Reklama

Oddanie miasta Chrystusowi Królowi Wszechświata

Świebodzin na kolanach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jadąc w niedzielny poranek przez Świebodzin trudno było nie zauważyć dość licznie podążających do Parku Chopina ludzi. Tam mieli uczestniczyć we Mszy św. i adoracji. Uroczystość przeniesiono jednak do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski. Plany organizatorów pokrzyżowała zła podoga. Plany nietuzinkowe, bo oddania miasta Chrystusowi Królowi. Nie tylko wspólnot, parafii, dzieci komunijnych i bierzmowanych, ale całego miasta z wszystkimi dziedzinami życia, które go tworzą. Zanim jednak to nastąpiło, we wszystkich kościołach przez tydzień głoszone były przez ojców oblatów misje, w czasie których omawiano główne prawdy wiary.

Prawo miłości

Święto Chrystusa Króla ustanowił papież Pius XI encykliką Quas primas z 11 grudnia 1925 r. Miało ono na celu uczczenie i przybliżenie wiernym ideału człowieczeństwa Chrystusa, w którym wszelkie działanie podporządkowane jest prawu miłości. Uroczystość w Świebodzinie przypomniała tę prawdę, że ważne jest, aby żyjąc w oddaniu Chrystusowi, podporządkowywać swoją pracę, decyzje, wszystkie dziedziny życia prawu miłości.

Święto to miało zapobiec laicyzacji i przyczynić się do odnowy moralnej i religijnej życia, co z kolei miało doprowadzić do królowania w wieczności z Chrystusem. Klęczący przed Najświętszym Sakramentem w Świebodzinie przedstawiciele poszczególnych grup społecznych i władz powtarzali, że to co robią teraz nie jest najważniejsze, to tylko droga, dążenie stworzenia do pełni, które zrealizuje się do końca w przyszłym życiu.

Papież Paweł VI przeniósł w 1969 r. święto na ostatnią niedzielę roku liturgicznego i nadał mu tytuł Chrystusa Króla Wszechświata, podkreślając że w tajemnicy odkupienia zawiera się początek i koniec dziejów świata oraz udział człowieka w zwierzchności Chrystusa przez pomnażanie dobra w świecie. To ostatnie zdanie padało często jako prośba w świebodzińskim kościele.

Zupełne oddanie

W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski zgromadziło się kilka tysięcy osób z tejże parafii ze swoim proboszczem ks. Zbigniewem Matwiejowem i z dwóch pozostałych parafii: pw. Miłosierdzia Bożego z ks. wicedziekanem kan. Sylwestrem Zawadzkim oraz pw. św. Michała Archanioła z dziekanem ks. kan. Benedyktem Pacygą. Witający wszystkich ks. S. Zawadzki podkreślił, że uroczystość jest efektem zaangażowania wielu osób i troski duszpasterskiej o każdego człowieka mieszkającego w Świebodzinie. Mszy św. przewodniczył bp Adam Dyczkowski, który w homilii mówił do zebranych:" Papież Pius XI ogłosił Chrystusa Królem, aby tuż po wojnie uzmysłowić ludzkości, że tylko Chrystus jest Królem pokoju. Królowanie dzisiaj prawie nic nie znaczy, często jest to obecnie jedynie władza reprezentacyjna, jednak Papież ogłosił Chrystusa Królem. Władza królewska charakteryzowała się pierwotnie tym, że skupiała w sobie trzy władze: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Chrystus Pan wszystkie te władze skupia w sobie".

Po Mszy św. przed Najświętszy Sakrament przychodzili przedstawiciele poszczególnych grup i stanów. W pierwszym akcie zawierzenia Ksiądz Biskup oddał cały Świebodzin z wszystkimi jego mieszkańcami Chrystusowi Królowi w opiekę, następnie swoje życie zawierzyli zebrani w kościele kapłani i siostry zakonne, którzy prosili Chrystusa o przynoszenie dobrych owoców i dawanie przykładu swoim życiem. Starosta dziękował za wolność w życiu społecznym i religijnym. Prawnicy obrali Chrystusa za najwyższy autorytet prawny i wyrazili gotowość kierowania się tym odwiecznym prawem. Rada Zarządu Gminy wraz z Burmistrzami prosiła, by Chrystus był dla nich nauczycielem i królem każdej dziedziny życia lokalnej społeczności, a także wzywali, aby spełniła się wola Chrystusa w każdym pokoleniu świebodzinian. Rodziny prosiły, aby ich codzienność stała się drogą do nieba. Młodzież opowiedziała się jednoznacznie, że uznaje w Chrystusie jedyną Drogę, Prawdę i Życie. Dzieci oddając się Jezusowi obiecały czynić dobro. Nauczyciele prosili, by królowanie Chrystusa było mocą dla nich do głoszenia ideałów. Służba zdrowia prosiła zawierzając swoją pracę, by mogła w niej kierować się nauką o miłosiernym Samarytaninie, by potrafili obchodzić się z cierpiącym jak sam Chrystus. Przedstawiciele policji podkreślali, że wierząc w Chrystusa Odkupiciela całego Wszechświata, chcą Mu służyć wiernie i być oddani Ojczyźnie. Straż Pożarna oddając się Chrystusowi prosiła o zgodne współdziałanie, a rolnicy o zbieranie zawsze dobrych plonów. Parafialne wspólnoty zobowiązały się do rozszerzania królestwa prawdy i miłości.

Miasto na kolanach - to dość rzadkie zjawisko jak na współczesne czasy, kiedy niechętnie ugina się kark przed czymkolwiek i kimkolwiek, kiedy tak trudno się dogadać i razem współpracować. Jeśli w Świebodzinie się udało, to znaczy, że nie jest to niemożliwe. Gra jest warta zapłaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

2024-05-20 17:59
kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

kard. Kazimierz Nycz

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. “Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” - stwierdził metropolita warszawski.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj