Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 1/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Działdowo

6 grudnia w Biurze Wolontariatu, działającym przy Katolickim Stowarzyszeniu - Centrum Młodych w Działdowie odbyło się pierwsze szkolenie dla wolontariuszy. Przeszkolonych zostało 18 młodych osób. Zaczną oni pracę w charakterze wolontariuszy m.in. na oddziale paliatywnym szpitala, w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, w ognisku wychowawczym działdowskiej Caritas, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Polskim Czerwonym Krzyżu.
Biuro prowadzi zapisy na kolejne szkolenia. Osoby chętne mogą się zgłaszać w każdą środę od godz. 16.00 do 18.00 w Biurze Wolontariatu przy pl. Biedrawy 3 (budynek plebanii parafii Świętego Krzyża). Zapraszamy wszystkich chętnych, a w szczególności osoby młode, bezrobotnych oraz emerytów.
Sławomir Pszenny
Centrum Młodych, 0-603 449-203

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dekanaty grudziądzkie

Tydzień Misyjny

Z okazji Tygodnia Misyjnego w Szkole Podstawowej nr 21 w Grudziądzu przebywali klerycy z Misyjnego Seminarium Księży Werbistów z Pieniężna: br. Andrzej Borek SVD i br. Tomasz Bujarski SVD. W czasie swojego pobytu w szkole uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez Hannę Włodarczyk i sami prowadzili lekcje. Opowiadali m.in. o misjach w Papui-Nowej Gwinei i w Afryce. Dużą atrakcją były egzotyczne stroje przywiezione przez kleryków, które dzieci bardzo chętni przymierzały. Pokazany został także film o pracy misyjnej o. Żelazka. Dopełnieniem spotkań w szkole była wycieczka do Domu Misjonarzy Słowa Bożego w Górnej Grupie. Dzieci mogły zwiedzić tamtejsze muzeum etnograficzno-misyjne, posłuchać opowieści o. Kajeta-na o jego pracy w Ekwadorze. O. Jan prowadził dzieci po drukarni prowadzonej przez Księży Werbistów i pokazał, jak powstają książki. Wizyta w Górnej Grupie była też okazją do złożenia przez dzieci daru na misje.
Na zakończenie klerycy zostali obdarowani przez uczniów laurkami i maskotkami, aby zawsze pamiętali o tym spotkaniu.
M. Szczęsna i H. Włodarczyk

Reklama

Święto patronalne kolejarzy

25 listopada, we wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, kolejarze regionu grudziądzkiego obchodzą uroczystości patronalne. Tego dnia została odprawiona Msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji pracowników kolei ze służby czynnej, emerytów, rencistów, członków rodzin, za chorych i zmarłych. W koncelebrze brali udział: ks. Zenon Grządka, proboszcz parafii i kapelan kolejarzy, który wygłosił słowo Boże, oraz ks. mjr Marek Reiner, kapelan jednostek lotniczych, który przybył na urlop z Bośni i Hercegowiny (pochodzący z rodziny kolejarskiej). Członkowie Stowarzyszenia Kolejarzy: Tadeusz Kwiatkowski i Kazimierz Ziółkowski czytali lekcję i wezwania Modlitwy powszechnej. Na zakończenie zebrani wysłuchali Hymnu do św. Katarzyny Aleksandryjskiej według słów ks. Z. Słomskiego.
W drugiej części uroczystości odbyło się spotkanie członków i zaproszonych gości. Dzięki snutym wspólnie wspomnieniom zapanowała atmosfera serdecz-ności i braterstwa. Zaznaczyć należy, że kolejarze grudziądzcy mają regionalnego patrona, św. Józefa; sztandar stowarzyszenia, poświęcony w 1922 r., znajduje się w Izbie Pamięci Kolejarzy w Grudziądzu.
W pierwszej połowie listopada członkowie Stowarzyszenia brali udział w ogólnopolskich uroczystościach patronalnych kolejarzy na Jasnej Górze.
Henryk Turski

Dekanat Łasin

Wszystko dla Maryi

Uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Łasinie zaprezentowali swoje talenty podczas dwudniowego Przeglądu Piosenki i Poezji Maryjnej. W kategorii "Pieśń" jury w składzie: Alicja Rybińska, Teresa Czyżak-Szram, Małgorzata Strug i Sławomir Domeracki nagrodziło: Annę Firlit (kl. 1a), Katarzynę Turalską (kl. 3b), Joannę Manthey (kl. 1a) i wyróżniło Natalię Bonna (kl. 1a).
Poezję o tematyce maryjnej najpiękniej recytowały: Lucyna Rucińska (kl. 2d) oraz prezentujące własną twórczość poetycką - Kornelia Moskwa i Justyna Błażyńska (obie z kl. 1b).
Dzięki sponsorom wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i nagrody w postaci książek, kaset magnetofonowych, prasy religijnej, kosmetyków i słodyczy oraz innych drobiazgów.
Na zakończenie proboszcz ks. Edmund Tucholski podziękował dzieciom i młodzieży za uczestnictwo i modlitwę w formie piosenki i wierszy dla Maryi. Przegląd zakończyło wspólne nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny.
alj

Reklama

"Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie..."

Tradycyjnie już obchody Święta Niepodległości w Łasinie organizują wspólnie władze miasta, parafia oraz młodzież szkolna. Święto 11 listopada 2002 r. rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. kan. Edmund Tucholski. W homilii podkreślił wartość wolności dla każdego człowieka, a szczególnie dla Polaków, którzy o nią walczyli aż do ostatniej kropli krwi. Nie byłoby możliwe świętowanie tych rocznic, gdyby nie głęboka wiara naszych przodków, dzięki której w latach zniewolenia przetrwały największe wartości, język i tradycje narodowe.
Na zakończenie Mszy św. młodzież Gimnazjum nr 1 w Łasinie przedstawiła program słowno-muzyczny. W hołdzie Marszałkowi Piłsudskiemu, w ten sposób podkreślając słowa prezydenta Mościckiego, że Józef Piłsudski "dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek". Po uroczystościach w kościele wszyscy przy dźwiękach orkiestry strażackiej przemaszerowali pod pomnik "na Magdalence". Burmistrz Jan Kowarowski przedstawił krótki rys historyczny święta, złożono wiązanki kwiatów i wysłuchano pieśni legionowych w wykonaniu orkiestry dętej OSP w Łasinie. Na zakończenie Ksiądz Proboszcz przewodniczył modlitwie za zmarłych przodków i poległych w obronie wolnej Polski.
alj

Dekanaty toruńskie

Przestrzeń wypełnić pieśnią...

23 listopada 2002 r. w Zespole Szkół nr 11 w Toruniu odbył się IV Konkurs Chórów Województwa Kujawsko-Pomorskiego "O Puchar Marszałka Województwa", zorganizowany przez Oddział Pomorski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Toruniu. Jury w składzie: prof. Henryk Stiuer - przewodniczący, prof. Roman Grucza, mgr Bożena Jankowska oceniło 14 chórów w trzech kategoriach: chóry mieszane, młodzieżowe, męskie. Konkurs rozpoczął się o godz. 9.30 odprawą dyrygentów, podczas której prezes Oddziału Pomorskiego PZCHiO Tadeusz Jarzębski przedstawił jurorów i przeprowadził losowanie kolejności wystąpień chórów. O godz. 10.00 połączone chóry pod dyrekcją prof. Romana Gruczy wykonały Gaude Mater, a kierownik Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Roman Czyżniewski oficjalnie otworzył tegoroczną edycję konkursu. W przerwie przesłuchań konkursowych wystąpił z krótkim koncertem chór Gimnazjum nr 3 w Toruniu pod dyrekcją Kazimierza Jaworskiego.
Po przesłuchaniu wszystkich zespołów połączone chóry męskie zaśpiewały Hymn Pomorza Z. Moczyńskiego, a chóry mieszane wykonały utwór J. Łuciuka do słów Ojca Świętego Jana Pawła II O, ziemio polska pod dyrekcją dyrektora artystycznego Oddziału Pomorskiego PZCHIO w Toruniu - prof. Romana Gruczy.
Przewodniczący odczytał werdykt jury: W kategorii chórów mieszanych pierwsze miejsce i puchar marszałka zdobył chór "Canto Grazioso" z Brodnicy pod dyrekcją Mirosławy Barczewskiej, drugie miejsce "Alla Camera" z Grudziądza pod dyrekcją Anny Janosz-Olszowy, trzecie miejsce ex aequo Chór Nauczycielski ZNP "Con anima" pod dyrekcją Janusza Heyki oraz Towarzystwo Śpiewu "Harmonia" z Bydgoszczy pod dyrekcją Magdaleny Opalińskiej.
W kategorii chórów młodzieżowych pierwsze miejsce i puchar marszałka zdobył Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses" z Torunia pod dyrekcją Aleksandry Rogalskiej. Drugiego miejsca nie przyznano, a trzecie zajął Dziewczęcy Chór I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy pod dyrekcją Mirosławy Barczewskiej.
W kategorii chórów męskich pierwsze miejsce i puchar marszałka ex aequo zdobyły dwa chóry: "Copemicus" z Torunia pod dyrekcją Renaty Szerafin-Wójtowicz oraz "Echo" Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu pod dyrekcją Jerzego Cieślaka. Drugie miejsce zajął Chór im. Stanisława Moniuszki ze Żnina pod dyrekcją Beaty Różańskiej.
Grand Prix otrzymał Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses", natomiast nagrodę PZCHiO w Toruniu za promowanie polskiej współczesnej muzyki chóralnej Chór "Alla Camera" z Grudziądza. Jury podkreśliło dobre przygotowanie chórów, wysoki poziom artystyczny oraz duże zaangażowanie dyrygentów i chórzystów.
Na wyrazy uznania zasługują organizatorzy imprezy - Oddział Pomorski PZCHiO na czele z jego prezesem Tadeuszem Jarzębskim za dobre przygotowanie i sprawne przeprowadzenie konkursu.
Oby słowa ks. prof. Józefa Tischnera: "Przestrzeń między niebem a ziemią można wypełnić tylko pieśnią" wybrane na motto tegorocznego konkursu mogły spełniać się, mimo problemów finansowych, z jakimi borykają się działacze ruchu śpiewaczego na Pomorzu.
Aleksandra Rogalska

Reklama

Dekanat Wąbrzeźno

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie

Chórzyści z parafii Matki Bożej Królowej Polski uroczyście obchodzili dzień swojej patronki św. Cecylii. W piątek 22 listopada uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez proboszcza parafii - ks. kan. Kazimierza Śmigeckiego. Po przeżyciach duchowych przyszedł czas na radosne spotkanie przy stole. Jak przystało na chórzystów, nie zabrakło chwalenia Boga śpiewem.
Ks. Dariusz Żurański

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-27 07:11

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, który został wyniesiony na ołtarze wraz z innym papieżem Janem XXIII. Była to bezprecedensowa uroczystość w Watykanie, nazwana „Mszą czterech papieży”, ponieważ przewodniczył jej papież Franciszek w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Uroczystość Patronki narodu polskiego 3 maja

2024-04-26 20:46

BPJG

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!