Reklama

Niedziela Lubelska

Siła miłości i modlitwy. Światowy Dzień Wcześniaka

Ze zbiorów Oddziału Noworodków i Wcześniaków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W Polsce po raz pierwszy obchody odbyły się w 2011 r. z inicjatywy Fundacji Wcześniak. W Europie średnio 1 na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie, czyli przed upływem 37 tygodnia ciąży. Kruchość i delikatność tych dzieci oraz troskę o nie symbolizuje kolor fioletowy, zaś symbolem samego wcześniactwa są małe, fioletowe skarpetki. Celem obchodów jest szerzenie świadomości o walce, którą każdego dnia toczą dzieci przedwcześnie urodzone, ich rodzice oraz personel medyczny. To walka o życie i jego jak najlepszą jakość pomimo zbyt wczesnego opuszczenia bezpiecznego miejsca pod sercem matki.

Reklama

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka w niedzielę, 17 listopada, personel medyczny Oddziału Noworodków i Wcześniaków Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego (do 12 IV 2022 r. im. Jana Bożego) przy ul. Lubartowskiej 81 w Lublinie zorganizował spotkanie, na które przybyło 30 dzieci wraz z rodzicami, dziadkami oraz rodzeństwem. Był tort, wspólne zabawy, pamiątkowe zdjęcia, serdeczne rozmowy rodziców i dzieci z lekarzami, pielęgniarkami i położnymi. Wspomnienia z niewyobrażalnie trudnego czasu, jakim były przedwczesne narodziny, wiążące się z zagrożeniem życia, mieszały się z rzeczywistym obrazem rozwijających się dzisiaj dzieci, ich śmiechem, żywiołowością i gwarem, które wypełniły mury przedwojennego budynku szpitalnego. - Wśród obecnych na spotkaniu wcześniaków były dzieci urodzone między 24 a 33 tygodniem ciąży, których waga urodzeniowa niejednokrotnie nie przekraczała 1000 gram. Najstarsza z uczestniczek spotkania ma dzisiaj 13 lat – mówi położna Mariola Głąb, główna inicjatorka akcji. - To dzień pełen wspomnień, wzruszeń, emocji, ale też dobrej zabawy, którą poprowadziły panie animatorki ze Strefy Dziecka, którym jesteśmy bardzo wdzięczne. Był to pierwszy dzień wcześniaka obchodzony w takim gronie w naszym szpitalu przy ul. Lubartowskiej i liczymy, że nie ostatni - powiedziała z nadzieją pani Mariola.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tak ten trudny czas wspominają państwo Monika i Jacek Flisowie, rodzice urodzonych w 2014 r. trojaczków:

„Jesteśmy rodzicami trojaczków Wojtka, Zuzi i Bartka. Bycie rodzicami to wielki dar, ale i ogromna odpowiedzialność. Gdy dowiedzieliśmy się, że noszę pod sercem trojaczki, radość mieszała się z lękiem. Wiedziałam, że ciąża mnoga wiąże się z ryzykiem, ale modliłam się, by wszystko zakończyło się dobrze. Nasze dzieci przyszły na świat w 28. tygodniu ciąży, znacznie przed czasem. To był dla nas najtrudniejszy moment w życiu. Wojtuś, Zuzia i Bartuś, tak maleńkie i kruche, ważące każde po 1100 g, trafiły prosto na oddział intensywnej terapii wcześniaków. Każde z nich walczyło o życie. Inkubatory, respiratory, operacje, mnóstwo leków - to była rzeczywistość naszych dzieci przez kilka miesięcy. Patrząc na nie, czuliśmy ogromny ból, ale jednocześnie wiedzieliśmy, że musimy być dla nich silni. Spędziliśmy w szpitalu trzy długie miesiące, wypełnione niepewnością i strachem. W tym czasie zwróciłam się ku modlitwie. Zaczęłam odmawiać Nowennę Pompejańską, prosząc Matkę Bożą o zdrowie dla naszych dzieci i siłę dla mnie samej. Każdego dnia, siedząc przy inkubatorach, czułam, że modlitwa daje mi ukojenie i pozwala trwać przy moich maleństwach. Ta więź duchowa stała się dla mnie źródłem niezmiernej mocy. Nie mogę nie wspomnieć o cudownych ludziach, których spotkaliśmy w tym trudnym czasie. Lekarze i położne z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie (wówczas: Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego) okazali się nie tylko specjalistami w swojej dziedzinie, ale również aniołami. Ich troska, ciepło i cierpliwość były dla nas jak promyk światła w ciemności. Dziś nasze dzieci mają się dobrze. Każde z nich jest dla nas cudem i dowodem na to, że miłość, wiara i współpraca z dobrymi ludźmi potrafią przenosić góry. Każda chwila z nimi to dar, za który codziennie dziękujemy Bogu. Chcemy podziękować wszystkim, którzy nas wspierali: naszym rodzinom, lekarzom, położnym i tym, którzy modlili się razem z nami. Chcemy przekazać nasze świadectwo wszystkim rodzicom, którzy mierzą się z trudnymi sytuacjami. Nigdy się nie poddawajcie! Modlitwa ma ogromną moc, a wsparcie dobrych ludzi potrafi czynić cuda. Nasza historia jest tego dowodem”.


Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-11-24 07:08

Wybrane dla Ciebie

Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny

Serwici, Słudzy Najświętszej Maryi Panny

pl.wikipedia.org

Serwici, Słudzy Najświętszej Maryi Panny

Do grona czczonych Założycieli należeli: Aleksy Falconieri, Bartłomiej Amidei, Benedykt Antella, Buonfiglio Monaldi, Gerardino Sostegni, Hugo Lippi-Uguccioni oraz Jan Buonagiunta Monetti.

Więcej ...

Bezpłatnie przeskanuj swoją stronę internetową i uzyskaj dane o wycieku danych osobowych

2025-02-16 19:09

Adobe Stock

Nowy rok przynosi kolejne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo internetu i jego użytkowników. CERT czyli zespół reagowania na incydenty zaprezentował serwis, w ramach którego każdy - zarówno osoba prywatna posiadająca stronę internetową, jak i mała firma czy duża instytucja publiczna udostępniająca wiele skomplikowanych systemów, może budować i rozwijać swoje cyberbezpieczeństwo.

Więcej ...

Kard. Parolin o rozwiązaniach pokojowych dla Ukrainy i Bliskiego Wschodu

2025-02-17 14:59
Wojna na Ukrainie

Adobe Stock

Wojna na Ukrainie

W wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie „L'Eco di Bergamo” watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin powtórzył, że istnieje pilna potrzeba wielostronnej „dyplomacji nadziei” i „odwagi” w negocjowaniu pokoju.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Czy staram się słuchać i żyć językiem miłości?

Wiara

Czy staram się słuchać i żyć językiem miłości?

Watykan o chorobie papieża Franciszka: złożony obraz...

Kościół

Watykan o chorobie papieża Franciszka: złożony obraz...

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....

Kościół

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....