Reklama

Niedziela Rzeszowska

Złoty jubileusz kapłaństwa

Kl. Mateusz Pęcherek

W sanktuarium bł. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie wierni przeżywali we wspomnienie Patrona podniosłą uroczystość - 50-lecie kapłaństwa abp. Edwarda Nowaka z Rzymu, tamtejszego rodaka. Na uroczystości było obecnych wielu dostojnych gości duchownych i świeckich z kraju i zagranicy, wśród których byli biskupi z rodzimej diecezji rzeszowskiej, przemyskiej, zamojsko-lubaczowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej i lubelskiej, a szczególnymi gośćmi byli biskupi ze Słowacji z diecezji spiskiej. Bp Kazimierz Ryczan - biskup kielecki, który także świętuje złoty jubileusz kapłaństwa, wygłosił okolicznościowe kazanie. Zwrócił uwagę na szczególną rolę i posługę kapłana. Przypomniał postać bł. ks. Władysława Findysza i prześladowania, jakich doznał od systemu komunistycznego. Kapłan to człowiek cierpienia, ale jednocześnie to człowiek walczący o sprawiedliwość. Kapłan to człowiek miłosierdzia i dobroci wobec drugiego człowieka. Te i inne cechy w posłudze kapłańskiej przypomniał biskup Ryczan na tle biografii Jubilata abp. Edwarda Nowaka. Wspólnie z Księdzem Arcybiskupem za 50 lat kapłańskiej służby dziękowali także ks. Józef Lizak i ks. Stanisław Wawrzkowicz.

Jubileusz abp. Edwarda Nowaka w dniu wspomnienia bł. Władysława Findysza nie był wybrany przypadkowo, ponieważ można powiedzieć, że Ksiądz Arcybiskup był jego wychowankiem. W młodości jako ministrant służył do Mszy św. ks. Władysławowi Findyszowi. Za czasów jego proboszczowania w Nowym Żmigrodzie Edward Nowak wstąpił w 1957 r. do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 stycznia 1963 r., w roku uwięzienia ks. Findysza i na rok przed jego śmiercią. Edward Nowak urodził się 21 lutego 1940 r. w Nowym Żmigrodzie, a więc na rok przed przyjściem ks. Findysza jako proboszcza do Nowego Żmigrodu. Tutaj młody Edward ukończył Szkołę Podstawową i Liceum, dlatego Jego lata młodzieńcze były ściśle związane z ks. Władysławem Findyszem. Po święceniach ks. Edward studiował w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora z zakresu teologii dogmatycznej. Po ukończeniu studiów współpracował z kard. Władysławem Rubinem, pracując w Postulatorskim Ośrodku Studiów i Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Następnie pracował od 1969 r. w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów, a w latach 1974-90 w Kongregacji Wychowania Katolickiego, oraz pełnił wiele innych odpowiedzialnych funkcji i sprawował różne urzędy. W 1990 r. Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i wyniósł do godności arcybiskupa. Tę funkcję Ksiądz Arcybiskup pełnił do 2007 r., kiedy to Benedykt XVI mianował go kanonikiem Bazyliki Papieskiej św. Piotra i asesorem Zakonu Grobu Świętego w Jerozolimie. Księdzu Arcybiskupowi Jubilatowi diecezja nasza zawdzięcza przygotowanie procesów beatyfikacyjnych Błogosławionych, pochodzących z ziemi podkarpackiej.

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Legionu Maryi

W czasie drugiej części uroczystości wysłuchano m.in. historii Legionu Maryi

Ks. Krzysztof Hawro

W czasie drugiej części uroczystości wysłuchano m.in. historii Legionu Maryi

Obchody jubileuszowe związane z 30-leciem obecności Legionu Maryi na Zamojszczyźnie odbyły się w sobotę 12 października

Więcej ...

Prezydent UEFA: piłkarze grający w Superlidze będą wykluczeni z MŚ i ME

2021-04-19 18:01

PAP

Szef UEFA Aleksander Ceferin zapowiedział, że piłkarze, którzy wezmą udział w planowanej przez czołowe kluby kontynentu Superlidze, będą wykluczeni m.in. z mistrzostw świata i Europy. Słoweniec potwierdził swój zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu utworzenia nowych rozgrywek.

Więcej ...

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

2021-04-20 16:09

PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelę ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych dot. m.in. pobieranych przez te osoby świadczeń emerytalnych. Mamy ustawę, która dopełnia aktu sprawiedliwości - powiedział prezydent.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak czytać Biblię?

Kościół

Jak czytać Biblię?

Uwaga oszuści!

Niedziela Wrocławska

Uwaga oszuści!

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości