Reklama

Sztuka

Kraków: VII Noc Cracovia Sacra

BOŻENA SZTAJNER

Wystawy dzieł sztuki, ekspozycje zabytków świątynnych, wykłady oraz szereg koncertów poetycko-muzycznych – to tylko niektóre atrakcje, które można było zobaczyć w trakcie trwania VII Nocy Cracovia Sacra. Motywem wiodącym wydarzenia, które odbyło się w dniach 14-15 sierpnia, było życie i dziedzictwo Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieodłącznym elementem siódmej już Nocy Cracovia Sacra były wystawy zabytków i dzieł sztuki związanych z tradycją chrześcijańską. Bardzo ciekawą propozycją była ekspozycja przygotowana przez Okręg Małopolski Polskiego Związku Filatelistów i Klubu Filatelistycznego „Cracoviana”, który na krużgankach klasztoru franciszkanów zaprezentował pokaz filatelistyczny „Filatelia Sacra”.

Filateliści przedstawili zwiedzającym m.in. pierwszy na świecie znaczek z motywem chrześcijańskim, a mianowicie herbem kantonalnym z kluczem św. Piotra, wydanym w Szwajcarii w 1843 r., znaczki związane z poszczególnymi pielgrzymkami Jana Pawła II czy znaczek upamiętniający jubileusz 50-lecia kapłaństwa kard. Stanisława Dziwisza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pobliskiej Bazylice św. Trójcy oo. Dominikanów zainteresowani mogli z kolei zobaczyć wystawę „Świętych obcowanie”, ukazującą relikwiarze i relikwie świętych od Jacka Odrowąża do Jana Pawła II. Jedną z cenniejszym pamiątek związaną z Janem Pawłem II był osobisty korporał używany przez papieża oraz certyfikat potwierdzający wykonanie kilkunastu nowych relikwiarzy św. Jacka, podpisany przez przyszłego papieża – zgodnie z prawem kanonicznym dokument taki jest relikwią II stopnia.

Reklama

W czasie VII Nocy Cracovia Sacra odbyły się również wydarzenia, w których mogły brać czynny udział całe rodziny. W opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu przeprowadzono warsztaty z robienia zielników, a następnie odbył się spacer po klasztornym ogrodzie. Z kolei w opactwie św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach poza strawą duchową czyli zwiedzaniem opactwa za klauzurą, można było skosztować klasztornych wyrobów przygotowanych przez siostry.

Zgodnie z hasłem przewodnim część atrakcji wiązała się ściśle z osobą Jana Pawła II. W Katedrze na Wawelu odbył się spektakl „Jan Paweł II - FINALMENTE SANTO!”, natomiast w bazylice oo. Franciszkanów koncert „Joanna Słowińska. ZIELNIK POLSKI. Janowi Pawłowi II w hołdzie".

W wielu miejscach pokazywano spektakle oparte na twórczości świętego Jana Pawła II. W Sanktuarium Jana Pawła II wystawiono spektakl „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, na podstawie dramatów: „Przed sklepem jubilera", „Hiob" oraz fragmentów poezji Karola Wojtyły. Zaś u karmelitów zaprezentowano „Brat naszego Boga” - dramatorium na podstawie tekstu Karola Wojtyły z udziałem Jerzego Zelnika.

VII Noc Cracovia Sacra zakończyły uroczyste koncerty: Papież Jan Paweł II – Święty z Małopolski: „Co może jeden człowiek" – spektakl poetycko-muzyczny oparty na poezji Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza (Bazylika św. Floriana), „Totus Tuus” w wykonaniu Mieszanego Chóru Mariańskiego pod dyr. Jana Rybarskiego (Kolegiata św. Anny), „Szukałem Was Bracia. Święty Jan Paweł II. Pielgrzym na drodze Ekumenizmu", składający się z pieśni i hymnów różnych wyznań oraz zarysu działalności ekumenicznej Jana Pawła II (Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach) czy „Papieskie Dębniki z arią i piosenką" w wykonaniu znanych krakowskich artystów: Bożeny Zawiślak Dolny, Michała Kutnika i Jacka Zielińskiego (Kościół św. Stanisława Kostki).

Noc Cracovia Sacra jest jedną z organizowanych krakowskich nocy kulturalnych, takich jak Noc Muzeów, Noc Teatrów czy Noc Jazzu. Tradycyjnie odbywa się w przededniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-16 11:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: jubileuszowe „Kolędowanie z Janem Pawłem II”

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Łukasz Zagrobelny, Katarzyna Cerekwicka czy Mateusz Ziółko - to tylko niektóre gwiazdy polskiej sceny muzycznej, które uczestniczyły w sobotnim, jubileuszowym „Kolędowaniu z Janem Pawłem II”. Wydarzenie zorganizował już po raz dziesiąty Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Więcej ...

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

2025-04-19 16:13

Archiwum Parafii św. Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim

Wielkiej Soboty miał być czasem ciszy, modlitwy i przygotowania serc na nadchodzącą Noc Zmartwychwstania. Mieszkańcy Łupowa, jak co roku, z oddaniem przyszli do swojego kościoła, by przygotować świątynię na najważniejsze święta. Zamiast ciszy – zderzyli się z krzykiem farby na ścianie. Ich kościół – zabytkowy, bliski, zadbany z miłością – został zdewastowany. Bezsensowne graffiti oszpeciło święte miejsce.

Więcej ...

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

2025-04-21 12:55

Red

Gdy odszedł Jan Paweł II – też był kwiecień – to moje pierwsze skojarzenie po śmierci Franciszka, które kieruje serce do roku 2005. Też był to okres Świąt Wielkanocnych. Zauważmy: wybór Franciszka był oceniany jako zapowiedź nowego stylu, jako nowy powiew.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Papież wydał dyspozycję na temat swojego...

Kościół

Watykan: Papież wydał dyspozycję na temat swojego...

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów,...

Kościół

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów,...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...