Reklama

Niedziela Lubelska

Tysiąc „Niedziel”

Niedziela lubelska 36/2013, str. 1

Paweł Wysoki

Mamy wielki powód do radości, bo oto do rąk Czytelników zostaje oddany 1000. numer „Niedzieli Lubelskiej”!

„Niedziela Lubelska” powstała jako jedna z pierwszych edycji diecezjalnych, wydawanych przez Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Jej historia zaczęła się w I niedzielę Adwentu 1993 r., a początki są związane z działalnością ks. prof. Tadeusza Zasępy. W krótkim czasie, dzięki wielkiej życzliwości abp. Bolesława Pylaka, ówczesnego ordynariusza archidiecezji lubelskiej, podjęte zostały działania promujące nową obecność prasy katolickiej w parafiach. Dostrzegając potrzebę i znaczenie ewangelizacji przez media, już w lecie 1994 r. abp Bolesław Pylak oficjalnie zaprosił „Niedzielę” do naszej diecezji i powołał na stanowisko redaktora prowadzącego ks. Mirosława Sitarza. Na jego barkach spoczęła odpowiedzialność za tworzenie stron edycji, promocję pisma i jego kolportaż. Trzy lata pracy ks. Sitarza i stworzonego przez niego zespołu dziennikarzy katolickich, wsparte życzliwością ks. inf. Ireneusza Skubisia i Redakcji Częstochowskiej, stały się mocnym fundamentem pisma, które od dwóch dekad dokumentuje życie Kościoła w Lublinie.

W historię „Niedzieli Lubelskiej” wpisało się grono kapłanów - redaktorów odpowiedzialnych, kierujących pracami zespołu etatowych dziennikarzy, jak i rzeszy współpracowników. Począwszy od ks. Mirosława Sitarza, kolejno tę funkcję pełnili: ks. Piotr Kawałko, ks. Andrzej Bubicz, ks. Antoni Nadbrzeżny i obecnie ks. Tadeusz Domżał. Lata pracy każdego z nich zaznaczyły się z jednej strony kontynuacją dzieła, a z drugiej - wprowadzaniem w życie nowych pomysłów, będących odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość. Wspólnym mianownikiem długiej już obecności „Niedzieli” w naszej archidiecezji jest dokumentacja życia religijno-społecznego Lubelszczyzny i pasterskiej posługi biskupów lubelskich oraz szeroko pojęta promocja chrześcijańskiej kultury. Redaktorów i współpracowników „Niedzieli Lubelskiej” można spotkać zarówno na najważniejszych uroczystościach o zasięgu ogólnopolskim i diecezjalnym, jak i w małych parafiach. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia biskupów: arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka, śp. abp. Józefa Życińskiego, abp. Stanisława Budzika, bp. Ryszarda Karpińskiego, bp. Mieczysława Cisło, bp. Artura Mizińskiego i bp. Józefa Wróbla oraz rzeszy kapłanów, którzy od początku zaangażowali się w promocję tygodnika. Wielkim skarbem „Niedzieli Lubelskiej” są ludzie, którzy na różnych polach działalności niosą bezinteresowną pomoc. Nasi współpracownicy to grono wypróbowanych przyjaciół, wśród których znajdują osoby różnych stanów i zawodów. Ich praca sprawia, że lubelskie strony „Niedzieli” są nie tylko ciekawe, ale w swojej treści wierne Chrystusowej Ewangelii. Wprawdzie w bogatej, kilkudziesięcioletniej historii całego Tygodnika edycja lubelska jest zaledwie małym światełkiem, ważne jednak, że świeci ono jasno, stale i w wierności Bogu i ojczyźnie. Za każde dobre słowo dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom.

Dziękujemy przede wszystkim Wam, drodzy Czytelnicy, za zaufanie, jakim nas obdarzacie, wybierając wśród wielu dostępnych i interesujących tytułów właśnie „Niedzielę”. Tysiąc „Niedziel” z Wami to nasz wspólny sukces, za który Bogu i ludziom niech będą dzięki.

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Laureaci Mater Verbi mówią o „Niedzieli”

Marian Sztajner

Jak każdego roku Redaktor Naczelny „Niedzieli” nagrodził medalem „Mater Verbi” osoby z naszej archidiecezji zasłużone w promocji „Niedzieli” i jej wszystkich dzieł. Poprosiliśmy laureatów i ich świadectwo

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Jestem - Pamiętam - Czuwam - dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego

2022-12-08 18:39

BPJG

Dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego. Modlitwa ta gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom radiowym, telewizyjnym i internetowym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Kościół

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...