Ekumeniczna Wspólnota z Taizé powitała rok 2014 w Strasburgu, na granicy Francji i Niemiec. 28 grudnia przybyło tam kilkadziesiąt tysięcy uczestników 36. Europejskiego Spotkania Młodych, będącego kolejnym etapem „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”. W spotkaniu wzięło udział ponad 4,5 tys. Polaków. Licznie przybyli Ukraińcy, Włosi, Chorwaci, a także Białorusini. Z mieszkańcami Alzacji i niemieckiego regionu Ortenau, którzy ich gościli, zastanawiali się, co zrobić, żeby komunia między ludźmi kochającymi Chrystusa stała się dostrzegalna.
Do uczestników spotkania w Strasburgu nadeszły listy poparcia od zwierzchników Kościołów i instytucji międzynarodowych. Papież Franciszek napisał m.in.: „Rzym z radością wspomina wasze zeszłoroczne spotkanie europejskie, a przede wszystkim piękną modlitwę, która na placu Świętego Piotra zgromadziła razem z papieżem Benedyktem XVI tysiące młodych ludzi. Papież liczy na was i na to, że dzięki waszej wierze i waszemu świadectwu ewangeliczny duch pokoju i pojednania będzie promieniował pośród waszych rówieśników”.
W „Czterech propozycjach na rok 2014”, które otrzymał każdy uczestnik spotkania, br. Alois, przeor Taizé, zachęcał: „Ci, którzy na całej ziemi kochają Chrystusa, idąc Jego śladami, tworzą wielką wspólnotę przyjaźnie nastawioną do wszystkich ludzi. Nosi ona nazwę: komunia. Dzięki temu kochający Chrystusa przyczyniają się do leczenia ran, od których cierpi ludzkość. Nie chcąc niczego narzucać, mogą wspierać globalizację solidarności, która nie wyklucza żadnego narodu, żadnego człowieka”.
W wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR br. Alois mówił o tęsknocie młodych ludzi za Bogiem. – Owo pragnienie może zaprowadzić młodych do odkrycia Boga, który nas kocha – powiedział.
– Kiedy ludzie młodzi spędzają tydzień na wzgórzu w Taizé, często sobie uświadamiają, że istnieje w nich głębokie pragnienie miłowania i bycia kochanym, pragnienie miłości na zawsze – stwierdził w wywiadzie przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. – Jest to jakby budzące się pragnienie duchowe. Czyż nie jest to swego rodzaju nostalgia za Bogiem? – powiedział br. Alois.
Pomóż w rozwoju naszego portalu