Reklama

Zdajmy rachunek wobec Ojczyzny

Ks. Artur Płachno

O potrzebę świadomości, że w stosunku do swojej ziemskiej ojczyzny zdajemy rachunek przed Bogiem, tak jak ma to miejsce w stosunku do życiowych powołań każdego człowieka, zaapelował bp Antoni Dydycz, który w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada celebrował Eucharystię w intencji ojczyzny w parafii Stoczek Węgrowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że obecny czas kończącego się roku liturgicznego i kalendarzowego sprzyja rozważaniom nad końcem naszego życia oraz świadomością sądu Boga – miłosiernego, ale też w świetle Jego sprawiedliwości. Odnosząc się do różnorodnego pojmowania świętowania niepodległości Polski, podkreślił, że jest to czymś normalnym. Niepokojące i zarazem szkodliwe w dziele jednoczenia Polaków jest podsycanie i ukazywanie antagonizmów, które uwidaczniało się wielu medialnych przekazach na długo przed 11 listopada. Zaapelował też do rodzin i środowisk wychowawczych o roztropność w doborze treści medialnych, z których korzystają. „To, co bowiem dociera do nas, dociera też do naszych dzieci” – mówił. Dlatego w trosce o dobro kolejnych pokoleń trzeba dokonywać dobrego wyboru tego, co się czyta i ogląda. Zakazy w korzystaniu z deprawujących treści i konkretnych mediów, skierowane do młodych ludzi, są nieskuteczne bez poparcia tego własnym, pozytywnym przykładem. Ksiądz Biskup mówił też o osłabionych moralnie polskich rodzinach, kryzysie demograficznym oraz kryzysie moralności i zasad sprawiającym, że w ludzkich sercach nie ma miejsca na miłość i dobro. Wspomniał też o konieczności dialogu w imię odpowiedzialności za przyszłość naszej ojczyny z ludźmi starającymi się o wyborcze poparcie, aby nie marnowali wspólnego dobra narodowego, dążąc do własnych snobistycznych korzyści. Odnosząc się zaś do postaci św. Marcina, którego liturgiczne wspomnienie jest obchodzone 11 listopada, przypomniał legendarne wydarzenie z jego życia. W jednym z miast mieli uciec przed nim chorzy, czekający zazwyczaj na jałmużnę, gdy rozeszła się wieść, że ma on zdolność uzdrawiania. Jedni bali się bowiem, że zdemaskuje ich udawanie, a inni, że jako uzdrowieni będą musieli podjąć się normalnej pracy. Wielu także w naszej ojczyźnie boi się takiego zdemaskowania lub nie wierzy w realne uzdrowienie, kontynuował. „Polska to nie tylko słowo. Owszem, Polska to sztandar biało-czerwony. Polska to Orzeł. Polska do dumna historia. Polska to wspaniałe dzieje, wyjątkowa kultura i wyjątkowe obyczaje, robiące wrażenie. Polska to jednak też nasza odpowiedzialność! Jak pisał Norwid, jesteśmy jako naród wspaniali, ale jako społeczeństwo – niekoniecznie. Nie chcemy bowiem poznawać tego, co może być chorobą naszej ojczyzny. Nie zabiegamy o poprawę i możemy rozpuścić to dziedzictwo naszych ojców, którzy na nie pracowali i za które ginęli” – mówił Pasterz Kościoła drohiczyńskiego. Wolność Polski zależy od każdego z nas, zakończył homilię, od naszego starania się o jej dobro. Polska zasłużyła sobie na to, aby każdy z nas nie musiał obawiać się przyszłości. Polecił to wszystko także opiece Matki Najświętszej, której obecność była zawsze nadzieją dla Polaków.

Po Eucharystii Biskup Drohiczyński dokonał poświęcenia sztandaru parafialnego Matki Bożej Królowej Polski, o który wzbogaciła się miejscowa wspólnota dzięki staraniom proboszcza ks. kan. Zbigniewa Grabowskiego i parafian. Po Eucharystii modlono się też za zmarłych i poległych w obronie ojczyzny na miejscowym cmentarzu oraz pod pomnikiem w Miedniku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2013-11-21 10:54

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to dzień, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Więcej ...

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Wielki Czwartek w archikatedrze przemyskiej

2024-03-29 10:59
Bp Krzysztof Chudzio

Rafał Czepiński

Bp Krzysztof Chudzio

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...