Reklama

Z Watykanu

Sytuacja na Bliskim Wschodzie

Nadzwyczajna audiencja dla króla Jordanii

Papież Franciszek przyjął 29 sierpnia br. na audiencji Abdullaha II wraz z królową Ranią. Następnie jordański monarcha spotkał się z sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami - abp Dominique Mamberti. Stolica Apostolska i Jordania są przekonane, że jedyną drogą prowadzącą do położenia kresu konfliktowi w Syrii jest dialog i negocjacje między wszystkimi przedstawicielami syryjskiego społeczeństwa - wynika z komunikatu opublikowanego po rozmowach króla Jordanii w Watykanie.

Podczas rozmów poruszono niektóre tematy będące przedmiotem wzajemnego zainteresowania, zwłaszcza promowanie pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie. Odniesiono się zwłaszcza do wznowienia negocjacji między Izraelczykami a Palestyńczykami oraz kwestii Jerozolimy.

Wyrażono też uznanie dla wysiłków króla Abdullaha w dziedzinie dialogu międzyreligijnego oraz dla jego inicjatywy zwołania w Ammanie na początku września konferencji na temat wyzwań, przed jakimi stają chrześcijanie na Bliskim Wschodzie.

Modlitwa „Anioł Pański”

Jezus bramą do zbawienia

Jezus jest naszą bramą prowadzącą do zbawienia, pozwólmy, aby wkraczał On coraz bardziej w nasze życie - powiedział papież Franciszek w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” 25 sierpnia w Watykanie.

- Obraz drzwi wielokrotnie powraca w Ewangelii i przypomina o drzwiach domu, ogniska domowego, gdzie znajdujemy bezpieczeństwo, miłość i ciepło - wyjaśnił Ojciec Święty. - Jezus mówi, że są drzwi, które pozwalają nam wejść do rodziny Bożej, do ciepła domu Bożego, do wspólnoty z Nim. Tymi drzwiami jest sam Jezus (por. J 10, 9). On jest drzwiami, przejściem do zbawienia. Dziś przechodzimy obok wielu drzwi, które zapraszają do wejścia, obiecując szczęście, trwające tylko chwilę, będące celem samym w sobie, bez żadnej przyszłości. Ale ja was pytam: A my przez jakie drzwi chcemy wejść? I kogo chcemy wpuścić przez drzwi naszego życia? Chciałbym powiedzieć dobitnie: nie lękajmy się przekroczyć bramy wiary w Jezusa, pozwolić, aby coraz bardziej wchodził On w nasze życie, abyśmy wychodzili ze swych egoizmów, ze swego zamknięcia, ze swej obojętności wobec innych. Jezus bowiem oświetla nasze życie światłem, które nigdy nie gaśnie. Nie jest to sztuczne światło ani błysk. Jest to spokojne światło, które trwa zawsze i daje nam pokój. To światło spotykamy wtedy, gdy wchodzimy przez drzwi Jezusa - zauważył papież Franciszek.

Reklama

Stolica Apostolska

Arcybiskup Pietro Parolin nowym sekretarzem stanu

Ojciec Święty Franciszek przyjął dnia 31 sierpnia br. dymisję złożoną w związku z osiągnięciem przewidzianego prawem wieku przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, 78-letniego kard. Tarcisio Bertone, a jego następcą mianował 58-letniego abp. Pietro Parolina, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Wenezueli. Papież Franciszek poprosił jednocześnie kard. Bertone, by pełnił swoje funkcje do 15 października br.

Abp Pietro Parolin urodził się 17 stycznia 1955 r. w Schiavon k. Vicenzy, w północnych Włoszech. Jest jednym z najbardziej doświadczonych dyplomatów watykańskich. Po święceniach kapłańskich studiował w Rzymie prawo kanoniczne i dyplomację, a w 1986 r. rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Pracował w przedstawicielstwach papieskich w Nigerii (1986-89) i Meksyku (1989-92). Po powrocie do Watykanu w kierowanym przez kard. Angelo Sodano Sekretariacie Stanu był odpowiedzialny za Hiszpanię, Andorę, a od 2000 r. - za Włochy i San Marino. Zna języki: włoski, angielski, francuski i hiszpański.

Od 30 listopada 2002 r. był podsekretarzem ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami (wiceszefem dyplomacji watykańskiej). Wielokrotnie stał na czele delegacji Stolicy Apostolskiej na różne konferencje międzynarodowe, zwłaszcza nt. rozbrojenia jądrowego. Przewodniczył delegacjom watykańskim podczas rozmów z władzami Wietnamu i Izraela. W lutym 2009 r. udało mu się wypracować porozumienie z rządem w Hanoi, które może zaowocować nawiązaniem pełnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Wietnamem. 17 sierpnia 2009 r. został mianowany nuncjuszem w Wenezueli. Sakrę biskupią przyjął 12 września 2009 r. z rąk papieża Benedykta XVI.

Reklama

Ks. prał. Parolin przebywał w Polsce w 2007 r., jako oficjalny przedstawiciel papieża i Stolicy Apostolskiej na VII Dzień Papieski. Wygłosił wówczas referat nt. przełomowego znaczenia Jana Pawła II dla rozumienia papieskiej dyplomacji jako narzędzia obrony praw i godności człowieka.

* * *

Panie, naucz nas wychodzić poza siebie. Naucz nas wychodzić na ulice i ukazywać Twoją miłość.
Wpis papieża Franciszka na portalu Twitter

2013-09-02 13:05

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39
Arcybiskup Światosław Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Więcej ...

Litania do św. Mikołaja

Archiwum parafii

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

Więcej ...

Bp Włodarczyk: św. Mikołaj chce nas nauczyć pokory w czynieniu dobra

2022-12-06 15:34
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Święty ten chce nas nauczyć pokory w czynieniu dobra” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk w katedrze bydgoskiej, której współpatronem jest Mikołaj.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Litania do św. Mikołaja

Wiara

Litania do św. Mikołaja

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...