Reklama

Kościół

Warszawa: biskupi odbyli szkolenie nt. wytycznych Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

2025-02-12 16:31

EpiskopatNews/flickr.com

Zapoznanie się z założeniami „Uniwersalnych wskazań dla Wytycznych” zaproponowanymi przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i refleksja nad możliwością adaptowania ich do lokalnych uwarunkowań Kościoła Polsce były przedmiotem szkolenia dla biskupów, które odbyło się w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. - Chodzi nie tylko o procedury postępowania w przypadkach oskarżeń osób duchownych o krzywdzenie małoletnich, ale i o budowanie środowisk kościelnych jako bezpiecznych miejsc dla dzieci i młodzieży - powiedział KAI abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W maju 2024 r. zostały przyjęte przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich „Uniwersalne wskazania dla Wytycznych” (UGF), które w 10 punktach określają wskazania, jakie powinny zostać uwzględnione przy tworzeniu standardów ochrony osób małoletnich i bezbronnych w Kościołach lokalnych. Wytyczne te mają pomóc w skuteczniejszych działaniach środowisk kościelnych na rzecz osób skrzywdzonych.

Standardy UGF dotyczą m.in. weryfikacji przyszłych kapłanów i ich przygotowania w zakresie prewencji i ochrony najmłodszych. Jest też m.in. wskazanie, że w każdym seminarium duchownym powinna być przeszkolona osoba, która przyjmowałaby zgłoszenia związane z wykorzystaniem seksualnym lub innymi nadużyciami. Aktywne ma być też zaangażowanie osób skrzywdzonych w budowanie bezpiecznego systemu prewencji - od m.in. przygotowania prewencyjnych kursów e-learningowych po opracowanie materiałów potrzebnych do wdrożenia standardów ochrony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieska Komisja w formie programu pilotażowego postanowiła przeprowadzić szkolenia na temat owych wytycznych w pięciu krajach, po jednym reprezentującym każdy kontynent. Za zgodą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusza Wojdy, do projektu pilotażowego przystąpiła Polska, a na kierującego tym programem wyznaczono o. Adama Żaka SJ, koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Reklama

Jednym z elementów zapoznania się z owymi "Uniwersalnymi wskazaniami" było szkolenie przeprowadzone dla polskich biskupów, które odbyło się w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. Dzięki niemu możliwe było ocenienie i otrzymanie swoistej "informacji zwrotnej" na temat założeń zawartych w UGF ze strony członków Episkopatu Polski. Szkolenie prowadziła Ewa Kusz z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

- Dokument Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich daje konkretne wskazania. Dotyczy nie tylko samej procedury postępowania w przypadkach oskarżeń osób duchownych o krzywdzenie małoletnich, ale też obudowania całego systemu prewencji, który będzie wspomagał przede wszystkim relację wobec osób skrzywdzonych i jednocześnie ich odpowiedzialność za współpracę w budowaniu środowisk kościelnych jako bezpiecznych miejsc dla dzieci i młodzieży - powiedział KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Szkolenie w Warszawie było drugim z trzech takich spotkań dla biskupów (pierwsze odbyło się na południu Polski, trzecie zaplanowano w Gdańsku) - poinformował abp Polak. Biskupi zapoznali się z tekstem "Wskazań dla wytycznych" oraz z tym, jak przekładają się one na przygotowywany przez Kościół w Polsce projekt nowych wskazań dotyczących postępowania i troski o ochronę dzieci i młodzieży. Od lata 2024 r. we współpracy z Papieską Komisją są bowiem przygotowywane nowe "Wytyczne KEP" poszerzone o "Wskazania do Uniwersalnych Wytycznych" opracowane przez Komisję.

Szkolenia te - zaznaczył Prymas - są ponadto swego rodzaju kontynuacją a nawet dopełnieniem działań, które Kościół w Polsce podejmował przy wdrażaniu w swoich strukturach wymagań stawianych przy wejściu w życie tzw. Ustawy Kamilka.

Reklama

- Księża biskupi wzięli w szkoleniu czynny udział, wypowiadali się w wielu kwestiach. Myślę, że zebraliśmy dość duży materiał, który zostanie przesłany Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, ponieważ o taki rezonans ze strony Kościoła w Polsce zostaliśmy poproszeni - dodał abp Polak. Zaznaczył, że choć obecność na spotkaniu nie była dla biskupów obowiązkowa, jednak odpowiedź na zaproszenie była znacząca. W pierwszym szkoleniu wzięło udział ponad 20 hierarchów, dziś w Warszawie - ponad 30.

O tym, dlaczego przygotowywane są „Uniwersalne wskazania dla Wytycznych” i co je odróżnia od już istniejących w Kościele w Polsce zasad postępowania w sprawach dotyczących osób skrzywdzonych powiedział też o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- W ramach szkolenia mamy tu do czynienia z dzieleniem się tym, czego szereg Kościołów lokalnych w różnych krajach już się nauczyło. Kościoły te przeszły różne kryzysy, ale udało im się opracować i wdrożyć procedury prewencji i ochrony dzieci i młodzieży. Te wypracowane sposoby postępowania zmieniły i zmieniają mentalność zarówno biskupów, duchowieństwa i wiernych świeckich - powiedział KAI o. Adam Żak SJ.

Przyjęte przez polskich biskupów w 2014 r. "Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia", opracowane po liście okólnym Kongregacji Nauki Wiary z 2011 r., były skoncentrowane na zgłoszeniach, czyli - wskazuje o. Żak - aspekcie bardziej proceduralnym. Wskazywały m.in. jak przeprowadzić dochodzenie wstępne i jak ma przebiegać relacja z organami państwa w rozwiązywaniu tych spraw.

Reklama

- Wytyczne z 2014 r. zawierają szereg norm i kierunków postępowania, które wtedy były bardzo istotne ze względu na falę zgłoszeń i która co rusz pojawiała się w wielu krajach, ale także ze względu na próżnię prawną i próżnię doświadczenia w Kościele w Polsce. Ten czas, polegający wyłącznie na reagowaniu na zgłoszenia, już minął. Teraz chodzi o to, aby utrwalać zmianę mentalności oraz otwartość nie tylko na osoby skrzywdzone, ale i na uczenie się od nich i wyciąganie wniosków z tego bolesnego doświadczenia dla wspólnoty Kościoła i społeczeństwa. A ponadto chodzi o wdrożenie takich sposobów postępowania, które pomogą budować środowiska bezpieczne a prewencja będzie miała znacznie wyższą rangę niż to było do tej pory - wyjaśnia o. Adam Żak.

Jego zdaniem, owe wytyczne "to dobry dokument, którego dziś nie możemy się wstydzić", jednak był on bardziej skupiony na kwestiach podziału kompetencji i obowiązków oraz kolejności procedur wymaganych w postępowaniach dotyczących zgłoszeń. - To wszystko oczywiście pozostaje, wzbogacone o nowelizacje, które wprowadzała Stolica Apostolska przez te lata od Jana Pawła II do Franciszka, ulepszając aparat prawny Kościoła. Równocześnie jednak wiadomo, że nie chodzi tylko o prawo, ale o coś więcej: aby wspólnoty kościelne, diecezje, zgromadzenia zakonne i wspólnoty wiernych świeckich były miejscami bezpiecznymi a najmłodsi byli tu dla nas najważniejsi - dodał koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

„Uniwersalne wskazania dla Wytycznych” - podkreśla o. Żak SJ - kładą zatem akcent na nowe treści, nie są prostym "obudowaniem czegoś, co już było". - Nie możemy przecież petryfikować systemu, który już istnieje, choć jest istotne, że ów system reagowania się rozwinął. Dzięki temu byliśmy w stanie zareagować na pojawienie się pierwszej ustawy w Polsce na temat ochrony małoletnich, czyli tzw. Ustawy Kamilka. Byliśmy praktycznie gotowi, wiemy o co chodzi. To był m.in. powód, dla którego Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich wybrała Polskę do tego pilotażowego projektu - powiedział jezuita.

Oprócz szkolenia dla biskupów zaplanowane jest także szkolenie dla wyższych przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych.

W formule online w szkoleniach wzięli już też udział diecezjalni delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterze i kuratorzy oraz osoby odpowiedzialne za prewencję i koordynatorzy Fundacji Świętego Józefa. - Oni też mieli możliwość wypowiedzenia się co do konkretnych punktów tych proponowanych wytycznych, aby one potem - przepracowane przez Papieską Komisję ds. Małoletnich - mogły zostać zaproponowane przez Ojca Świętego również w innych wspólnotach kościelnych - wyjaśnił abp Wojciech Polak.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: zostań dziennikarzem z Instytutem im. Jana Pawła II

BOŻENA SZTAJNER

Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza do udziału w warsztatach pt. „Camera obscura”. Nauczanie Papieża Polaka o środkach społecznego przekazu, warsztaty z kamerą i praca z mikrofonem – to tylko niektóre elementy proponowanych dwudniowych szkoleń dziennikarskich dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

Więcej ...

Częstochowa: Podejrzany o zabicie księdza z Kłobucka przyznał się do winy

2025-02-14 16:47

PAP

52-latek zatrzymany w sprawie zabójstwa proboszcza parafii NMP Fatimskiej w Kłobucku (Śląskie) przyznał się do popełnienia tej zbrodni – podała prokuratura po piątkowym przesłuchaniu mężczyzny. Śledczy skierowali do sądu wniosek o jego aresztowanie.

Więcej ...

Stromiec: modlitwa w dniu zakochanych

2025-02-14 20:22
Św. Walenty

Ks. Łukasz Romańczuk

Św. Walenty

Narzeczeni i małżonkowie modlili w kościele w Stromcu, w powiecie białobrzeskim, gdzie od wieków czczony jest święty Walenty - patron zakochanych. Modlitwie przewodniczył ks. Szymon Mucha, proboszcz miejscowej parafii św. Jana Chrzciciela.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia