Reklama

Stajenka cicha... w 60 odmianach

10 grudnia w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Na konkurs napłynęło 60 prac z 33 gimnazjów. Nagrodzone szopki można oglądać w PKZ do połowy stycznia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim konkurs rozstrzygnięto, 3 grudnia w galerii Pałacu Kultury Zagłębia spotkała się komisja, która wyłoniła zwycięzców. Tworzyli ją: Zdzisław Balcerzyk - sędzia modelarski, Iwona Wilk - dyrektor Młodzieżowego
Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Ewa Felis - doradca metodyczny religii, Adrian Lepa - instruktor z PKZ-u, Beata Studzińska - nauczyciel sztuki z Gimnazjum nr 3 w Dąbrowie Górniczej. "Nie było łatwo wyłonić najlepszą pracę, gdyż szopki z roku na rok są coraz lepiej dopracowane. Oceniając szopki, braliśmy pod uwagę takie elementy, jak: ogólne wrażenie artystyczne, opracowanie tematu, dobór materiałów, opracowanie przestrzenne, estetykę wykonania i trwałość konstrukcji" - wylicza Adrian Lepa. Jury ucieszyło, że w pracach sporadycznie pojawiały się elementy gotowe, ujawniała się za to kreatywność autorów w doborze i wykorzystaniu materiałów.
Po raz pierwszy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych został zorganizowany w dąbrowskim Gimnazjum nr 3 w 1996 r. Spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Rok Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa ożywił jeszcze bardziej ideę przeglądu. Katechetka Teresa Ciesielska i plastyk Beata Studzińska, wkładając wiele serca i pracy, rozwinęły zmagania konkursowe, poszerzając je o kolejnych uczestników i nowe kategorie. Minęło 6 lat. Konkurs spotyka się z coraz większym uznaniem. Wyrazem tego jest objęcie patronatu nad imprezą przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB oraz prezydenta Dąbrowy Górniczej Jerzego Talkowskiego. Poszerzył się także krąg organizatorów, co ułatwia przeprowadzenie konkursu. I tak obok szkoły należy wymienić Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz parafię św. Maksymiliana M. Kolbego w Dąbrowie Górniczej.
"Konkurs jest adresowany do gimnazjalistów diecezji sosnowieckiej. I ma na celu podtrzymanie tradycji tworzenia szopek bożonarodzeniowych, przybliżenie tajemnicy narodzenia Jezusa Chrystusa, pobudzenie twórczej aktywności uczniów i nawiązanie do dziedzictwa kulturowego" - tłumaczy dyrektor Gimnazjum nr 3 Jolanta Pludrak. Dlatego wyszczególniono dwie kategorie konkursowe: tradycyjne szopki bożonarodzeniowe i szopki nawiązujące do tradycji lokalnej. "Uczniowie, angażując się w wykonywane dzieło, przybliżają sobie niejako spontanicznie tajemnicę narodzin Jezusa Chrystusa. Mało tego, starają się odnieść zdobyte wiadomości do teraźniejszości, czego wyrazem jest sceneria prezentowanych prac. Nie brakuje elementów charakterystycznych dla danego rejonu np. szopki krakowskie czy szyby górnicze" - wyjaśnia zastępca dyrektora szkoły Bogusława Madej.
Warto również podkreślić zaangażowanie uczniów i ich opiekunów w wykonanie szopek, tym bardziej, że nie wróciły one do twórców, ale zostały przekazane na aukcję, z której dochód został przeznaczony na cele charytatywne. W tym roku postanowiono, że pieniądze wzbogacą konto Gimnazjum w Psarach.
Już czas przedstawić zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii szopek tradycyjnych zdobyła Karolina Kieca z Gimnazjum w Zadrożu, drugie - Edyta Dąbek z Ogniska Pracy Twórczej w Jaworznie, trzecie - Katarzyna Kępka z Gimnazjum nr 11 w Jaworznie. Zaś w kategorii szopek nawiązujących do tradycji lokalnej najlepszą pracę przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 16 w Dąbrowie Górniczej - Sebastian Dąbek i Marcin Krupa. Drugie miejsce przyznano Izabeli Ryczko i Paulinie Seweryn z Gimnazjum nr 2 w Wolbromiu, zaś trzecie Oskarowi Trzeciak z Gimnazjum nr 6 w Jaworznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

SYLWETKA - Św. Szymon Stock (Szkot)

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania