Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

O godność niepełnosprawnych

Niedziela zamojsko-lubaczowska 1/2014, str. 6

Łukasz Sidor

Niepełnosprawność nadal wywołuje w ludziach różne reakcje. Między innymi po to, aby oswoić lęk przed nią, 8 grudnia ub.r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się koncert z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, którego głównym organizatorem był Powiatowy Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie.
Imprezę prowadzili: Iwona Szwanc oraz Daniel Buchowiecki. Rozpoczęła się od hymnu szkoły. Jako pierwsza wystąpiła grupa „Rytm”, prezentując układ taneczny, a następnie Krzysztof Czerwiński, który wprowadził wszystkich w dance’owy nastrój. Pojawiła się również grupa integracyjna „8+siedem”, którą tworzą dorośli, udowadniając, że sztuka i zabawa bliska jest również nieco starszym. Swoje zdolności wokalne zaprezentowała Agnieszka Małyska – uczennica ZS nr 1 w Hrubieszowie. Adaptację wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima przedstawiła grupa artystyczna „Radość”, działająca przy Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych, przedstawienie wykorzystało „teatr cieni”. Potem pojawiła się grupa „Nokaut – chluba szkoły”. Zespół tworzą nauczyciele i uczniowie PZPSW. Gościnnie wystąpił też Patryk Wilczek. Historię Łukasza, który z klasowego lidera po wypadku stał się osobą jeżdżącą na wózku, zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół nr 1, udowadniając, że „o sile człowieka nie świadczy wielkość jego mięśni, lecz jego silna wola”. W rytmie hip-hopu o tej metamorfozie opowiedział Tomasz Mieczan – uczeń ZS nr 1. Grupa teatralna z PZPSW zaprezentowała też barwny układ choreograficzny z użyciem pięknych skrzydeł. Następnie wybrani goście przeczytali ważne hasła głoszące idee tolerancji i równości, m.in.: „Niepełnosprawność nie umniejsza godności człowieka”, „Każdy człowiek jest wartością samą w sobie”, „Każdy człowiek ma prawo żyć, bawić się, uczyć, pracować, kochać, realizować swoje marzenia i cele życiowe”, „Każdy jest inny, ale wszyscy mamy równe prawa”, „Wszystkich należy traktować z należytym szacunkiem”, „Nasza siła i wartość polega na tym, ile możemy dać innym, zwłaszcza nieco słabszym”.
Obchody zakończyła przemowa Lecha Jurczuka – dyrektora Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych, oraz wspólne wykonanie hymnu szkoły. Opiekunowie grup i artystów to nauczyciele: Marzena Bazylewicz, Marzena Zdun, Iwona Szwanc, Izabela Duławska-Kula, Teresa Duławska, Joanna Hładkiewicz, Joanna Błaszczak oraz Daniel Buchowiecki.
W czasie koncertu i po nim można było nabyć m.in. prace plastyczne i cegiełki dobroczynności; dochód przeznaczony zostanie na zakup sztandaru Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie.

2013-12-31 10:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dobre miejsce

2020-08-05 07:21

Niedziela lubelska 32/2020, str. III

Paweł Wysoki

Dąbrowica to wakacyjna szkoła miłości i służby

Osoby niepełnosprawne mają wiele marzeń. Jednym z nich są wakacje w Dąbrowicy.

Więcej ...

Dr Ewa Dąbrowska: czy post może przedłużyć nasze życie?

2020-08-06 12:37

Bożena Sztajner/Niedziela

O tym, że przejadanie się nie służy zdrowiu, wiedziano już od dawna. Nawet inskrypcja na jednej z egipskich piramid datowana na 3800 lat p.n.e. głosiła, że „człowiek żyje z 1/3 tego, co zje, a z pozostałych 2/3 żyją lekarze”. Również w religii nieumiarkowanie w jedzeniu jest uważane za grzech, natomiast przeciwieństwo przejadania się, czyli post, to jeden z najważniejszych dobrych uczynków.

Więcej ...

Organy piszczałkowe – darem parafian w Żeroniach

2020-08-07 10:44

kl. Krystian Lota

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

Kościół

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Wiara

To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką, objął...

Polityka

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką, objął...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!