzeby innych. Odznaczał się wielką pobożnością do Eucharystii i do Matki Najświętszej. Był członkiem Bractwa Nocnej Adoracji i nosicielem krzyża w czasie procesji. Wielokrotnie pielgrzymował do Lourdes i pomagał chorym. Bardzo dbał o religijne wychowanie swych dzieci i o praktyki pobożne w rodzinie.

Reklama

W niedzielne poranki golił chorych na gruźlicę i starców w schronisku prowadzonym przez Siostrzyczki od Bezbronnych Starców, popołudniami zaś zajmował się katechizacją parafialną.

Ale gdy wybuchła wojna domowa i rozpoczęły się prześladowania Kościoła, dobroczynne zaangażowanie Antoniego przestało się liczyć. 1 grudnia1936 do jego domu wtargnęli lewicowi milicjanci, szukając jego brata Francesca i córki Mercè, których mieli na swych listach poszukiwanych „tradycjonalistów”. Antoni udzielił u siebie schronienia kilku księżom i siostrom zakonnym. Milicjanci spalili na miejscu przedmioty religijne i opuścili jego dom, zabierając ze sobą dwóch kapłanów, gospodarza (za to, że ich ukrywał) oraz jego brata i córkę. Przyprowadzili ich do komitetu rewolucyjnego i rozpoczęli ich przesłuchania.

Niebawem Mercè została zwolniona, a pozostałych więźniów przewieziono do placówki „czeka”(tak na wzór sowiecki nazywano miejsca przetrzymywania przeciwników lewicy). Antoni, świadom zagrożenia, powierzył swe życie Bogu i był gotów na męczeństwo. Rozstrzelano go wraz z innymi więźniami w nocy z 3 na 4 grudnia 1936 r. Świadkowie stwierdzili, że przed śmiercią 41-letni męczennik miał powiedzieć: „Żegnajcie, do zobaczenia w niebie. Nie lękajcie się, gdyż ani jeden włos nie spadnie wam z głowy, jeśli Bóg na to nie pozwoli. Opatrzność będzie nad wami czuwała tak, jak czuwała dotychczas, tak będzie też w przyszłości”.

Jutrzejsza uroczystość będzie 26. tego rodzaju obrzędem w obecnym pontyfikacie w odniesieniu do męczenników wojny domowej w Hiszpanii. Podczas 25 dotychczasowych beatyfikacji Kościół otrzymał 1127 błogosławionych, w tym było 20 ceremonii zbiorowych (co najmniej 4 osoby wyniesione na ołtarze). Ponadto św. Jan Paweł II w czasie 10 beatyfikacji ogłosił 471 błogosławionych i Benedykt XVI na 4 takich uroczystościach dał Kościołowi 530 błogosławionych. Papież Wojtyła przeprowadził też 2 kanonizacje, na których ogłosił 11 świętych męczenników hiszpańskich (których sam wcześniej beatyfikował).

Podziel się:

Oceń:

2024-11-22 20:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sagrada Familia – znak nadziei w Roku Jubileuszu

Vatican Media

Słynna bazylika Sagrada Familia w Barcelonie jest miejscem, w którym można uzyskać odpust w Roku Jubileuszowym. W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte - przekonuje ks. Josep Maria Turull, rektor bazyliki.

Więcej ...

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

2025-04-05 12:00
bp Arkadiusz Okroj

Episkopat News

bp Arkadiusz Okroj

Więcej ...

Lublin. Rekolekcje z bł. Hanną Chrzanowską

2025-04-06 07:06

Archiwum DPS "Kalina"

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami