Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Tomasz z Akwinu jest nam zadany

2025-01-29 11:59

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Niech św. Tomasz wyprasza nam łaskę odwagi wiary w zdobywaniu prawdy – mówił w homilii abp Wacław Depo, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej Zesłania Ducha Świętego w „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium podkreślił, że choć twórczość św. Tomasza z Akwinu przypada na XIII wiek, to ciągle jest aktualna. – Dotyczy bowiem fundamentalnych pytań o sens życia, o relację z Bogiem i ze światem, o dobro i zło – mówił ks. Selejdak.

Zobacz zdjęcia: Dzień św. Tomasza z Akwinu

W homilii abp Depo zaznaczył, że „w życiu intelektualnym i duchowym nie ma Bożej amnestii od starania się bycia coraz głębiej świadkiem Bożych tajemnic”. Przypomniał, że św. Jan Paweł II w swojej encyklice „Fides et ratio” „zadał nam św. Tomasza”. „Łaska wiary opiera się na naturze i pozwala osiągnąć jej pełnię. Tak wiara opiera się na rozumie i go doskonali. Rozum bowiem oświecony przez wiarę zostaje uwolniony od ciemności, wszelkich ograniczeń, których źródłem jest nieposłuszeństwo grzechu” – cytował św. Tomasza z Akwinu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski zaapelował, aby „nie dać się zwieść współczesnym prądom myślenia, które negują ostatecznie prawdę, proponując zwątpienie i cynizm”.

Wykład tomistyczny nt. „Czy magia działa? Św. Tomasz z Akwinu o praktykach magicznych” w auli seminaryjnej wygłosił o. dr Radosław Broniek, dominikanin, wykładowca w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

Reklama

– Poglądy św. Tomasza z Akwinu na temat magii są ściśle związane z jego ogólną filozofią, która opiera się na harmonijnym połączeniu wiary i rozumu. Św. Tomasz traktował magię jako zjawisko szkodliwe i niebezpieczne – powiedział, witając przybyłych profesorów i seminarzystów ks. Selejdak.

Ojciec Broniek podkreślił, że Akwinata swoją naukę nt. magii zawarł w: „Sumie teologicznej” i „Sumie filozoficznej” („Summa contra gentiles”). – Uczynił to w swojej „Sumie teologicznej” w części dotyczącej cnoty religijności, której przeciwieństwem jest zabobon. W kwestii 96. swojego dzieła św. Tomasz zaznacza, że w magii chodzi m.in. o zdobycie wiedzy tajemnej potrzebnej do wpływu na ludzkie rozumienie – mówił o. Broniek.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Zgodnie z nauką św. Tomasza magia jest niedozwolona i jest nieskuteczna dla zdobycia wiedzy. Od demonów nie można uzyskać wiedzy. Magia bowiem jest nawiązywaniem z demonami towarzystwa. Zdaniem Akwinaty zabobon to grzech przeciwko Bogu. Św. Tomasz omawiając magię, pisze o przyczynie (causa) i znaku (signum). To rozróżnienie jest wciąż aktualne. Czym są owe znaki? Są to próby komunikacji ze złymi duchami dla uzyskania skutków – kontynuował prelegent.

– W „Summa contra gentiles” Akwinata w kwestii 105. pyta, skąd pochodzi skuteczność mistrzów magii i podkreśla, że mistrz magii ma moc od innej istoty, która posługuje się intelektem. W praktykach okultystycznych są znaki czci, które są formami bałwochwalstwa. Jest to cześć oddawana złym duchom, a demony mają złą wolę. Zdaniem Akwinaty kontakt, towarzystwo ze złymi duchami to największy grzech. To grzech bałwochwalstwa – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Zapytany o to, co to znaczy nie bać się magii, prelegent wyjaśnił, że w konfrontacji ze złym duchem moc Boga jest większa. – Kiedy głosimy Ewangelię, to musimy mieć świadomość tego, że taka konfrontacja jest nieunikniona – odpowiedział i wskazał również, że istnieje przemysł magiczny, który daje ogromny pieniądz. – Znakomitym nośnikiem dla magii jest popkultura. Bardzo potrzebna zatem jest uważność, badanie duchów, rozeznanie. A co zrobić, żeby ustrzec wiernych przed magią i zabobonem? Trzeba przekazywać właściwą i zdrową doktrynę. Trzeba łączyć fides et ratio (wiarę i rozum) – kontynuował.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Dzień św. Tomasza z Akwinu” w Wyższym Międzdiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie ma już długą tradycję. Uroczysty dzień obchodów wspomnienia św. Tomasza z Akwinu sięga czasów, kiedy Częstochowskie Seminarium Duchowne miało swoją siedzibę w Krakowie, przy ul. Bernardyńskiej 3, do 1991 r. Tradycja ta była kontynuowana po przeniesieniu seminarium do Częstochowy i poświęceniu nowego budynku przez św. Jana Pawła II 15 sierpnia 1991 r. Św. Tomasz z Akwinu jest patronem kaplicy w Domu Profesorskim w seminarium.

Podziel się:

Oceń:

+3 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Więcej ...

Tradycja święcenia soli, chleba i wody od św. Agaty

św. Agata

TD

św. Agata

W wielu kościołach katolickich w Beskidach święci się dziś sól, chleb i wodę na pamiątkę wspomnienia św. Agaty. W tradycji ludowej przetrwał tu kult dziewicy i męczennicy z Katanii na Sycylii jako patronki od ognia.

Więcej ...

Abp Szal zaprasza na zakończenie peregrynacji obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa

2025-02-06 11:32
Otwarcie wernisażu w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu

Siostry sercanki

Otwarcie wernisażu w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu

– Poczujmy się wezwani i zaproszeni do najlepszego miejsca, Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie odzyskamy siły i pokój – napisał abp Adam Szal w zaproszeniu na uroczyste zakończenie peregrynacji obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Archidiecezji Przemyskiej. Wydarzenie będzie miało miejsce 2 marca 2025 r., w Strachocinie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Kościół

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy