Reklama

Niedziela Częstochowska

Święty Hubert błogosławi w Krzeczowie

Wociech Mścichowski

Krzeczów – niewielka, malowniczo położona pośród lasów i łąk, nadwarciańska wieś w powiecie wieluńskim, archidiecezji częstochowskiej. Ośrodkiem życia duchowego i kulturalnego jest miejscowy kościół pw. św. Kingi. Parafia, erygowana przez bp. Zdzisława Golińskiego w 1957 r., pozostaje pod wezwaniem św. Zofii Wdowy.

27 października, w przededniu zbliżającego się wspomnienia św. Huberta – patrona leśników i myśliwych, w miejscowej świątyni spotkali się na okolicznościowej Mszy św. leśnicy, współcześni rycerze św. Huberta, miłośnicy przyrody, słowem ci, którym bliska jest idea poszanowania dzieł Stwórcy i przekazywania ich następnym pokoleniom. Eucharystię odprawił ks. Andrzej Chałupka, miejscowy proboszcz, orędownik ochrony przyrody i duchowy przyjaciel myśliwych. Modlono się o błogosławieństwo dla ludzi związanych z pracą w leśnictwie, za myśliwych i wszystkich odpowiedzialnych za mądrze pojętą ekologię. Wierni, w tym przedstawiciele Nadleśnictwa Wieluń, wysłuchali wygłoszonego przez piszącego te słowa referatu na temat historii, zasad funkcjonowania i roli współczesnego łowiectwa, a także o przesłaniu płynącym z życia św. Huberta i roli myśliwych w dostrzeganiu piękna i poszanowaniu dzieł Stwórcy. Interesującą okazała się wygłoszona przez przedstawiciela Lasów Państwowych informacja o gospodarce leśnej na Ziemi Wieluńskiej, o urokach, bogactwach i znaczeniu lasów w wielu płaszczyznach życia i kultury społecznej. Najbardziej poruszył jednak serca słuchaczy występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Kraszkowicach, mówiący dlaczego i jak należy kochać i chronić otaczającą nas przyrodę. Akcentem kończącym Eucharystię było poświęcenie obrazu ofiarowanego dla tutejszej świątyni przez Krzysztofa Goclika. Namalowana przez darczyńcę postać Patrona myśliwych stanowi wierną kopię dzieła niderlandzkiego malarza „Wizja Świętego Huberta”. Od tego dnia, z inicjatywy księdza proboszcza, tutejsi wierni wraz z leśnikami i myśliwymi będą w krzeczowskiej świątyni modlić się do św. Huberta, spoglądającego na nich ze ścian, tuż obok poroża z krzyżem, stanowiącego dar związanej z leśnictwem parafianki dr Morawskiej. Niech te symbole związane z nawróceniem św. Huberta pobudzają do refleksji, zaś modlitwy zanoszone przez wiernych wypraszają nawrócenie tych, którzy dewastują przyrodę, a myśliwym przypominają o zasadach ideowego łowiectwa.

2013-11-13 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

X Hubertus Węgrowski – święto ludzi lasu

Monika Kanabrodzka

Myśliwi, leśnicy, jeźdźcy i rolnicy Podlasia oraz Mazowsza licznie przybyli 14 października 2018 r. do Węgrowa na główne obchody ku czci św. Huberta, patrona ludzi lasu.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/pl.fotolia.com

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób

Więcej ...

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia

2020-05-30 13:54

Marian Sztajner/Niedziela

Archidiecezja częstochowska ma siedmiu nowych kapłanów

– Wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia poprzez wierność łasce, którą otrzymaliście – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 30 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Kościół

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...