Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie młodych zakończone

Jezus - total detox

Niedziela legnicka 36/2013, str. 6-7

Ks. Waldemar Wesołowski

W dniach 22-25 sierpnia w Legnickim Polu w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej odbywało się 20. Spotkanie Młodych Diecezji Legnickiej. Do Legnickiego Pola przybyło ponad 300 osób, w większości młodzież ze szkół gimnazjalnych i średnich na czterodniowy maraton modlitwy, konferencji, śpiewu i chrześcijańskiej zabawy

Dzień 1.

Pierwszego dnia przybyłych uczestników powitał biskup legnicki Stefan Cichy oraz wójt gminy Aleksander Kostuń. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią z udziałem o. Leona Knabita OSB, benedyktyna z Tyńca, który wygłosił kazanie. Mówił o potrzebie odbijania się od dna. - Nie ma takiego dna, od którego nie można się odbić. Łaska Chrystusa jest mocniejsza niż ludzkie słabości. O. Knabit przypomniał też wezwanie papieża Franciszka, który prosi wiernych, w tym również młodzież do wychodzenia z Ewangelią na ulice. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ogrodu Eden, do którego dostęp miał każdy, kto chciał sam na sam z Jezusem spotkać się w ciszy. W ogrodzie Eden dyżurował także ksiądz, który służył posługą w konfesjonale. Wieczorem odbył się energetyczny koncert zespołu „Space of Grace”, który wystąpił z muzyką gospel. Pierwszy dzień zakończyła procesja eucharystyczna i Apel Jasnogórski.

Dzień 2.

Drugiego dnia rekolekcji z uczestnikami spotkał się ks. Radosław Siwiński oraz członkowie wspólnoty Ewangelizacja Nadmorska. Mówili o swoich doświadczeniach głoszenia Ewangelii na bałtyckich plażach. - Spotykamy się z wielkim zainteresowaniem ludzi, choć czasem jest i zdziwienie, że jesteśmy z Kościoła katolickiego. Wielu bowiem nie spotkało się jeszcze z taką formą ewangelizacji - mówi Ilona z Koszalina. - Ewangelizowanie na plaży uczy również i nas zaufania w Bożą Opatrzność. Wychodzimy bowiem bez pieniędzy, bez jedzenia, bez zapewnionego noclegu. Nikt z nas nigdy nie wrócił głodny, Pan Bóg troszczy się o nas, bo to Jego dzieło - dodała Wioletta z Krakowa. O godz. 12.30 Mszy św. przewodniczył ks. Sławomir Augustynowicz z Głuszycy, inicjator spotkań. Homilię wygłosił znany duszpasterz akademicki z Wrocławia ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, który mówił o grzechu w życiu wierzących, o spowiedzi i trwaniu w czystości młodych. Po południu miała miejsce konferencja ks. Krzysztofa Żmigrodzkiego oraz członków wspólnoty Cenacolo, zajmującej się chłopcami uzależnionymi od nałogów. Wieczorem młodzież uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej z inscenizacjami pomagającymi zrozumieć mękę Chrystusa. - Po nabożeństwie w kościele na podłodze leżał krzyż. Każdy mógł podejść, ucałować i przytulić się do Chrystusa, by lepiej zrozumieć to, co Jezus uczynił dla nas” - powiedziała Monika, animatorka. Dzień zakończył Apel Jasnogórski.

Reklama

Dzień 3.

Trzeciego dnia Spotkania Młodych sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej pękało w szwach. Dojechało bowiem wiele osób, które zakończyły pracę i inne obowiązki. Wielu przyjechało również ze względu na szczególnego gościa ks. Piotra Pawlukiewicza z Warszawy. Zanim jednak odprawiona została Msza św. z kazaniem ks. Piotra, młodzież uczestniczyła w drugiej konferencji przeprowadzonej przez ks. Radosława Siwińskiego i grupę Ewangelizacji Nadmorskiej. Podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Jacek Saładucha, wieloletni duszpasterz młodzieży i organizator Spotkań Młodych w Krzeszowie, homilię wygłosił ks. Piotr Pawlukiewicz. Mówił o prawdziwej, chrześcijańskiej wolności. Po południu Legnickie Pole coraz bardziej zapełniało się młodzieżą i starszymi. Do Spotkania Młodych dołączyli również przedstawiciele najwyższych władz parlamentarnych. Warto było, gdyż ks. Piotr Pawlukiewicz mówił o niebezpieczeństwie kreowania przez człowieka własnej rzeczywistości i o tym, jak Pan Jezus ratuje człowieka z tego problemu. Wieczorem zaś odbyły się dwa kolejne wydarzenia: rekonstrukcja historyczna związana z wojnami prusko-napoleońskimi, które rozegrały się na nieodległych terenach, oraz koncert zespołu „Bethel”, który wprowadził klimaty muzyki reggae.

Wielki finał i podsumowanie

W niedzielę odbył się wielki finał 20. Spotkania Młodych w Legnickim Polu. Po porannych modlitwach młodzież spotkała się z Anną Golędzinowską, która przyjechała na to spotkanie specjalnie z Włoch. Była modelka opowiadała o dramatycznym dzieciństwie, drodze do sławy i pieniędzy. Ta droga, jak się okazało, była drogą do piekła. Życie w Mediolanie, wielkie salony mody, polityka i wielki świat okazały się pułapką. Z piekła wydobył ją Jezus, który obdarzył Anię wiarą i miłosierdziem. Dziś świadczy o Jezusie i opowiada o swojej miłości do Niego. Podczas tego spotkania można było nabyć książkę pt. „Ocalona z piekła”, w której opisuje dokładnie historię swojego życia i nawrócenia. Można też było zdobyć autograf autorki. Kolejnym momentem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, który w homilii mówił o potrzebie dawania świadectwa wiary. Po południu zaplanowano prezentacje wszystkich grup dyskusyjnych oraz kolejne spotkanie i świadectwo. Gościem był raper Mirek „Kolah” Kolczyk, który podzielił się świadectwem swojej wiary. 20. Spotkanie Młodych zakończyło się nabożeństwem zatytułowanym: „Ja was pokrzepię” oraz nocną adoracją Najświętszego Sakramentu.

Tegoroczne Spotkanie Młodych przebiegało pod hasłem: „Jezus - Total Detox” i nawiązywało do słów Jezusa z Ewangelii według św. Mateusza: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Podczas czterech dni młodzież rozważała bloki tematyczne: dno, detox, terapia i wolność. Relacje ze spotkania, rozmowy, konferencje oraz galerie zdjęć dostępne są na stronie diecezjalnego Radia Plus Legnica.

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wychowanie patriotyczne dziś

De Visu/Fotolia.com

Więcej ...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54
Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Więcej ...

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Polska

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu...

Polska

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu...

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Sport

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko