Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pewne okoliczności historyczne sprawiają, że to przypomnienie o modlitwie różańcowej nabiera szczególnej aktualności. Pierwszą z nich jest pilna potrzeba wołania do Boga o dar pokoju. Różaniec nieraz wskazywali moi Poprzednicy i ja sam jako modlitwę o pokój. Na początku tysiąclecia, które rozpoczęło się przejmującymi grozą scenami zamachu z 11 września i w którym pojawiają się codziennie w tylu częściach świata nowe obrazy krwi i przemocy, ponowne odkrycie Różańca oznacza zagłębienie się w kontemplowanie tajemnicy Tego, który jest naszym pokojem gdyż "obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur - wrogość" (Ef 2, 14). Odmawiając zatem Różaniec, nie można nie czuć się wyraźnie zobowiązanym do służby sprawie pokoju, ze szczególnym odniesieniem do ziemi Jezusa, nadal tak doświadczanej, a tak bardzo drogiej sercu chrześcijan.
Jan Paweł II
(List Apostolski "Rosarium Virginis Mariae", nr 6)

29 listopada - 1 grudnia. W Rybotyczach miały miejsce rekolekcje ewangelizacyjne, które prowadzili ks. dr Roman Wawro, wykładowca prawa kanonicznego w przemyskim Wyższym Seminarium Duchownym, i mgr Krystyna Szymczak, moderatorka z Rzeszowa. W tych samych dniach podobne rekolekcje odbywały się w Lesku, gdzie moderatorami czasu wzrastania byli ks. Marek Zajdel, rektor kościoła w Tapinie (par. Rokietnica) oraz para animatorska Barbara i Marek Chrobakowie.

2 grudnia. W domu parafialnym przy kościele Przemienienia Pańskiego (Fara) w Sanoku odbyło się spotkanie duszpasterzy miasta, sióstr zakonnych i świeckich katechetów, poświęcone przygotowaniu i organizacji Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Sanoku (11-13 kwietnia 2003 r.). Posiedzeniu przewodniczył i słowo do zebranych skierował abp Józef Michalik, a ramowy program Spotkania przedstawił ks. Tadeusz Biały. Wybrano również Komitet Organizacyjny, do którego weszli proboszczowie sanockich parafii oraz księża odpowiedzialni za poszczególne kościoły stacyjne: ks. Janusz Wilusz (Fara), ks. Adam Wąsik (Chrystusa Króla), o. Marek (Franciszkanie), ks. Jarosław Pacanowski (Sanok - Najświętszego Serca Pana Jezusa), ks. Robert Drążek (Sanok-Dąbrówka), ks. Bogdan Kupczyk (Sanok-Olchowce). Pracę Komitetu koordynował będzie ks. Mirosław Grendus, nauczyciel doradca w Podkarpackim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli - Oddział w Sanoku. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Sanoku rozpocznie się 11 kwietnia (piątek) liturgią powitania i przyjęcia Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony oraz celebracją IV Części Różańca Świętego - Tajemnice Światła.

4 grudnia. Gościem metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika był bp Paul Josef Cordes z Rzymu, przewodniczący Papieskiej Komisji "Cor Unum". Bp Cordes wracał z Kijowa (Ukraina), gdzie prowadził rozmowy na temat współpracy Caritas obrządków greckokatolickiego i łacińskiego, w dziele niesienia pomocy ludziom będącym w potrzebie.

5 grudnia. W Jabłonicy Polskiej odbyła się kongregacja duszpasterzy i katechetów dekanatu krośnieńskiego II na temat formacyjnej drogi przygotowującej do sakramentu bierzmowania. Zajęcia prowadził ks. dr Waldemar Janiga, nauczyciel doradca w krośnieńskim Oddziale Podkarpackiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Wcześniej ks. Waldemar przedstawił na kongregacjach w dekanatach Krosno III i Krosno I tematykę katechumenatu przed bierzmowaniem.

6 grudnia. W Równem k. Dukli przebywał bp Stefan Moskwa, gdzie w kościele parafialnym celebrował odpustową Sumę ku czci św. Mikołaja i na zakończenie roku jubileuszowego Równego. Podczas Mszy św. mieszkańcy wioski dziękowali Panu Bogu za 650 lat istnienia miejscowości.

7 grudnia. Członkowie Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Archidiecezji Przemyskiej pielgrzymowali do bazyliki archikatedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik.

7 grudnia. W Zagórzu zakończyła się Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwom przewodniczył proboszcz ks. Józef Kasiak, a konferencje głosił ks. Roman Szczupak, proboszcz z Poraża. Nowennowa liturgia została przygotowana i prowadzona przez chór parafialny i scholę oraz wspólnotę Rycerstwa Niepokalanej. Przedłużeniem Nowenny było modlitewne czuwanie (do 21.00), które od wielu lat odbywa się w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Licznie zgromadzeni na czuwaniu mieszkańcy parafii modlą się w intencji i koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Zagórskiej.

7-8 grudnia. W jasnogórskim sanktuarium zgromadzili się członkowie Papieskiej Unii Misyjnej. Modlitewnej oraz intelektualnej refleksji przyświecało hasło Miłość domaga się wiary. W czuwaniu wzięli udział bp Adam Szal z Przemyśla, członek Komisji Episkopatu ds. Misyjnych, oraz ks. Adam Rejman z Wiązownicy, dyrektor duszpasterstwa misyjnego w archidiecezji przemyskiej. O północy (z 7/8 grudnia) bp Adam przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

8 grudnia. Abp Józef Michalik przewodniczył Eucharystii w kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu na zakończenie Nowenny ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas Mszy św. Ksiądz Arcybiskup udzielił sakramentu bierzmowania grupie gimnazjalistów.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

12 grudnia. W 5. Międzynarodowym Sympozjum Metafizycznym z cyklu Zadania współczesnej metafizyki, nt.: Błąd antropologiczny i jego konsekwencje w kulturze, zorganizowanym na KUL wzięli udział alumni roku III: Piotr Adamczyk i Tomasz Maziarz.

12 grudnia. W Auli Instytutu Teologicznego odbyła się uroczysta promocja Rocznika Przemyskiego (t. 38: 2002, z. 2: Archeologia) połączona z wykładem dr. hab. Zbigniewa Pianowskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego nt.: Rotunda i palatium na Wzgórzu Zamkowym w Przemyślu w świetle najnowszych badań. Organizatorami spotkania było: Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków z Przemyślu.

14 grudnia. Seminarium gościło młodzież - uczestników Adwentowego Studium Animatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży. W zajęciach studium wzięli udział alumni roku IV, którzy przygotowują się do pełnienia funkcji animatora RAM podczas wakacyjnej praktyki.

15 grudnia. Miesięczny dzień skupienia prowadził ojciec duchowny ks. Marek Pieńkowski. Refleksja modlitewna prowadzona była wokół Listu do Kościoła w Laodycei (Ap 3, 14-22).

20 grudnia. Rektor Seminarium ks. Marian Rojek wziął udział w posiedzeniu Rady Wydziału Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W Dziekanacie Wydziału Teologicznego złożył on prace magisterskie 13 diakonów naszego Seminarium.

21 grudnia. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez przełożonych i profesorów WSD przewodniczył bp Adam Szal. Tą modlitwą wspólnota seminaryjna uczciła 2. rocznicę jego konsekracji biskupiej i dzień imienin.

21 grudnia. Z udziałem abp. Józefa Michalika, przedstawicieli kurii i kapituły przemyskiej, sióstr Rodziny Maryi oraz pracowników świeckich zatrudnionych w Seminarium, wspólnota seminaryjna przeżywała swoją wigilię. Opłatkowe spotkanie rozpoczęło się w auli Instytutu Teologicznego kleryckimi jasełkami przygotowanymi przez alumnów IV roku według ich własnego scenariusza. Spotkanie w auli zakończyło się radosnym i pełnym życzliwości składaniem świątecznych życzeń i dzieleniem się opłatkiem. Druga część świątecznego spotkania - wieczerza wigilijna - miała miejsce w refektarzu seminaryjnym. Po wieczerzy wigilijnej alumni rozjechali się do swoich rodzinnych domów.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W kościołach coraz popularniejsze są ofiaromaty

2024-12-27 07:09

Adobe.Stock

W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę. Niektórzy księża decydują się na całkowitą rezygnację z tradycyjnej tacy. To wygodne i służy transparentności finansów Kościoła – powiedział PAP pomysłodawca pierwszego w Polsce ofiaromatu Karol Sobczyk.

Więcej ...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

2024-12-27 21:16

Karol Porwich/Niedziela

Tragiczne wieści spadły na wiernych parafii w Pisarzowej (woj. małopolskie). W czwartek rano ks. Andrzej Bąk nie pojawił się na porannej Mszy św. w kościele co wywołało zdziwienie wiernych, którzy wezwali strażaków, by sprawdzić czy coś się stało. Na plebanii znaleziono ciało proboszcza. Ksiądz proboszcz miał 63 lata - informuje TV Republika.

Więcej ...

Francja: biskup będzie pielgrzymował po diecezji

2024-12-27 19:48
Biskup Alexandre de Bucy

wikipedia/Ségolène Lebaillif

Biskup Alexandre de Bucy

Francuski biskup będzie pielgrzymował po diecezji, którą kieruje od 2021 roku. 54-letni bp Alexandre de Bucy przemierzy diecezję Agen w południowo-zachodniej części kraju w 26 pielgrzymkach pieszych. Chce spotykać się z wiernymi, aby ożywić ich wiarę. Inicjatywę tę zainspirował rozpoczynający się Jubileusz 2025 roku.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Wino św. Jana

Wiara

Wino św. Jana

Muniek Staszczyk: Modlę się każdego dnia i dziękuję...

Wiara

Muniek Staszczyk: Modlę się każdego dnia i dziękuję...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć