Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Mamy nowego biskupa!

Tadeusz Warczak

Ksiądz profesor Roman Pindel mianowany został nowym biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej

Decyzją papieża Franciszka ksiądz profesor Roman Pindel, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, został 16 listopada nowym biskupem naszej diecezji. Nominację ogłoszono na dwa dni przed 55. urodzinami duchownego.

Pochodzący z Wadowic Ksiądz Biskup Nominat urodził się 18 listopada 1958 r. Po maturze wstąpił do krakowskiego Seminarium Duchownego. 22 maja 1983 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze Wawelskiej. Pierwszą placówką duszpasterską młodego kapłana była parafia pw. św. Judy Tadeusza w Kozach. Po trzech latach pracy w charakterze wikariusza, został skierowany na studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1990 r. uzyskał doktorat, broniąc rozprawy zatytułowanej „Chrystus jako Arcykapłan współczujący według Listu do Hebrajczyków”. Habilitował się w 2001 r., przedstawiając monografię: „W obronie prawdy Ewangelii. Analiza literacko-retoryczna Ga 1, 11-2, 21”. Tytuł profesora otrzymał w 2005 r. w oparciu o dorobek i pracę: „Magia czy Ewangelia. Konfrontacja głosicieli Ewangelii ze światem magicznym w ujęciu Dziejów Apostolskich”. Ks. prof. dr hab. Roman Pindel kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych. Pracę naukową łączył z duszpasterstwem Odnowy w Duchu Świętym, będąc m.in. asystentem kościelnym miesięcznika „List”. W latach 2004–2011 pełnił funkcję ojca duchownego, a od 2011 r. – rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. We wrześniu 2013 r. wybrano go nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce.

Reklama

W wywiadzie udzielonym klerykom Seminarium Duchownego ksiądz Roman Pindel przybliżając historię swojego powołania do kapłaństwa powiedział: „Bardzo wcześnie dotarło do mnie, że to Bóg pierwszy o mnie pomyślał i zapragnął, abym akurat ja usłyszał Jego głos i poszedł za moim powołaniem. Z czasem dochodziło do mnie, że nie tylko mam odkryć i przyjąć co Bóg zamierzył wobec mojego życia, ale i także to, że nie będę nigdy bardziej szczęśliwy i spełniony niż wówczas, gdy będę temu powołaniu wierny”.

Nowo mianowany Biskup obejmie władzę biskupią w naszej diecezji, zastępując na tym urzędzie biskupa Tadeusza Rakoczego – pierwszego ordynariusza Kościoła bielsko-żywieckiego. Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Tadeusza Rakoczego z posługi biskupa bielsko-żywieckiego, złożoną zgodnie z kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Biskup Tadeusz Rakoczy pełnił swoją posługę przez ponad 20 lat. 25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go pierwszym ordynariuszem nowo utworzonej diecezji bielsko-żywieckiej, a miesiąc później udzielił mu święceń biskupich.

– Pięknie się złożyło, że mój poprzednik – biskup Tadeusz Rakoczy też miał bardzo dobre wykształcenie biblijne, co było widać w jego homiliach. Były one nasycone treściami biblijnymi bardzo dobrze odnoszonymi do życia. Mam nadzieję, że będę starał się go naśladować w tym wymiarze, bo nie ma lepszego odniesienia do tego, co i jak w życiu czynić, jak odniesienie się do Słowa Bożego – powiedział w dniu nominacji ksiądz biskup nominat Roman Pindel.

2013-11-21 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Pindel: jak współczesny Kościół wyprowadza nas z niewoli?

PB

„Czy widzimy we współczesnym Kościele drogę wyjścia, wyzwolenia od wszystkiego, co nas zniewala i poniża?” – pytał bp Roman Pindel, który przewodniczył 6 kwietnia Mszy św. w ramach XVIII Dni Kolbiańskich w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Na trzydniowe spotkanie pod hasłem „Z Niepokalaną w sercu Kościoła” złożyły się konferencje, modlitwy oraz świadectwa.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię...

Wiadomości

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego

Prenumerata

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust