Reklama

Ze świata

Włochy

Rzymski Dziedziniec Pogan będzie poświęcony dziennikarzom

Rzymska edycja Dziedzińca Pogan będzie poświęcona dziennikarzom. Za najważniejszy punkt spotkania, które odbędzie się 25 września w świątyni Hadriana, uważa się dyskusję przewodniczącego Rady, kard. Gianfranco Ravasiego, z założycielem dziennika „La Repubblica”, Eugenio Scalfarim. Odbędą się też dwie inne debaty z udziałem m.in. szefów najważniejszych włoskich dzienników. Obecni będą: Ferruccio de Bortoli z „Corriere della Sera”, Mario Calabresi z „La Stampa”, Ezio Mauro z „La Repubblica” i Roberto Napoletano z „Il Sole 24 ORE”.

Podczas Dziedzińca Pogan zostaną poruszone następujące tematy: „Etyka społeczna i etyka mediów”, „Wolność i odpowiedzialność informacji: bezstronność i prawda”, „Dziennikarstwo, kultura i wiara. Wierzyć i przekazywać”. Rzymska edycja Dziedzińca Pogan ma na celu „podjęcie dialogu między znaczącymi osobistościami środków przekazu - wierzącymi i niewierzącymi” - zapowiadają organizatorzy.

Dziedziniec Pogan jest strukturą w łonie Papieskiej Rady ds. Kultury. Stworzył ją kard. Ravasi z inspiracji Benedykta XVI. Kieruje nią ks. Laurent Mazas. Jej celem jest promowanie dialogu wierzących, agnostyków i ateistów przez dyskusje na ważne tematy kulturowe i społeczne.

Egipt

Prześladowania nie słabną

Nadal trwają ataki na obiekty chrześcijańskie w Egipcie. - Islamiści spalili i zburzyli wszystko. Ich celem było usunięcie wszelkich śladów chrześcijan w tym mieście, łącznie z sierocińcami - powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews jeden z mieszkańców miasta Al-Minja w środkowym Egipcie. Według miejscowych źródeł, uzbrojeni napastnicy po zaatakowaniu kościoła udali się do położonych obok niego dwóch obiektów dla dzieci niepełnosprawnych. Najpierw rozkradli wszystkie pieniądze, ubrania i zabawki dziecięce, a następnie podpalili cały budynek. Atak i pożar trwały 5 godzin. - Na szczęście dzieci zabrano stamtąd jeszcze przed atakiem islamistów - oświadczył informator agencji. Dodał, że podobnie jak inne miejsca należące do chrześcijan, obie instytucje dla sierot zostały niemal całkowicie zrównane z ziemią. Podkreślił, że sprawcy nie ograniczyli się do zburzenia budynków, ale zniszczyli także niewielką galerię, gdzie dzieci wystawiały wykonane przez siebie prace, za które sierociniec dostawał pieniądze, oraz mieszkania kilku rodzin, pracujących w tej placówce.

Reklama

Białoruś

Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Przez 88 dni, od 1 czerwca 2013 r. - trwała peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux na Białorusi. Samochód z relikwiami przejechał po drogach Białorusi 8684 km. Podczas peregrynacji setki tysięcy wiernych różnych wyznań spotkały się z doczesnymi szczątkami św. Teresy.

Relikwie odwiedziły wszystkie katedry diecezji na Białorusi; nawiedziły prawie wszystkie sanktuaria, w tym narodowe sanktuarium Białorusi w Budsławiu. Relikwie św. Teresy były obecne również podczas międzydiecezjalnego spotkania młodzieży w Iwieńcu, które odbywało się w łączności z Rio.

Uroczyste ogólnokrajowe zakończenie peregrynacji relikwii odbyło się 27 sierpnia br. w katedrze witebskiej, a po Mszy św. relikwie powróciły do Lisieux we Francji.

Ks. Jerzy Martinowicz

Więcej informacji: www.catholic.by/2/home/news/belarus/34-belarus/118065-dzennik.html

Ludzie

Bp Antoine Audo

Chaldejski biskup Aleppo Antoine Audo, odnosząc się do słów Ojca Świętego na temat sytuacji w Syrii, powiedział: - „Głos Franciszka wstawiającego się za cierpiącymi mieszkańcami Syrii przywrócił nam wszystkim promyk nadziei na pokój. Wspólnota międzynarodowa powinna nam pomóc wznowić dialog, a nie kolejną wojnę - podkreślił chaldejski duchowny. - Bardzo mnie ucieszyła ta bliskość Papieża - powiedział bp Audo Radiu Watykańskiemu. - Jeśli doszłoby teraz do interwencji zbrojnej, to - według mnie - oznaczałaby ona wybuch wojny światowej. Istnieje takie zagrożenie. Sytuacja wcale nie jest prosta. Wojna ogarnęła już cały kraj. Miejmy nadzieję, że papieski apel zostanie wysłuchany - powiedział bp Antoine Audo.

Cudzysłów

Cały Bliski Wschód przypomina jeden wielki wulkan. Również u nas daje się odczuć reperkusje konfliktu w Syrii i Egipcie.
Abp Louis Sako, chaldejski patriarcha Babilonii

Krótko

Orzekania o legalności uderzenia na Syrię odmówiły dwie główne organizacje obrony praw człowieka - Amnesty International i Human Rights Watch, w związku z rozważaną przez wiele krajów zachodnich możliwością reakcji na domniemane użycie broni chemicznej przez syryjski reżim.

Brytyjska Izba Gmin (niższa izba parlamentu) sprzeciwiła się wnioskowi premiera Davida Camerona o interwencję wojskową w Syrii w celu ukarania reżimu Baszara al-Asada za użycie broni chemicznej przeciw ludności cywilnej.

Amerykanie protestowali przeciw atakowi na Syrię. Kilkaset osób zgromadziło się w tym celu na Times Square w Nowym Jorku.

Rosja wysyła na wschodnią część Morza Śródziemnego krążownik rakietowy i niszczyciel w związku z tamtejszą, dobrze znaną sytuacją - poinformowała agencja Interfax, odnosząc się do obecnego kryzysu w Syrii.

Wywiad USA podsłuchiwał agendy ONZ - wynika z dokumentów ujawnionych przez Edwarda Snowdena. Podsłuch prowadzony był mimo porozumienia, w którym Stany Zjednoczone zobowiązały się do unikania działalności wywiadowczej w stosunku do ONZ.

W Iraku w dwóch zamachach bombowych - w Samarze i Abu Ghraib - 24 osoby zginęły, a 47 zostało rannych.

USA w połowie października osiągną ustawowy limit zadłużenia. Podniesiono go w styczniu br. do 16,7 bln dolarów.

Rząd kanadyjskiej prowincji Quebec chce zakazać eksponowania symboli religijnych w urzędach. Zakaz ma dotyczyć wszystkich religii.

Fitch - agencja ratingowa wystawiła Polsce żółtą kartkę za pogorszenie się stanu finansów publicznych i zawieszenie pierwszego progu ostrożnościowego.

Henryk Piotrowski, 43-letni Polak, zginął zgnieciony w śmieciarce. Bezdomny mężczyzna schronił się w pojemniku na śmieci przed deszczem.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-09-02 13:05

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Redemptoryści na adwent 2022

Kościół

Redemptoryści na adwent 2022

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...