Reklama

"Ubogich zawsze mieć będziecie"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z najważniejszych zagadnień poruszonych w trakcie XIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej było ubóstwo. W poniedziałek, 13 listopada, w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego, odbyło się seminarium na temat: Ubóstwo, bezrobocie i bezdomność jako problem polityki społecznej, nad którym patronat objął wojewoda Józef Rogacki. Wzięli w nim udział przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej i centrów pomocy rodzinie działających w obrębie województwa oraz Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Niezwykle interesującym akcentem sympozjum było wystąpienie Teresy, która problem bezrobocia i bezdomności zna z autopsji, gdyż jeszcze do niedawna sama nie miała miejsca, które mogłaby nazwać " domem". Ks. Jacek Dziel, dyrektor gnieźnieńskiej Caritas, omówił przyczyny ubóstwa w czasie przemian systemowych państwa. Podkreślił, że pomoc ubogim nie może zamykać się tylko we wsparciu materialnym, lecz musi obejmować także pomoc psychologiczną i prawną. Pozwoli im to, jak stwierdził, wziąć życie we własne ręce i wykształcić w nich postawę życiowej zaradności. Problem bezrobocia w obecnej sytuacji cywilizacyjnej omówił red. Wilkanowicz z Krakowa, który często w swych artykułach podejmuje temtykę społeczną. Aleksandra Poeplau, pełniąca funkcję pełnomocnika wojewody kujawsko-pomorskiego ds. osób niepełnosprawnych i rodzin, wygłosiła referat na temat: Bezdomność jako problem społeczny i ludzki. Seminarium zamknęło wystąpienie A. Horbulewicza, dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który skoncentrował się na strategii działań osłonowych wobec ubóstwa, bezrobocia i bezdomności.

Tego samego dnia w budynku Pogotowia Opiekuńczego przy ul. Traugutta odbyły się warsztaty pedagogiczne na temat: Drogi uzależnień, które poprowadziły Wiesława Dzieża oraz Jolanta Kraśniewska z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Patronat nad warsztatami objął bp Bogdan Wojtuś, który również odwiedził ich uczestników. Prowadzące rozdzieliły obecnych na dwie grupy. Młodzież wysłuchała wykładu Jolanty Kraśniewskiej o prawdach i mitach o uzależnieniu, oraz o kształtowaniu postaw wolności i wybaczania. W tym samym czasie Wiesława Dzieża prowadziła zajęcia z dziećmi; w atmosferze beztroskiej zabawy uczyła je, jak bronić się przed duchowymi zranieniami. Dobrym przykładem dla najmłodszych okazał się w tej materii bohater jednego z najnowszych filmów hollywoodzkich - Gladiator. W drugiej części odbyło się spotkanie z dorosłymi, głównie rodzicami i wychowawcami, którym przedstawiły zagrożenie uzależnieniami w szerszym znaczeniu (narkotyki, alkohol, telewizja, komputer, ale także sekty i grupy wyznaniowe).

Do problemu ubóstwa powrócono jeszcze przedostatniego dnia Tygodnia. W sobotę, 18 listopada w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego odbył się Kongres Dzieł Miłosierdzia, któremu przyświecały słowa Chrystusa: "Ubogich zawsze mieć będziecie...". Również i to wydarzenie objął swym patronatem bp Wojtuś. W godzinach przedpołudniowych w świetlicy działającego przy tej parafii Stowarzyszenia "Rodzina Miłości Ofiarnej" odbyło się pierwsze spotkanie przygotowujące młodych ludzi do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi w ramach tzw. "warsztatów terapii zajęciowej". Zajęcia te poprowadziła terapeutka Tamara Dubalska. Po południu natomiast w jednej z dawnych salek katechetycznych zgromadzili się młodzi ludzie zainteresowani działalnością charytatywną, pomocą ubogim. W spotkaniu wzięli udział: Maria Chojecka - była dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ks. Józef Jachimczak CM - krajowy duszpasterz służby zdrowia, s. Zygmunta ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Bosych - była misjonarka w Afryce pracująca obecnie w Caritas Diecezji Toruńskiej, ks. Kazimierz Małżeński CM - proboszcz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego oraz Teresa Piotrowska - była wojewodzina bydgoska.

Prawdziwą "duszą towarzystwa" okazała się s. Zygmunta, która podzieliła się swoimi wspomnieniami z czasów, gdy prowadziła szpital misyjny w Burundi. Niezwykle interesujące było zestawienie tych doświadczeń z pracą toruńskiej Caritas, gdzie Siostra prowadzi działającą od 4 lat świetlicę dla dzieci, do której uczęszcza obecnie ok. 140 osób, gdzie jest prowadzona, m.in. profilaktyka uzależnień. Ks. Józef Jachimczak poruszył natomiast sprawę niezwykle istotną - małej ilości osób, które w Polsce prowadzą aktywną działalność charytatywną. Przeciwieństwem Polski są Włochy, gdzie niemalże przy każdej parafii działają ogniska Caritas, bądź innych organizacji o podobnym charakterze.

Spotkanie to było o tyle cenną inicjatywą, że pomogło młodym ludziom bliżej przyjrzeć się pracy wolontariuszy. Duża frekwencja wskazała, że młodzież widzi potrzeby innych ludzi i jest zainteresowana działaniem w tym kierunku. Nie zawsze jednak wie, co i jak robić, do kogo się zgłosić. Być może wskazane by było częściej organizować tego typu spotkania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

USA: przewodniczący episkopatu zachęca do bicia w dzwony w dzień rekonsekracji katedry Notre Dame

2024-11-29 17:21
Baptysterium zaprojektowane przez francuskiego artystę i projektanta Guillaume'a Bardeta w katedrze Notre-Dame, 29 listopada 2024 r.

PAP/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

Baptysterium zaprojektowane przez francuskiego artystę i projektanta Guillaume'a Bardeta w katedrze Notre-Dame, 29 listopada 2024 r.

Do wyrażenia solidarności z katolikami francuskimi z okazji rekonsekracji paryskiej katedry Notre Dame zachęcił wiernych przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, abp Timothy P. Broglio.

Więcej ...

Kielce: spotkanie z przewodniczącą strajku szkolnego we Włoszczowie w obronie krzyży

2024-11-28 19:19

Karol Porwich /Niedziela

„Świadoma konsekwencji, jako przewodnicząca razem z całą społecznością uczniowską, co istotne, bo w jedności siła - stanęliśmy w tamtych dniach w obronie symboli i wartości wiary” - mówi KAI Alicja Groszek-Rydzek, która 40 lat temu w grudniu 1984 r. w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie stanęła na czele strajku uczniowskiego w proteście przeciw usuwaniu krzyży ze szkolnych sal. Będzie ona gościem spotkania w Muzeum Diecezjalnym, które odbędzie się 5 grudnia (czwartek) o godz. 17.

Więcej ...

Prezydent: ostatnie lata pokazały, jak bardzo ważnym dziełem jest stanie na straży bezpieczeństwa Polski

2024-11-29 18:14
Uroczystość z okazji Dnia Podchorążego i 194. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego z udz. prezydenta Andrzeja Dudy, 29 bm. na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

PAP/Paweł Supernak

Uroczystość z okazji Dnia Podchorążego i 194. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego z udz. prezydenta Andrzeja Dudy, 29 bm. na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

Ostatnie lata pokazały, jak bardzo ważnym dziełem jest stanie na straży bezpieczeństwa Polski - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas apelu w Dniu Podchorążego. Podziękował studentom akademii wojskowych, strażackiej i policyjnej za "służbę dla Rzeczypospolitej i jej bezpieczeństwa".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...

Wiadomości

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...

Nie przeoczymy nadchodzącego Bożego Królestwa

Wiara

Nie przeoczymy nadchodzącego Bożego Królestwa

Częstochowa: Kolejne dziecko w Oknie Życia

Kościół

Częstochowa: Kolejne dziecko w Oknie Życia

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata