Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

330 lat temu szli na Wiedeń przez Cieszyn

Wikimedia Commons

Dwunastego września w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszynie-Krasnej o godz. 16.00 zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia upamiętniająca 330. rocznicę przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego przez Cieszyn i Odsieczy Wiedeńskiej. Mszy św. przewodniczyć będzie Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk.

Archiwa liczącego ponad 1200 lat grodu nad Olzą posiadają zapisy, mówiące że król Jan III Sobieski w drodze do Wiednia przejeżdżał przez Cieszyn w 1683 r. Przemarsz wojsk trwał 8 dni i budził entuzjastyczne reakcje ówczesnych mieszkańców miasta. Sobieski zabrał na wyprawę około 27 tys. wojsk koronnych, w tym 24 chorągwie husarii, i 29 lipca pomaszerował śpiesznie na odsiecz Wiedniowi. Trasa marszu prowadziła przez Śląsk, Morawy i Czechy.

Msza św. celebrowana przez Prymasa Polski w niewielkim kościele w Cieszynie Krasnej jest częścią kilkudniowych obchodów rocznicy jednej z najważniejszych bitew w nowożytnej historii Europy i świata. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wszystkich szczebli, duchowieństwo i wierni. Z racji niewielkich rozmiarów świątyni w Krasnej przygotowany będzie telebim, na którym zebrani na modlitwie będą mogli śledzić przebieg liturgii.

Reklama

Druga część uroczystości odbędzie się na cieszyńskim Rynku przy tablicy upamiętniającej przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego przez miasto nad Olzą, która to tablica sama w sobie ma bardzo ciekawą historię, odzwierciedlającą zagmatwane losy Polaków. Nasi rodacy żyjący w zaborze austriackim postanowili uczcić 200. rocznicę odsieczy wmurowaniem tablicy pamiątkowej w fasadę kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Ze względu na wyryty w metalu tekst podkreślający polską potęgę, władze miejskie nie zgodziły się na to, więcej, kazano tablicę zniszczyć. Polacy wywieźli ją do Suchej Górnej, gdzie w ukryciu przeleżała aż do roku 1920. Dalsza historia tablicy wiąże się z podziałem Śląska Cieszyńskiego między Polskę i Czechy oraz II wojną światową, działalnością miejscowych harcerzy, inicjatywą prywatnej rodziny, która wmurowała tablicę w ścianę domu. Ostatecznie na rynek miasta trafiła ona w 1990 r.

Rozpoczynające się 12 września cieszyńskie uroczystości upamiętniające 330. rocznicę odsieczy i przemarszu przez miasto wojsk Jana III Sobieskiego potrwają kilka dni. Zwieńczy je także modlitwa i odpustowa uroczystość w parafialnym kościele pod wezwaniem Imienia Najświętszej Maryi Panny. Obchód tego liturgicznego wspomnienia również wiąże się z historią odsieczy. Po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. papież Innocenty XI rozszerzył obchód popularnego w Hiszpanii święta na cały Kościół i wyznaczył go na niedzielę po święcie Narodzenia Maryi. Późniejsze reformy kalendarza i przepisów liturgicznych przeniosły go na dzień 12 września, kiedy to Martyrologium Rzymskie wspomina wiktorię wiedeńską. Obchód ten dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2001 r. wprowadzono do Kalendarza Rzymskiego.

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bitwa w przestworzach

Kadr z filmu „303. Bitwa o Anglię”

Materiały promocyjne

Kadr z filmu „303. Bitwa o Anglię”

Układ sił dawał Niemcom wyraźną przewagę. Mieli więcej nowoczesnych samolotów. Trzeba było to zrekompensować czymś innym. Różnicę robili piloci, w tym Polacy z Dywizjonu 303

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13
O Adam Żak

BP KEP

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Sport

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Jak przygotować się do modlitwy?

Wiara

Jak przygotować się do modlitwy?

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”