Reklama

Niedziela Przemyska

Ten kościół wyrósł z wiary ludzi...

Krzysztof Mruk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą niedzielę listopada w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Piwodzie miała miejsce uroczystość konsekracji kościoła, której dokonał abp Józef Michalik. Parafia Piwoda została erygowana w roku 1994. Wcześniej była częścią parafii Wiązownica i wokół tamtejszego kościoła koncentrowało się życie religijne mieszkańców. Warto w tym miejscu przypomnieć, że od najbardziej oddalonych domów w Piwodzie do parafialnej świątyni w Wiązownicy było ok. 7 km, nie przeszkadzało to jednak ludziom, którzy bardzo często pieszo przemierzali długą i trudną drogę, by spotkać się z Chrystusem.

Reklama

W roku 1980 rozpoczęto budowę świątyni. Pracami kierował ówczesny proboszcz parafii Wiązownica ks. Władysław Prucnal, we współpracy z komitetem budowy oraz majstrem Stanisławem Wysockim. Autorem projektu jest mgr inż. Adam Gustaw. Pierwszą Mszę św. w kościele odprawiono w dwa lata od rozpoczęcia budowy. W kolejnych latach trwały prace związane z wykończeniem świątyni. Jednocześnie rozpoczęto budowę plebanii i założono cmentarz. Do tego czasu zmarłych odprowadzano na cmentarz parafialny w Wiązownicy. Świątynia została poświęcona w 1982 r. przez bp. Bolesława Taborskiego. To, że powstała w bardzo krótkim czasie, było to możliwe dzięki ofiarności i zaangażowaniu mieszkańców Piwody. Kościół usytuowany jest na naturalnym wzniesieniu przy drodze prowadzącej z Wiązownicy do Lubaczowa. Jednonawowa świątynia kształtem przypomina łódź. Fasadę akcentuje monumentalna figura św. Stanisława Biskupa, wykonana przez artystę rzeźbiarza P. Kidę z Rzeszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W roku 1994, podczas wizytacji kanonicznej, przedstawiciele rady parafialnej i ks. proboszcz Władysław Prucnal poprosili abp. Józefa Michalika o możliwość utworzenia samodzielnej parafii. Ta odważna inicjatywa doczekała się pozytywnego rozpatrzenia i w roku 1994 Metropolita Przemyski erygował nową parafię. Wraz z zaistnieniem samodzielnej parafii rozpoczęły się intensywne prace związane z wykończeniem plebanii i upiększaniem naszej świątyni, ale także, co najważniejsze, doszło do zintensyfikowania życia religijnego. Od tego czasu nieprzerwanie do dziś każdego dnia sprawowana jest Eucharystyczna Ofiara. Do momentu przybycia pierwszego proboszcza, Msze św. sprawowane były w niedziele i święta, a w dni powszednie w maju i październiku.

Pierwszym proboszczem parafii był ks. Tadeusz Nowak, który stopniowo wyposażał wraz z wiernymi nową świątynię. W 2000 r. funkcję proboszcza objął ks. Zbigniew Skrabut, który kieruje wspólnotą parafialną do obecnego czasu. W ostatnich latach nasza świątynia nabierała blasku i świetności, stając się chlubą i dumą wszystkich parafian. Wykonano wiele prac przy kościele ze składek wiernych: schody granitowe, obejście procesyjne wokół świątyni, odwodnienie budynku, ułożenie posadzki granitowej wewnątrz, wymieniono nastawę ołtarzową, której projektantem i wykonawcą był artysta rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz z Jarosławia. Wykonano marmurowy ołtarz posoborowy, ambonkę, odnowiono drzwi wejściowe. W ostatnim czasie wykonano Grotę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w miejscu dawniej stojącej kapliczki, a później punktu katechetycznego. Przy parafii wierni działają w wielu grupach: w Akcji Katolickiej, Radzie Duszpasterskiej, Różach Różańcowych, Kole Misyjnym, Wspólnocie Krwi Chrystusa, chórze i liturgicznej służbie ołtarza. Rozwija się i żyje Kościół duchowy, gromadząc się w świątyni, aby pogłębiać swoją wiarę.

Duchowe przygotowania do uroczystej konsekracji trwały wiele miesięcy. Bezpośrednie przygotowanie parafii do uroczystości rozpoczęto 16 października Mszą św. w 35. rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II, który od 15 lat jest patronem naszej szkoły. W tym dniu uroczyście zostały wprowadzone do świątyni relikwie bł. Jana Pawła II. Kilka dni później, 25 października, pod przewodnictwem ks. prof. Franciszka Rząsy cała parafia trwała na modlitewnym skupieniu, przeżywając triduum przed dniem konsekracji. W tym czasie w mensie ołtarza zostały umieszczone relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 3 listopada br. miała miejsce uroczystość konsekracji pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy Piwody, zaproszeni goście a także księża pracujący w dekanacie Jarosław III, wraz z dziekanem ks. prał. Marianem Wroną. Podczas uroczystości obecny był również inicjator budowy świątyni ks. prał. Władysław Prucnal, a także księża rodacy ks. Jan Długoń i ks. Mariusz Woźny. W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił: „Ten kościół wyrósł z wiary ludzi tu mieszkających...”, a młodych parafian, którzy w tym dniu przyjęli sakrament bierzmowania zachęcał do mężnego i odważnego opowiedzenia się za Chrystusem. W dziękczynnej modlitwie „Te Deum” dziękowano za dar Bożego Domu i za ludzi, dzięki którym ta świątynia powstała. Dzień 3 listopada na długo pozostanie w pamięci i w sercach wszystkich mieszkańców naszej parafii.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2013-11-21 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. Bartola Longa w Rzeszowie

Bp Jan Wątroba poświęcił kopię
obrazu Królowej Różańca Świętego
oraz figurę św. Józefa

Ks. Szymon Augustyn

Bp Jan Wątroba poświęcił kopię obrazu Królowej Różańca Świętego oraz figurę św. Józefa

19 października br. w nowo powstającym kościele akademickim pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie bp Jan Wątroba poświęcił kaplicę Matki Bożej Pompejańskiej oraz św. Józefa Rzemieślnika.

Więcej ...

Bp Ważny: przeżywamy kryzys umiejętności słuchania i dialogu - dotyczy to także Kościoła

2024-12-28 07:25
Bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Przeżywamy dziś duży kryzys umiejętności słuchania i dialogu na każdym poziomie życia społecznego; dotyczy to także Kościoła - powiedział PAP biskup sosnowiecki Artur Ważny. Zdaniem hierarchy "nie umiemy milczeć, nie umiemy słuchać, nie lubimy też różnorodności".

Więcej ...

Całe swoje życie służył ludziom

2024-12-28 21:02

Biuro Prasowe AK

– Zanosimy dziękczynienie za dorobek jego życia, z którego mogliśmy tak obficie korzystać i zachęcamy innych, aby mogli się nim ubogacić – mówił ks. Józef Morawa nad trumną ks. prof. Adama Kubisia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Święto świętych Młodzianków

Wiara

Święto świętych Młodzianków

W tej polskiej parafii finansami zajmują się świeccy, a...

Kościół

W tej polskiej parafii finansami zajmują się świeccy, a...

Modlitwa na Święto Świętych Młodzianków za grzechy...

Wiara

Modlitwa na Święto Świętych Młodzianków za grzechy...

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...