Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Nowa gra edukacyjna

2013-11-21 10:54

Sławomir Błaut
Edycja częstochowska 47/2013, str. 6

Uczniowie częstochowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych od niedawna mogą korzystać z nowej pomocy naukowej – gry pamięciowej: „Militarne dzieje miasta i regionu”, która pozwoli im poprzez zabawę poznać bliżej i utrwalić w pamięci sylwetki ważnych postaci z historii naszej małej ojczyzny oraz wydarzenia, w jakich brali udział. W grze zaprezentowano osoby, które zasłużyły się dla Polski, niejednokrotnie poświęcając dla niej swoje życie.

Na kartach umieszczono wizerunki 15 postaci, a w dołączonej do gry broszurze uczniowie znajdą ich krótkie życiorysy. Warto, by przeczytali je także dorośli, gdyż bohaterowie ci są raczej mało znani; ponadto w tekście znajduje się sporo ciekawostek o naszym mieście i regionie. Gra (najprościej mówiąc) polega na dopasowaniu dwóch kart – chodzi o to, by dobrać karty z postaciami, których życiorysy wiążą się z jednym wydarzeniem z historii Częstochowy czy naszego regionu. Wygrywa ten, kto zgromadzi w ciągu 15 minut najwięcej takich par.

Upamiętnieni w grze edukacyjnej „Militarne dzieje miasta i regionu” zostali: Kacper Karliński, o. Augustyn Kordecki, Kazimierz Pułaski, Wincenty Krasiński, Zygmunt Adam Chmieleński, Kazimierz Busler, Gustaw Orlicz-Dreszer, Bronisław Panek, Janusz Gąsiorowski, Alfred Franke, Jerzy Kurpiński „Ponury”, Eugeniusz Stasiecki, Zygmunt Łęski, Stanisław Sojczyński i Andrzej Pełka.

Reklama

Wśród instytucji zaangażowanych w przygotowanie gry edukacyjnej należy wymienić: Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie (dyrektor i nauczyciel historii Rafał Piotrowski jest jednym z pomysłodawców gry), Hufiec Częstochowa Związku Harcerstwa Polskiego, Zespół Szkół Gastronomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie oraz Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie. Grę wymyśliła i opracowała grupa nauczycieli historii z trzech częstochowskich zespołów szkół. Wyboru postaci dokonali oraz opracowali projekt gry: Marek Fiszer (nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie), Karolina Piotrowska (nauczycielka Zespołu Szkół Gastronomicznych w Częstochowie) i Agnieszka Burzyńska (nauczycielka Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie). Zapał i pasja twórców gry zasługują na wielką pochwałę!

Częstochowskie szkoły otrzymały grę „Militarne dzieje miasta i regionu” bezpłatnie (na razie wydano 100 sztuk gry). Projekt finansował Urząd Miasta Częstochowy oraz sponsor, firma „Technopol”. Gra została bardzo starannie, estetycznie wydana. Pudełko (jest na nim przedstawiony obraz oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r.) oraz karty są wykonane z grubego lakierowanego kartonu. Wydawcy chcą, by w każdej częstochowskiej podstawówce i gimnazjum był choć jeden egzemplarz gry.

Tagi:
gra

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem