Reklama

Kościół

Sagrada Familia – znak nadziei w Roku Jubileuszu

2025-01-06 08:40

Vatican Media

Słynna bazylika Sagrada Familia w Barcelonie jest miejscem, w którym można uzyskać odpust w Roku Jubileuszowym. W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte - przekonuje ks. Josep Maria Turull, rektor bazyliki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archidiecezji Barcelony Rok Jubileuszowy, przebiegający pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, zainaugurowano uroczyście 29 grudnia w miejscowej katedrze.

Biblia w kamieniu

Otwierając Rok Jubileuszowy kardynał Juan José Omella, arcybiskup Barcelony, wyraził nadzieję, że będzie to rok wzrostu nadziei. „Nadzieja – mówił – nie zawodzi i jest zakorzeniona w miłości Chrystusa, który tak nas umiłował, że stał się jednym z nas, aby nas zbawić”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedną z ośmiu świątyń, w której można w tym roku uzyskać jubileuszowy odpust zupełny jest odwiedzana każdego roku przez 4 miliony ludzi słynna Sagrada Familia, dzieło Antonio Gaudiego, o którym papież Benedykt XVI mówił, że jest „Biblią w kamieniu”.

Dzieło Antonio Gaudiego całkowicie przemyślane od początku budowy w 1882 roku, zostało określone przez kardynała Lluísa Martíneza Sistacha, obecnie emerytowanego arcybiskupa Barcelony, „kartografią sacrum, wielką, otwartą mapą, na której świat może odczytać wielkie pytania dotyczące życia, początku i końca, nieba i ziemi”.

Szczelina wiary

Rektor bazyliki, ks. Josep Maria Turull podkreśla przesłanie nadziei, jakie płynie z tej świątyni, w której piękno splata się z głębokim przesłaniem religijnym.

Reklama

„Myślę, że Sagrada Familia - mówi ks. Turull - jest jako całość drzwiami otwierającymi się na Boga, a zatem otwierającymi się na nadzieję. Kiedy wchodzisz, możesz zaniemówić z zachwytu. Jest to arcydzieło ścieżki piękna, która otwiera się na wiarę”.

To przeżycie prowadzi do czegoś znacznie większego. „Mamy wiele świadectw ateistów, oddalonych od Boga, którzy wchodząc dali się przeniknąć Duchowi” - mówi ks. Turull. I dodaje: „Uważam, że Sagrada Familia jest dla Kościoła znakiem nadziei, ponieważ potrafi otworzyć serca”.

Inne świątynie jubileuszowe

Pozostałe świątynie w archidiecezji Barcelony, w których można uzyskać odpust w Roku Jubileuszowym to: Bazylika Matki Bożej z Mercè, Bazylika Najświętszego Serca z Tibidabo, Bazylika Santa Maria de Mataró, kościół Santa María de Cornellà, Sanktuarium Świętego Józefa z Góry w dzielnicy Salut i kościół Cottolengo ojca Alegre.

Te dwa ostatnie miejsca są niezwykle symboliczne: Zgromadzenie Matek Bezdomnych i Świętego Józefa z Góry opiekuje się dziećmi, które są sierotami lub znajdują się w trudnej sytuacji. W drugim kościele Służebnice Jezusa z Cottolengo ojca Alegre opiekują się osobami niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo. „To są przykłady nadziei” - mówi rektor Sagrada Familia, ks. Josep Maria Turull.

Gaudi - prorok nadziei

Reklama

W 2026 roku obchodzona będzie setna rocznica śmierci Antonio Gaudiego, którego proces beatyfikacyjny jest w toku. Oczekuje się, że do tej daty zakończą się prace nad częścią Kaplicy Wniebowzięcia, a przede wszystkim nad Wieżą Jezusa, która stanie się najwyższym budynkiem kościelnym na świecie o wysokości 172,5 metra, na szczycie którego znajdzie się czteroramienny krzyż, typowy dla Gaudiego.

„Rozmiar wieży nie przekracza rozmiaru wzgórza Montjuic, ponieważ w zamyśle Gaudiego dzieło człowieka nie może przewyższać dzieła Boga” - mówi ks. Turull. „Myślę, że byłby szczęśliwy, widząc pielgrzymów nadziei przekraczających próg bazyliki, ponieważ uważam, że właśnie dlatego stworzył Sagradę Familię, czyniąc ją tak wyjątkową i różniącą się od innych kościołów” - dodaje.

Według rektora Sagrady Familii, Gaudi był jak prorok. „Prorocy, zwłaszcza w Starym Testamencie, przynoszą nadzieję swojemu ludowi i myślę, że Gaudi, architektonicznie, ale nie tylko, stał się prorokiem nadziei” - dodaje ksiądz rektor.

„Bardzo dziękuję papieżowi Franciszkowi za to, że chciał poświęcić ten Jubileusz nadziei, ponieważ jest tak wiele powodów do rozpaczy. W ten sposób Jubileusz jest jak promyk światła, nadzieja nie rozpacza, i jak napisał francuski poeta Charles Péguy, jest najmniejszą z cnót teologicznych, ale to ona pozwala nam iść naprzód” - podsumowuje ks. Josep Maria Turull.

Podziel się:

Oceń:

+5 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowy Rok Nadziei w szczególny sposób obchodzony w sanktuarium w Lourdes

2025-01-03 11:03

Adobe Stock

Specjalne trasy dla pielgrzymów w roku Jubileuszu 2025 przygotowano w sanktuarium w Lourdes, gdzie Matka Boża objawiła się Bernadetcie Soubirous. Stąd ma płynąć również przesłanie pokoju i nadziei dla świata.

Więcej ...

"Dym w kościołach" zbiera żniwo. 43-latka próbowała spalić biblię w świątyni

2025-01-22 14:48
Akt wandalizmu w Kościele w Kępnie

Parafia p.w. św. Marcina w Kępnie

Akt wandalizmu w Kościele w Kępnie

Prokuratura Rejonowa w Kępnie wszczęła śledztwo w sprawie podpalenia Biblii w kościele. Miejscowi duchowni na stronie Parafii pw. św. Marcina w Kępnie zaapelowali do wiernych o czujność "w dobie nasilającego się wandalizmu względem miejsc kultu".

Więcej ...

Prof. Borecki: działania rządu ws. religii w szkole mogą go kosztować utratę władzy

2025-01-22 17:09
Posiedzenie rządu

PAP

Posiedzenie rządu

Działania rządu w sprawie religii w szkole są niekonstytucyjne a nauczyciele traktowani jak "nawóz historii". To działanie politycznie samobójcze, które może kosztować obecny obóz polityczny kampanię prezydencką i utratę władzy na długie lata. Można polemizować z argumentami wyznaniowymi, ale nie z groźbą utraty pracy przez kilkanaście tysięcy ludzi utrzymujących rodziny - mówi w wywiadzie dla KAI prof. UW dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmówca KAI spodziewa się szerokiej fali zaskarżania decyzji MEN: przez Kościoły m.in. w Europejskim Trybunale Praw Człowieka a katechetów w sądach pracy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wiara

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

Kościół

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch...

Wiadomości

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...