Reklama

Aktualności

Papież do rodzin Ameryki Łacińskiej: rodzina stanowi wielkie bogactwo społeczne

GRZEGORZ GAŁĄZKA

W ognisku rodzinnym osoba włącza się w sposób naturalny i zgodny w grupę ludzką, przezwyciężając fałszywe przeciwstawienie jednostki i społeczeństwa. W łonie rodziny nikt nie jest odrzucony i zarówno osoba starsza, jak i dziecko znajdują w niej przyjęcie. Dlatego stanowi ona wielkie bogactwo społeczne. Zwrócił na to uwagę papież Franciszek w orędziu do uczestników I Kongresu Duszpasterstwa Rodzinnego Ameryki Łacińskiej, który w dniach 4-9 sierpnia odbywa się w Panamie pod hasłem „Rodzina a rozwój społeczny dla pełnego życia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty rozpoczął swe przesłanie od wyjaśnienia, czym jest rodzina. Jest ona – jego zdaniem – niezależnie od swych palących problemów i pilnych potrzeb, „ośrodkiem miłości”, w którym panuje prawo szacunku i wspólnoty, zdolne przeciwstawić się atakom manipulacji i panowania doczesnych ośrodków władzy.

„W ognisku rodzinnym osoba włącza się w sposób naturalny i harmonijny w grupę ludzką, przezwyciężając fałszywe przeciwstawienie jednostki i społeczeństwa. W łonie rodziny nikt nie jest odrzucony i zarówno starzec, jak i dziecko znajdują [w niej] przyjęcie” – napisał papież. Zaznaczył, że to właśnie rodzina jest kolebką kultury spotkania i dialogu, otwarcia na solidarność i nadprzyrodzoność, dlatego stanowi ona wielkie bogactwo społeczne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym kontekście Franciszek zwrócił uwagę na dwa podstawowe czynniki: stabilność i płodność. Podkreślił, że „więzi opartych na wiernej miłości, aż do śmierci, jak małżeństwo, rodzicielstwo, synostwo czy braterstwo, uczy się i przeżywa we wspólnocie rodzinnej”. „Gdy więzi te tworzą podstawową tkankę społeczeństwa ludzkiego, nadają mu spójność i treść. Dlatego nie można być częścią ludu, czuć się bliźnim, pamiętać o najbardziej wyobcowanych i tych, którym się nie powiodło, jeśli w sercu człowieka zostały zerwane te podstawowe więzi, które dają bezpieczeństwo w swym otwarciu na innych” – stwierdził Ojciec Święty.

Odnosząc się do płodności rodzinnej, zauważył, że chodzi nie tylko o tę, która rodzi nowe życie, ale także o to, że rozszerza ona widnokrąg istnienia, rodzi nowy świat, sprawia, że wierzymy, wbrew rozpaczy i czarnowidztwu, że współżycie oparte na szacunku i zaufaniu jest możliwe. W obliczu materialistycznej wizji świata rodzina nie sprowadza człowieka do wyjałowionego utylitaryzmu, ale nadaje kierunek najgłębszym jego pragnieniom – podkreśla orędzie papieskie.

Reklama

Franciszek zwraca także uwagę, że wychodząc od „doświadczenia miłości rodzinnej, będącego fundamentem, człowiek wzrasta też w swym otwarciu na Boga jako Ojca”. Dlatego dokument biskupów latynoamerykańskich z Aparecidy z 2007 wskazał, że „rodzina nie powinna być postrzegana wyłącznie jako przedmiot ewangelizacji, ale również jako czynny ewangelizator”. Odzwierciedla się w niej bowiem obraz Boga, który w swej najgłębszej tajemnicy jest rodziną i w ten sposób pozwala widzieć miłość ludzką jako znak i obecność miłości Bożej – podkreślił Ojciec Święty. Dodał, że „w rodzinie wiara miesza się z mlekiem matki”. Jako przykład podał „szczery i prosty gest proszenia o błogosławieństwo, który istnieje do dziś w wielu naszych narodach, oddaje doskonale przekonanie biblijne, iż błogosławieństwo Boże ojcowie przekazują dzieciom”.

Autor orędzia zaznaczył, że „mając świadomość, iż miłość rodzinna uszlachetnia wszystko, co człowiek wykonuje, nadając temu dodatkową wartość, ważne jest zachęcanie rodzin, aby pielęgnowały zdrowe tradycje między swymi członkami, aby umiały sobie nawzajem przebaczać, dziękować, prosić i zwracać się do Boga czułym imieniem Ojca”.

Papież zakończył swój dokument życzeniem, aby Matka Boża z Guadalupe wyprosiła u Boga obfite błogosławieństwa dla ognisk domowych Ameryki i aby stały się one siewcami życia, zgody i zdrowej rodziny, karmionej Ewangelią i dobrymi dziełami. I – jak zwykle – poprosił uczestników spotkania w stolicy Panamy o wspieranie go modlitwą.

Głównym organizatorem I Kongresu Duszpasterstwa Rodzinnego Ameryki Łacińskiej jest Wydział ds. Rodziny, Życia i Młodzieży Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM).

Podziel się:

Oceń:

2014-08-06 16:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież zaapelował o ochronę życia ludzkiego na każdym jego etapie

Zdjęcie archiwalne

Grzegorz Gałązka

Zdjęcie archiwalne

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Franciszek nawiązał do obchodzonego dziś we Włoszech Dnia dla Życia i zaapelował o ochronę życia ludzkiego na każdym jego etapie.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Dar serca

2024-05-17 19:46

Małgorzata Pabis

- Cieszymy się, że nasza akcja, którą prowadzimy od wielu już miesięcy, trwa i angażuje wciąż nowe osoby – zapewnia Małgorzata Pabis.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli