Reklama

Kleryckie obłóczyny

Niedziela legnicka 2/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 grudnia 2002 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w legnickiej katedrze 15 kleryków III roku studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy przyjęło strój duchowny, poświęcony przez Biskupa Legnickiego.
Moment ten, zwany obłóczynami, nastąpił podczas Mszy św. odprawianej pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka wraz z biskupem pomocniczym Stefanem Regmuntem oraz kapłanami moderatorami i wykładowcami uczelni. W tej uroczystości brali także bardzo licznie udział rodzice, krewni i znajomi kleryków, będąc świadkami momentu, w którym kleryk chodzący dotychczas w stroju świeckim zmienia wygląd, nakładając strój duchowny - sutannę.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup nawiązał najpierw do osoby św. Jana Chrzciciela jako proroka, którego wyróżniał spośród innych jego strój. "I dzisiaj Chrystus wybiera niektórych i posyła - mówił Biskup Legnicki - aby swoim życiem i nawet już samym strojem mówili ludziom, że przybliża się Królestwo Boże, by zadbali o swe tak kruche ziemskie życie, by zadbali o życie wieczne. (...) W formacji seminaryjnej dba się o to, aby człowiek, trwając na modlitwie i patrząc coraz głębiej w swoje życie, nie tylko odkrył, że rzeczywiście Pan Bóg go wzywa, ale by też starał się zrozumieć, jak najlepiej może odpowiedzieć na to powołanie, że trzeba je wypełnić jak najlepiej. Znak sutanny jest też znakiem dla innych, żeby zdawali sobie sprawę, że Pan jest ciągle obecny pośród swego ludu, że powołuje ludzi do swojej specjalnej służby, że ludzie mają prawo oczekiwać od tego, kto sutannę nosi, prawego i przykładnego życia. Wy, drodzy klerycy, wy, drodzy kapłani, macie być tymi, którzy ludziom niosą słowa nadziei, że miłosierny Bóg jest z nami w każdej sytuacji życiowej".
Nawiązując do przypadającej uroczystości maryjnej, Ksiądz Biskup mówił: "Tradycyjnie ten strój odbieracie w dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to znak szczególnego powołania, do którego trzeba dorastać. Maryja Niepokalana jest dla nas wzorem, że mamy w postawie wiary upodobnić się do Niej, że mamy dbać o czystość serca. Ufamy, że nasza Matka będzie nas w tych wysiłkach i pracy nad sobą wspierać".
Biskup Legnicki złożył też gratulacje rodzicom, wychowawcom, duchowieństwu, przypominając, że droga realizacji powołania rozpoczęła się w ich domach rodzinnych, rodzinnych parafiach i miejscach, w których wzrastali. Przypomniał także, że będąc w seminarium, nie zrywają łączności ze środowiskiem rodzinnym i parafialnym, lecz ciągle jest to dla nich zaplecze materialne i duchowe, które ich wspiera.
Po wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup poświęcił nowe sutanny, które zostały przebrane przez kleryków z pomocą księży proboszczów ich rodzinnych parafii. Następnie każdy podchodził do biskupa, który dokonywał nałożenia komży - znaku nowego człowieka. Obrzęd zakończyła modlitwa celebransa nad nowo obłóczonymi.
Strój duchowny przyjęli następujący alumni: Rafał Berezowski, Jarosław Górecki, Grzegorz Grzeliński, Michał Hołownia, Wojciech Kempski, Łukasz Kociołek, Tomasz Kowalski, Grzegorz Kucharski, Piotr Kutkiewicz, Marek Papacz, Hieronim Prygiel, Jan Tomaszewski, Artur Trela, Artur Węgiel, Włodzimierz Zajączkowski.
Po zakończonej uroczystości przedstawiciele alumnów złożyli swoje podziękowania.
Nowo obłóczonym alumnom oraz ich rodzinom składamy nasze gratulacje. Niech też towarzyszy im nasza modlitwa, wspierając ich w dalszej drodze do kapłaństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Ojczyzna - dom dla wszystkich

2024-05-03 12:54

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, a zarazem w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, została odprawiona w sandomierskiej bazylice katedralnej Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady