Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Aktywni seniorzy w Sosnowcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć projekt „Aktywny Senior 60+” rozpocznie się dopiero w styczniu przyszłego roku, już teraz zgłosiło w nim swój udział ponad 800 uczestników. Projekt oferuje seniorom szereg zniżek w instytucjach kulturalnych i sportowych oraz punktach usługowo-handlowych. Na chwilę obecną ponad 30 firm i instytucji zgłosiło akces do programu.

Reklama

– Nie zmniejszymy kolejek do lekarza ani nie zwiększymy kwot rent i emerytur, ale możemy choć trochę odciążyć kieszeń naszych emerytów i rencistów i trochę ułatwić im życie, by wyszli ze swoich czterech ścian – tłumaczy Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Nie jest żadną tajemnicą, że żyjemy coraz dłużej i że rodzi się coraz mniej dzieci. Nie jest to tylko i wyłącznie przypadłość Sosnowca. W stolicy Zagłębia w wieku 60+ jest już jedna piąta obywateli miasta. Na jakie zniżki będą więc mogli liczyć sosnowieccy seniorzy w ramach programu „Aktywny Senior 60+”? To rabaty m.in. w sklepach, u optyka, w muzeum, Teatrze Zagłębia czy w obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Partnerami programu są także placówki spoza Sosnowca – park wodny w Dąbrowie Górniczej, ogród zoologiczny w Chorzowie, a nawet sanatoria w Ustroniu czy Rabce. Pełna lista placówek i instytucji jest dostępna na specjalnej stronie internetowej: www.senior60.sosnowiec.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ważne jest tworzenie w naszym mieście klimatu przyjaznego seniorom. Pragniemy zaktywizować ludzi starszych, którzy jeszcze do niedawna pracowali, a dzisiaj czują się marginalizowani. Istotne jest więc wykorzystanie ich potencjału – podkreśla Małgorzata Ochęduszko-Ludwik. Program „Aktywny Senior 60+” jest adresowany do mieszkańców Sosnowca, którzy ukończyli 60 lat. Senior chętny do udziału w programie powinien zgłosić się do punktu informacyjnego Wydziału Polityki Społecznej UM w Sosnowcu (ul. 3 Maja 33) z dokumentem tożsamości potwierdzającym datę jego urodzenia. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku każdy uczestnik programu otrzyma imienną Kartę Seniora, uprawniającą do ulg i rabatów. Nie obowiązują żadne kryteria dochodowe. Program „Aktywny Senior 60+” rusza od 1 stycznia 2014 r., natomiast o Kartę Seniora można ubiegać się już teraz.

„Aktywny Senior 60+” to nie jedyny projekt społeczny realizowany przez Urząd Miejski w Sosnowcu. Od roku działa podobny program: „Miej więcej”, skierowany do rodzin wielodzietnych i rodzin zastępczych. Programem są objęci rodzice i dzieci do 18 roku życia lub do 24 roku życia, jeśli się uczą lub studiują. Dochód jaki uzyskuje rodzina nie ma znaczenia w uczestnictwie w programie. Program umożliwia rodzinom korzystanie z pakietu ulg oferowanych przez miejskie jednostki w dziedzinie kultury, sportu i rekreacji oraz dodatkowo przez inne podmioty niepubliczne. Założeniem programu jest kształtowanie pozytywnych postaw społecznych, eliminowanie negatywnych stereotypów związanych z liczną rodziną i propagowanie pomocniczości wśród mieszkańców Sosnowca.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-13 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przechowalnie starych ludzi na czas świąt

Iwona Sztajner

Więcej ...

Jan Paweł II widział budowę. Leon XIV zobaczy dzieło

2026-06-02 08:12

Vatican Media

Gdy Jan Paweł II przybył do Barcelony, Sagrada Familia była wciąż niedokończoną świątynią. Kiedy odwiedzi ją Leon XIV, nad miastem będzie już górować wieża Jezusa Chrystusa. Historia dwóch papieskich wizyt staje się zarazem historią dojrzewania najsłynniejszego dzieła Antonio Gaudíego.

Więcej ...

307. rocznica cudownego ocalenia Lublina. Ekspert KUL: w tej historii jest jeszcze wiele do odkrycia

2026-06-02 10:08

Adobe Stock

- Ta historia nie jest tak oczywista jak się mogło wydawać. Jest w niej jeszcze wiele do odkrycia - wskazuje prof. Jacek Chachaj, historyk KUL specjalizujący się w dziejach Lublina. 2 czerwca 1719 r. w Lublinie miał miejsce rozległy pożar, w wyniku którego żywioł spustoszył dużą część miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Dominiki Chorosińskiej: „Wiara jest...

Wiara

Świadectwo Dominiki Chorosińskiej: „Wiara jest...

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Kościół

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

Kościół

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

Wiadomości

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

Niedziela Częstochowska

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

Zmiany personalne w diecezji

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...