Reklama

Łukasz Sidor

O godność niepełnosprawnych

2013-12-31 10:48

Szymon Śleboda, uczeń ZS nr 1
Edycja zamojsko-lubaczowska 1/2014, str. 6

Niepełnosprawność nadal wywołuje w ludziach różne reakcje. Między innymi po to, aby oswoić lęk przed nią, 8 grudnia ub.r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się koncert z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, którego głównym organizatorem był Powiatowy Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie.
Imprezę prowadzili: Iwona Szwanc oraz Daniel Buchowiecki. Rozpoczęła się od hymnu szkoły. Jako pierwsza wystąpiła grupa „Rytm”, prezentując układ taneczny, a następnie Krzysztof Czerwiński, który wprowadził wszystkich w dance’owy nastrój. Pojawiła się również grupa integracyjna „8+siedem”, którą tworzą dorośli, udowadniając, że sztuka i zabawa bliska jest również nieco starszym. Swoje zdolności wokalne zaprezentowała Agnieszka Małyska – uczennica ZS nr 1 w Hrubieszowie. Adaptację wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima przedstawiła grupa artystyczna „Radość”, działająca przy Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych, przedstawienie wykorzystało „teatr cieni”. Potem pojawiła się grupa „Nokaut – chluba szkoły”. Zespół tworzą nauczyciele i uczniowie PZPSW. Gościnnie wystąpił też Patryk Wilczek. Historię Łukasza, który z klasowego lidera po wypadku stał się osobą jeżdżącą na wózku, zaprezentowała młodzież z Zespołu Szkół nr 1, udowadniając, że „o sile człowieka nie świadczy wielkość jego mięśni, lecz jego silna wola”. W rytmie hip-hopu o tej metamorfozie opowiedział Tomasz Mieczan – uczeń ZS nr 1. Grupa teatralna z PZPSW zaprezentowała też barwny układ choreograficzny z użyciem pięknych skrzydeł. Następnie wybrani goście przeczytali ważne hasła głoszące idee tolerancji i równości, m.in.: „Niepełnosprawność nie umniejsza godności człowieka”, „Każdy człowiek jest wartością samą w sobie”, „Każdy człowiek ma prawo żyć, bawić się, uczyć, pracować, kochać, realizować swoje marzenia i cele życiowe”, „Każdy jest inny, ale wszyscy mamy równe prawa”, „Wszystkich należy traktować z należytym szacunkiem”, „Nasza siła i wartość polega na tym, ile możemy dać innym, zwłaszcza nieco słabszym”.
Obchody zakończyła przemowa Lecha Jurczuka – dyrektora Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych, oraz wspólne wykonanie hymnu szkoły. Opiekunowie grup i artystów to nauczyciele: Marzena Bazylewicz, Marzena Zdun, Iwona Szwanc, Izabela Duławska-Kula, Teresa Duławska, Joanna Hładkiewicz, Joanna Błaszczak oraz Daniel Buchowiecki.
W czasie koncertu i po nim można było nabyć m.in. prace plastyczne i cegiełki dobroczynności; dochód przeznaczony zostanie na zakup sztandaru Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie.

Tagi:
niepełnosprawni

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem