W Częstochowie zakończył się VIII Polonijny Festiwal Multimedialny „Polskie Ojczyzny 2013”. Do udziału w festiwalu zgłoszono 101 prac, w tym 73 filmy i programy telewizyjne, 15 programów radiowych i 13 multimedialnych. Jak co roku festiwal cieszył się popularnością wśród autorów zagranicznych, którzy pochodzili z 9 krajów, oprócz Polski, także z USA, Kanady, Australii, Czeskiej Republiki, Danii, Ukrainy, Łotwy, Wielkiej Brytanii.
Główną nagrodę - Grand Prix tegorocznego festiwalu jury pod przewodnictwem Pawła Woldana przyznało Grzegorzowi Królikiewiczowi za filmy „Mit o Szarym” oraz „Wieczny tułacz”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Laureatką I nagrody w kategorii filmów dokumentalnych została Alina Czerniakowska, autorka wielu filmów poświęconych najnowszej historii Polski. Jury uhonorowało dwie jej prace: film pt. „W imię Polski”, który jest opowieścią o Zofii i Stefanie Korbońskich, ich pracy dla kraju, oraz „Ojczyzna dwóch narodów”, osnuty wokół spotkania z profesor historii Dorą Kacnelson, Żydówką świetnie rozeznającą się w polskich realiach. Współpracująca z „Niedzielą” jako felietonistka Alina Czerniakowska to wybitna polska dokumentalistka, bardziej znana za granicą niż w kraju, gdzie produkowane nawet na zlecenie Telewizji Polskiej dokumenty - ze względu na swoją pełną gorzkiej prawdy o naszej historii wymowę - nie są promowane. Alina Czerniakowska w tym roku uczestniczyła w spotkaniu z czytelnikami „Niedzieli” i zgodziła się na prezentację swoich filmów na stronie internetowej „Niedzieli”.
II nagrodę w tej kategorii otrzymał film Tomasza Wiszniewskiego „Adwokat ulicy”. Laureatami ex aequo III nagrody są: Piotr Zarębski za filmy „Polska-Bretania” i „Krwawy poniedziałek” oraz Agnieszka Porzezińska i Paweł Sobczyk za film „Tajemnica Tajemnic”, który ukazuje wielką rolę kultu Matki Bożej w dziejach Polski.
I nagrodę w kategorii programy TV i edukacyjne otrzymali Mariusz Jaszczurowski i Jan Zalewski za „V Rajd Szlakiem Hymnu”.
II nagroda przypadła Joannie Adamik i Katarzynie Katarzyńskiej za program „Bracia Męczennicy”. III nagrodę otrzymał program Krzysztofa Tadeja „Nigdy nie zapomnę”. Wśród filmów wyróżnionych nagrodami specjalnymi znalazł się film Zdzisława Sowińskiego pt. „Prawdziwie spadła z nieba”, który otrzymał nagrodę wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Film opowiada o tym, jak powstawał materialny wyraz czci Matki Bożej Jasnogórskiej - suknie i korony na Cudowny Obraz - Wotum Narodu.
Pełny werdykt jury we wszystkich ocenianych w tym roku kategoriach oraz wykaz nagród specjalnych znajduje się na stronie: www.warszawa.mazowsze.pl.