Reklama

Sympozjum w Toruniu

Człowiek w zjednoczonej Europie

Niedziela toruńska 1/2003

Pytanie o człowieka w nowej rzeczywistości zjednoczonej Europy to główne zagadnienie, które próbowali rozstrzygnąć prelegenci i uczestnicy sympozjum zorganizowanego 5 grudnia br. w gmachu toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie prowadził kierownik Zakładu Teologii Dogmatycznej i Ekumenizmu WT UMK - ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki. Pierwszy prelegent prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz (UMK Toruń) w referacie pt. Religia i jej wolność jako fundamentalna wartość w prawie europejskim ukazał wartość religii w dziejach Europy. W nadchodzących przemianach cywilizacyjnych bierze udział wiele czynników. Wśród nich bardzo ważny składnik stanowi religia, która jest może najbardziej dostrzegalna w rozwoju cywilizacji, zwłaszcza w odniesieniu do religii transcendentalnych. W ostatecznej bowiem instancji istotnym elementem rozwoju każdej kultury jest otwarcie się na tajemnicę Boga. Religia pozostaje zawsze miejscem osobowego spotkania człowieka z Bogiem, czymś, co istotnie łączy byt skończony z nieskończonym, człowieka z transcendencją. Te przymioty religii decydują o jej sile wyzwolenia, wskazują na jej zdolność jednoczącą, podkreślają w niej element dialogu i osobowego spotkania. Dlatego sprawą istotną dla pełnego rozwoju człowieka jest wolność wyznawanej przez niego religii. Ta wartość musi pozostać istotna także w konstytucji zjednoczonej Europy. Prelegent podkreślił, że Europa została utworzona na wartościach chrześcijańskich. Cała kultura europejska przeniknięta jest chrześcijańskimi tradycjami i mimo wielu cieni, jakie w ciągu wieków miały miejsce, nie można zakwestionować wielkiej roli i miejsca tych wartości we współczesnej, jednoczącej się Europie.
Kolejny referat przygotowany przez ks. prof. dr. hab. Lucjana Baltera (UKSW Warszawa) pt. Spór o człowieka w zjednoczonej Europie przedstawił ks. dr Roman Małecki. Oprócz świadomości istnienia człowiek staje zawsze wobec wymogów, wobec obowiązków i pragnień, które są idealnymi projekcjami odnoszącymi się do sposobu jego życia oraz sposobu porządkowania i humanizowania własnego środowiska. Ale w tych pragnieniach są zawsze zawarte określone wartości, które decydują o kształcie ludzkiego życia, o jego bogactwie. Spór o wartości pozostanie więc zawsze sporem o człowieka, gdyż wartości są żywym i niewyczerpanym źródłem decyzji i zachowań ludzkich. Przeto wołanie o autentyczne wartości jest wołaniem o rozwój osobowy człowieka. Autor przypomniał nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który zawsze na pierwszym miejscu stawia człowieka. Europa musi wrócić do swoich chrześcijańskich korzeni. Spór o człowieka to w rzeczywistości spór o samego Boga. Czy znajdzie się dla Niego miejsce w zjednoczonej Europie - pytał Prelegent.
Temat: Godność człowieka - fundamentem wartości europejskich przedstawiła prof. dr hab. Aniela Dylus (UKSW Warszawa). Do wartości wpisanych w osobowy rozwój człowieka należy godność osoby ludzkiej, mająca swoje źródło w stwórczym akcie Boga, podkreślana i ustawicznie broniona przez Kościół, a w ostatnich latach jej autentycznym obrońcą i sumieniem jest Jan Paweł II. Pojęcie godności należy do najbardziej szacownych pojęć kultury. Żaden prawodawca, polityk nie może zignorować zasady, że godność człowieka ma być podstawą prawa i sądów, powinna się stać także naczelną zasadą życia w Unii Europejskiej.
Ostatni mówca dr hab. Piotr Mazurkiewicz (UKSW Warszawa) próbował odpowiedzieć na zagadnienie: Kryzys podmiotu w kulturze postmodernistycznej? Czy dzisiaj żyjemy w epoce postmodernistycznej, w której zmęczeni jesteśmy podchodzeniem do życia głównie za pomocą rozumu. Prelegent pytał o człowieka, porównując go najpierw do spacerowicza, dla którego rzeczywistość jest "prywatnym teatrem własnej wyobraźni", do gracza, dla którego normy, według jakich chce żyć, są tylko elementem chęci doznań i zabawy, czy turysty, który jest tylko kolekcjonerem kolejnych wrażeń związanych ze zwiedzaniem świata. Takim turystą można być, nie ruszając się ze swojego domu, gdzie całym światem jest dla człowieka telewizja, przenosząc go w świat ciągle nowych atrakcji i reklam. Prelegent podkreślił, że ma nadzieję, że to tylko barwna literacka ilustracja, nie mająca wiele wspólnego z rzeczywistością.
Podsumowując całe spotkanie, ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki podkreślił, że świat w którym przyjdzie nam żyć, będzie taki, jacy będą ludzie. "Na szczęś-cie epoka ,w której żyjemy, jest epoką pozwalającą kształtować się społeczności otwartej. To stanowi optymistyczną przesłankę dla jej pomyślnego rozwoju. Taki wniosek pokrywa się dokładnie z przesłaniem zawartym w biblijnym Objawieniu. W tej społeczności otwartej granice ludzkości nie mogą być krępowane przez granice włas-nego narodu, państwa czy własnego klanu".
Sympozjum miało na celu pochylić się nad współczesnym człowiekiem i jego miejscem w jednoczącej się Europie. Pojawiło się wiele pytań, na wiele z nich próbowano odpowiedzieć. Wszyscy prelegenci oraz dyskutanci zabierający głos po oficjalnych wystąpieniach podkreślali, że każdy człowiek ma prawo do swojego miejsca we wspólnej Europie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

W intencji Ojczyzny

2024-05-02 09:41

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ponad 120 mężczyzn pielgrzymowało z janowa Lubelskiego do Kocudzy w IV Pielgrzymce Mężczyzn do św. Józefa. Główną intencję była modlitwa za Ojczyznę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst