Reklama

Niedziela Częstochowska

Dr Roberto Mari w Częstochowie

O godności kobiety, macierzyństwa i rodziny

Mariusz Pośpiech

Macierzyństwo i ochrona życia ludzkiego” - to temat spotkania w ramach cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”, które odbyło się 18 sierpnia wieczorem w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Gościem spotkania był dr Roberto Mari, emerytowany ordynator szpitala Ojców Bonifratrów w Rzymie, brat znanego fotografa papieskiego Arturo Mari. W spotkaniu także wzięła udział żona Roberto Mari, Antonella. - Wkład, jaki wniósł Jan Paweł II w obronę godności macierzyństwa i ludzkiego życia, jest fundamentalny - mówił o Papieżu Polaku dr Mari.

Wspominając swoje spotkania z bł. Janem Pawłem II, dr Roberto Mari podkreślił, że „był to wielki przywilej i wspaniałe przeżycie”. - Jan Paweł II był niezwykłą postacią w dziejach Kościoła. To on tak wyraźnie przypomniał, że prokreacja jest realizacją planu Bożego i dokonuje się w szczególnej komunii pomiędzy kobietą a mężczyzną - mówił dr Mari.

„Prokreacja to jest cud życia” - kontynuował prelegent, wskazując też na znaczenie listu apostolskiego bł. Jana Pawła II „Mulieris dignitatem” (O godności kobiety) z 15 sierpnia 1988 r. - Figura kobiety przedstawiona przez Jana Pawła II jest daleka od wizji platonicznej, idealistycznej i od fałszywej i błędnej wizji obecnej w feminizmie dzisiejszym, który kobietę traktuje jak przedmiot, pozbawia ją wymiaru sakralnego i godności. Feminizm zostawia kobietę w straszliwej samotności - podkreślił gość.

- Dramatem jest w efekcie szalony fenomen „kobietobójstwa”, z którym odrzuca się świętą misję przekazywania życia - kontynuował dr Mari.

Zaznaczył, że w nauczaniu Karola Wojtyły bardzo ważne miejsce zajmuje temat płciowości. - Można powiedzieć, że Karol Wojtyła dokonał własnej rewolucji teologicznej i obalił istniejące tabu na temat seksualności i płciowości człowieka. Tak wiele powiedział o godności kobiety, wskazując także na postać Dziewicy Maryi.

Reklama

Gość spotkania podkreślił, że u Jana Pawła II „figura kobiety jest konkretna i rzeczywista”. - Obecnie w Europie instytucja rodziny jest bardzo zagrożona przez filozofię relatywizmu. Niebezpieczna jest w Europie eliminacja korzeni judeochrześcijańskich, co także uderza w rodzinę - zauważył dr Mari i kontynuował: - Obowiązkiem chrześcijan dzisiaj jest obrona małżeństwa i macierzyństwa, a także obrona równej godności kobiety i mężczyzny.

- Piękne jest społeczeństwo, w którym widzi się matki z małymi dziećmi i kobiety w stanie błogosławionym - podkreślił gość spotkania.

Dr Roberto Mari przypomniał również nauczanie bł. Jana XXIII, który w encyklice „Pacem in terris” wskazał na pozytywną rolę obecności kobiety w życiu publicznym i na godność mężczyzny.

Prelegent przypomniał także przesłanie bł. Matki Teresy z Kalkuty, która mówiła, że „aborcja zagraża pokojowi w świecie”. - Bardzo ważna jest obrona prawa do życia dla przyszłości młodych ludzi, rodzin i naszego społeczeństwa - zakończył dr Mari.

Podczas spotkania w artystycznej części wieczoru wystąpił zespół „Krakowskie Przedmieście” w składzie: Agata Bernadt - śpiew i Sławek Jankowski - muzyka, akompaniament.

Organizatorem spotkania był Krzysztof Witkowski, twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

* * *

Dr Roberto Mari - lekarz ginekolog, od wielu lat zaangażowany w obronę ludzkiego życia i godności kobiety. Prowadzi wykłady z zakresu medycyny i etyki małżeństwa i rodziny. Podejmuje takie tematy jak ochrona życia nienarodzonych i macierzyństwa, problematyka zdrowotna kobiet, pojęcie rodziny jako naturalnego związku pomiędzy mężczyzną i kobietą. Prowadzi kursy przedmałżeńskie.
Dr Mari wraz z prof. Wandą Półtawską był uczestnikiem Seminarium ds. Rodzin powołanego przez papieża Jana Pawła II.

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W 100 miastach przejdą Marsze dla Życia i Rodziny

Więcej ...

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

Karol Porwich

Wśród zaproszonych m.in.: Prof. Grzegorz Górski, rektor Akademii Jagiellońskiej, Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, Ks. prof. Zbigniew Formella (Università Pontificia Salesiana, Roma), Bp Andrzej Przybylski (biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej), Prof. dr hab. Monika Przybysz (UKSW), Dr Artur Dąbrowski (rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce)

Więcej ...

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Redemptoryści na adwent 2022

Kościół

Redemptoryści na adwent 2022

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...