W piątkowy wieczór 22 listopada Centrum Kulturalne Romano Guardiniego zorganizowało w siedzibie Caritas Archidiecezji Łódzkiej spotkanie autorskie z s. Urszulą Michalak SJK.
Impreza odbyła się w kameralnym gronie, a myślą przewodnią było pojęcie "nadziei" jako konieczny warunek ludzkiego życia, bez którego załamujemy się i "gaśniemy". W wielu utworach s. Urszuli Michalak możemy dopatrywać się próby odczytania i zrozumienia, kim jest Bóg, kim jest człowiek i czym jest świat. Według autorki, poszukiwanie odpowiedzi na podstawowe pytania o ludzkie życie i odkrywanie prawdy jest źródłem nadziei. Oprócz poezji metaforycznej w ostatnich latach w utworach s. Urszuli Michalak pojawił się nurt realistyczny. W tych utworach autorka nawiązuje do ludzkiego cierpienia i bólu. Stara się przemówić do odbiorców prostym i potocznym językiem. Siostra-poetka inspiracje czerpała między innymi z tragicznej powodzi, która nawiedziła granice Polski w roku 1997.
* * *
S. Urszula Michalak urodziła się w 1957r. w Lublinie, w roku 1982 ukończyła studia filozoficzne na UMCS, potem wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK. Po roku 1984 powróciła do rodzinnego miasta Lublina, gdzie prowadziła wykłady z metafizyki w Kolegium Katechetycznym i nauczała filozofii w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym. Przez pewien czas współpracowała z TV Polsat, przygotowując i realizując programy z cyklu "Poczet świętych i błogosławionych". W roku 1996 uzyskała na KUL-u tytuł doktora filozofii, broniąc rozprawę pt.Koncepcja religii św. Tomasza z Akwinu w świetle współczesnej literatury tomistycznej. Od 1997 r. s. Urszula Michalak pracuje i mieszka w Łodzi. Prowadzi wykłady z przedmiotów filozoficznych w wyższych uczelniach katolickich naszego miasta. Jako poetka debiutowała w roku 1984 w miesięczniku W drodze. Opublikowała 8 książek poetyckich, jest laureatką 55 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów poetyckich i literackich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu