Reklama

Niedziela Rzeszowska

Złoty jubileusz kapłaństwa

Kl. Mateusz Pęcherek

W sanktuarium bł. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie wierni przeżywali we wspomnienie Patrona podniosłą uroczystość - 50-lecie kapłaństwa abp. Edwarda Nowaka z Rzymu, tamtejszego rodaka. Na uroczystości było obecnych wielu dostojnych gości duchownych i świeckich z kraju i zagranicy, wśród których byli biskupi z rodzimej diecezji rzeszowskiej, przemyskiej, zamojsko-lubaczowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej i lubelskiej, a szczególnymi gośćmi byli biskupi ze Słowacji z diecezji spiskiej. Bp Kazimierz Ryczan - biskup kielecki, który także świętuje złoty jubileusz kapłaństwa, wygłosił okolicznościowe kazanie. Zwrócił uwagę na szczególną rolę i posługę kapłana. Przypomniał postać bł. ks. Władysława Findysza i prześladowania, jakich doznał od systemu komunistycznego. Kapłan to człowiek cierpienia, ale jednocześnie to człowiek walczący o sprawiedliwość. Kapłan to człowiek miłosierdzia i dobroci wobec drugiego człowieka. Te i inne cechy w posłudze kapłańskiej przypomniał biskup Ryczan na tle biografii Jubilata abp. Edwarda Nowaka. Wspólnie z Księdzem Arcybiskupem za 50 lat kapłańskiej służby dziękowali także ks. Józef Lizak i ks. Stanisław Wawrzkowicz.

Jubileusz abp. Edwarda Nowaka w dniu wspomnienia bł. Władysława Findysza nie był wybrany przypadkowo, ponieważ można powiedzieć, że Ksiądz Arcybiskup był jego wychowankiem. W młodości jako ministrant służył do Mszy św. ks. Władysławowi Findyszowi. Za czasów jego proboszczowania w Nowym Żmigrodzie Edward Nowak wstąpił w 1957 r. do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 stycznia 1963 r., w roku uwięzienia ks. Findysza i na rok przed jego śmiercią. Edward Nowak urodził się 21 lutego 1940 r. w Nowym Żmigrodzie, a więc na rok przed przyjściem ks. Findysza jako proboszcza do Nowego Żmigrodu. Tutaj młody Edward ukończył Szkołę Podstawową i Liceum, dlatego Jego lata młodzieńcze były ściśle związane z ks. Władysławem Findyszem. Po święceniach ks. Edward studiował w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora z zakresu teologii dogmatycznej. Po ukończeniu studiów współpracował z kard. Władysławem Rubinem, pracując w Postulatorskim Ośrodku Studiów i Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Następnie pracował od 1969 r. w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów, a w latach 1974-90 w Kongregacji Wychowania Katolickiego, oraz pełnił wiele innych odpowiedzialnych funkcji i sprawował różne urzędy. W 1990 r. Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i wyniósł do godności arcybiskupa. Tę funkcję Ksiądz Arcybiskup pełnił do 2007 r., kiedy to Benedykt XVI mianował go kanonikiem Bazyliki Papieskiej św. Piotra i asesorem Zakonu Grobu Świętego w Jerozolimie. Księdzu Arcybiskupowi Jubilatowi diecezja nasza zawdzięcza przygotowanie procesów beatyfikacyjnych Błogosławionych, pochodzących z ziemi podkarpackiej.

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przytul się do serca Maryi

Więcej ...

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Więcej ...

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Jak przygotować się do modlitwy?

Wiara

Jak przygotować się do modlitwy?

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Kościół

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”