W piątek 13 grudnia biskup włocławski Bronisław Dembowski poświęcił tablicę ku czci ludzi, którzy w Polsce Ludowej doświadczyli cierpień i krzywd, jednocześnie upamiętniającą ich jako tych, dzięki którym powstała III Rzeczpospolita - prawdziwie wolna i suwerenna. Tablica znajduje się na frontowej ścianie budynku przy pl. Kopernika 3, gdzie m.in. znajduje się Redakcja Ładu Bożego. Powstała z inicjatywy zarządu i członków NSZZ "Solidarność" Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz przy udziale osób z Prawa i Sprawiedliwości. Ma przypominać, że są pewne granice, których nigdy nikomu przekroczyć nie wolno.
Uroczystość poświęcenia tablicy poprzedziła Msza św. koncelebrowana w bazylice katedralnej o godz. 18.30 pod przewodnictwem Pasterza diecezji. Wśród uczestniczących w Liturgii byli m.in.: prezydent Włocławka Władysław Skrzypek, przedstawiciele regionalnych władz związku z przewodniczącym, Januszem Dębczyńskim na czele, radni miejscy i alumni WSD we Włocławku. W trakcie Mszy św. modliliśmy się wspólnie o pomyślność Polski, by wysiłki tych, którzy w jej obronie oddawali życie i zdrowie, przypominały nam zawsze, że to wielkie dzieło, jakie zapoczątkowali, musimy kontynuować w trudzie dnia codziennego. Modliliśmy się za wszystkich, którzy oddali życie w obronie wolności, w obronie "Solidarności".
W kazaniu bp Dembowski mówił o tym, jak trudna była walka o godność człowieka w obliczu prześladowań doznawanych ze strony władzy komunistycznej. W istniejącej sytuacji naród zwracał serca do Boga, nasłuchiwał głosu Papieża Jana Pawła II. Ale i w zakładach pracy, i w domach byli ludzie, których wiara, siła, upór i przekonanie o słuszności sprawy zaowocowały ostatecznie zwycięstwem wolności i prawdy.
Treść kazania stanowiła podstawę do refleksji i rachunku sumienia dla nas wszystkich. Dziś, w dobie panowania ustroju, w którym dostrzegamy często, że zysk ważniejszy jest od człowieka, warto przemyśleć, do czego tak naprawdę w swoim życiu dążymy. Szczęścia nie daje władza nad innymi, ale służba innym. Nie do nas należy wyrokowanie, kto jest lepszy, kto gorszy. Ważne natomiast jest to, co uczyniliśmy dla innych. Wszystkim należy się zrozumienie, naszymi bliźnimi są wszyscy ludzie. Podstawą tego jest nauka Jezusa Chrystusa i wynikające z niej prawa człowieka, na które wszyscy są wrażliwi.
Pod poświęconą przez Księdza Biskupa tablicą złożono kwiaty w kolorze białym i czerwonym, uczczono pamięć ofiar stanu wojennego minutą ciszy. Odśpiewano Boże, coś Polskę, a na zakończenie hymn narodowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu