Reklama

Niedziela Lubelska

Muzyka dla każdego

Stanisław Sadowski

W kościele pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach (al. Jana Pawła II) trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Organowy. We wszystkie środy lata, a nawet jeszcze we wrześniu można zupełnie za darmo nasycić serca wspaniałą muzyką.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal, zorganizowany pod artystyczną opieką Roberta Grudnia i przy znacznej pomocy proboszcza ks. kan. Ryszarda Juraka, upływa pod znakiem ważnych wydarzeń w życiu Kościoła i Ojczyzny. Dedykowany jest bł. Janowi Pawłowi II w 35. rocznicę wyniesienia na Stolicę Piotrową, a także walczącym o wolność Ojczyzny powstańcom styczniowym. Znamienite okazje, włączone w bogactwo przeżyć Roku Wiary, stały się okazją do zaprezentowania przed lubelską publicznością wybitnych artystów. Krzesimir Dębski, Alicja Węgorzewska, Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska, Anna Romantowska, Ewa Uryga czy Krzysztof Herdzin to tylko niektórzy z tych, co postanowili spędzić część wakacji w Lublinie.

Koncertom towarzyszą prelekcje i wystawy. - Sztuka i historia od zawsze kroczyły ze sobą w parze, inspirując się wzajemnie. Tak było w przypadku powstania styczniowego, które chociaż nie doczekało się literatury równie wielkiej jak powstanie listopadowe, to stało się inspiracją imponującej kolekcji dzieł malarzy XIX i XX wieku; w literaturze na wielką skalę rozwinęło się pamiętnikarstwo, a muzyce dało całą plejadę pieśni wojskowych - mówi Robert Grudzień. Idąc za przykładem wielkich twórców, dyrektor festiwalu ukazuje ten niezaprzeczalny wkład w rozwój polskiej kultury narodowej, tak bliskiej bł. Janowi Pawłowi II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Festiwal rozpoczął Krzesimir Dębski, któremu towarzyszyło Krakowskie Trio Stroikowe wraz z Chórem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tydzień później w koncercie zatytułowanym „Każdemu marzy się wolność” utwory związane z powstaniem styczniowym recytowali Jerzy Zelnik i Halina Łabonarska. Doniosłym wydarzeniem artystycznym było otwarcie wystaw „Powstanie 1863 - gorzka chwała”, przygotowanej przez Muzeum Nieodległości w Warszawie oraz „Artur Grottger - powstanie styczniowe”, na którą złożyły się fotokopie słynnych kartonów jednego z czołowych malarzy polskiego romantyzmu. Przypadające w tym roku 35-lecie wyniesienia bł. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową uhonorował ks. Krzysztof Ołdakowski, który wystąpił z prelekcją o dwóch papieżach - bł. Janie Pawle II i Franciszku. Ciekawostką był występ słynnej grupy ewangelizacyjnej Claret Gospel z Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej oraz koncert, w którym Swietlana Kaliniczenko zaśpiewała najpiękniejsze romanse ukraińskie.

Chociaż festiwal zbliża się ku końcowi i spotkania z wieloma artystami przeszły już do historii, wciąż jeszcze można znaleźć w programie mnóstwo interesujących pozycji. Rok Wiary najpełniej ukazany zostanie 25 września podczas finału festiwalu, poświęconego trzem papieżom: bł. Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi. Wówczas słowo wygłosi bp Mieczysław Cisło. Ciekawą propozycją, szczególnie dla melomanów, jest recital Wiesława Ochmana, zaplanowany na 11 września. Z kolei ci, którym drogie to, co polskie, nie powinni przegapić najbliższego koncertu (14 sierpnia), zatytułowanego „Marsz, marsz, Polonia”. Przed zgromadzonymi w papieskiej świątyni wystąpią artyści współpracujący z Filharmonią Lubelską: Mariola Zagojska (sopran), Dorota Szostak-Gąska (sopran), Jakub Gąska (tenor) oraz Agnieszka Schulz-Brzyska (fortepian). Jeszcze inny portret Polaka - patrioty ukaże koncert pt. „Fortepian Chopina”, oparty na utworach wielkiego kompozytora oraz poezji Cypriana Kamila Norwida, w którym przed publicznością zaprezentują się Anna Romanowska, Georgij Agratina i Robert Grudzień (28 sierpnia). Każdy koncert zaczyna się o godz. 19. Wstęp wolny - polecamy!

Podziel się:

Oceń:

2013-08-07 14:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Improwizacje na tematy pieśni maryjnych na organy i saksofon na Festiwalu „Gaude Mater” w Częstochowie

Ks. Mariusz Frukacz

„Improwizacje na tematy pieśni maryjnych” w wykonaniu Bogusława Grabowskiego (organy) i Macieja Sikały (saksofon) znalazły się w programie kolejnego dnia odbywającego się w Częstochowie 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?