Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2013, str. 8

Na imieninach u Maryi Jasnogórskiej

Trzeba zauważyć ludzi zepchniętych na margines

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzona 26 sierpnia, to jedno z największych świąt maryjnych odbywających się na Jasnej Górze. W tym roku uczestniczyło w nim ok. 70 tys. osób. Na odpust Matki Bożej Częstochowskiej w dniach 16-25 sierpnia dotarło 87 pielgrzymek pieszych. Podążały w nich 36 tys. 254 osoby (o ponad tysiąc osób więcej niż w ubiegłym roku, kiedy wędrowało 35 tys. 31 osób). Najliczniejsze piesze pielgrzymki to:

31. Pielgrzymka Tarnowska - 8 tys. 760 osób, 37. Piesza Pielgrzymka Opolska - 2 tys. 530 osób, 88. Pielgrzymka Łódzka - 2 tys. 100 osób, 21. Piesza Pielgrzymka Gliwicka - 1 tys. 658 osób.

Sumie pontyfikalnej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W powitaniu na początku Liturgii o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, powiedział: - Matko Boża, spójrz na wiernych pielgrzymów, którzy z takim trudem szli do Ciebie w pielgrzymkach pieszych z różnych stron Polski, niosąc w sercu troskę o własne rodziny, ale również szczere przejęcie się trudnym „dziś” Polskiego Domu. Matko i Królowo, wysłuchaj wołania ich gorących serc i zaradź wszelkim potrzebom, niech odczują, jak dobrą Matkę i Królową mają na Jasnej Górze Częstochowskiej.

Reklama

Abp Józef Kowalczyk w homilii apelował o powrót do fundamentalnej zasady miłości i sprawiedliwości. - To wezwanie głośno krzyczy z tego sanktuarium i domaga się urzeczywistnienia w naszej Ojczyźnie. Krzyczy z miejsca, gdzie króluje Ta, która na weselu w Kanie Galilejskiej (…) pierwsza zauważyła tych, którzy potrzebowali pomocy. Woła więc dzisiaj Kościół, którego Oblubienicą jest Maryja: trzeba nam zauważyć tych wszystkich, których życie zepchnęło na margines społeczeństwa! Trzeba zauważyć wszystkich, którzy bez naszej pomocy nie radzą sobie z doświadczeniami codzienności! Trzeba nam wyjść naprzeciw tym, którzy nie odnaleźli się w realiach, w których przyszło im żyć! Jest to szczególne zadanie państwa i Kościoła, ale także zadanie każdego z nas. Naszym obowiązkiem jest stawać w obronie wszystkich pokrzywdzonych i opuszczonych w swojej biedzie, bezradności i rozpaczy (…). Nasz głos musi być głośny i wyraźny. I jeśli o tym mówimy, to nie uprawiamy polityki, nie pretendujemy do tego, ażeby być senatorami i posłami, ale czynimy to jako ci, którzy są pełnoprawnymi obywatelami naszej Ojczyzny, i są kapłanami, biskupami, zakonnikami, zakonnicami, którzy mają prawo upominać się o należyte postawy etyczne i przestrzeganie tego, co leży u podstaw życia społecznego, przestrzeganie sprawiedliwości społecznej i przykazania miłości - powiedział Prymas Polski. - Nie możemy milczeć, należąc do Chrystusa i do Jego Kościoła! Nie możemy milczeć, wyznając wiarę w ewangeliczne wartości głoszone, a zwłaszcza przykazania miłości Boga i bliźniego! Wiara zobowiązuje nas do działania! Wiara to nasze uczynki i świadectwo życia. To nasz głos słyszalny wszędzie tam, gdzie ma miejsce niesprawiedliwość, brak miłości, poszanowania człowieka, nawet gdyby się zdarzyło to w strukturach kościelnych. Jest to również zadanie wszystkich ludzi, niezależnie od przynależności religijnej, partyjnej czy politycznej - podkreślił abp Kowalczyk.

W uroczystościach jasnogórskich wzięli udział kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy, którzy 26 sierpnia uczestniczyli w spotkaniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Obecna była również delegacja Kościoła prawosławnego patriarchatu moskiewskiego i mnichów prawosławnych z klasztoru św. Nila Stołobieńskiego k. Ostaszkowa. Oprawę muzyczną Sumy przygotowali: Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” i Jasnogórski Chór Żeński „Kółeczko” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

Zapowiedzi

6-8 września - 57. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”;
- 31. Pielgrzymka Harcerzy ZHR

8 września - Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny;
- 4. Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
- 42. Pielgrzymka Kombatantów Armii Krajowej

13-14 września - 19. Pielgrzymka Legionu Maryi

14 września - 15. Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych;
- 31. Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych; Pielgrzymka Młodzieży w Roku Wiary

14-15 września - 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-09-02 13:05

Wybrane dla Ciebie

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Więcej ...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Litania do św. Mikołaja

Wiara

Litania do św. Mikołaja

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...