Reklama

Różaniec, zwierzaki i gipsowe figurki

W szopkach, które warszawiacy, mimo siarczystego mrozu, nawiedzali tradycyjnie w pierwszy dzień Bożego Narodzenia dawały się zauważyć trzy tendencje. W większości kościołów ustawiono dekoracje z gipsowymi figurkami. Coraz częściej jednak w szopkach urządzanych poza świątyniami pojawiały się żywe zwierzęta. Gdzie indziej szopki były próbą odczytania Bożego Narodzenia w kontekście ogłoszonego przez Jana Pawła II Roku Różańca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najwięcej powodów do refleksji mogła dostarczać szopka w kościele akademickim św. Anny. Dzieciątko Jezus zostało umieszczone w wydrążonym paciorku olbrzymiego różańca spuszczonego z gzymsu bocznej kaplicy. Różaniec zakończony był kotwicą - symbolem nadziei - opadającą jakby w szaro-zieloną toń oceanu, obok zmurszałego wraku. Była w tym jakaś analogia do Sądu Ostatecznego z Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie Michał Anioł przedstawił świętych podających grzesznikom różaniec, by ich wyciągnąć z otchłani piekieł.
W kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Przyrynku różaniec oplatający szopkę wykonany został z bułeczek. Trzymali go pasterze i inne postaci adorujące Dziecię Jezus. Klęczący u żłóbka św. Józef miał w rękach naturalnej wielkości bochen chleba, który jak ryngraf spinał wszystkie dziesiątki różańca. Twórcy tej szopki nawiązali równocześnie do Roku Różańca i do papieskiego apelu o wyobraźnię miłosierdzia.
Różaniec był także nowym elementem w ruchomej szopce przy kościele Ojców Kapucynów. W pierwszym planie widać było Jana Pawła II, który własnym przykładem zachęcał do tej modlitwy. Z megafonów nieustannie płynęły rozważania kolejnych tajemnic i miarowo odmawiane "Zdrowaśki". Jak zwykle przed tą szopką kłębił się tłum rodzin z małymi dziećmi, które dłużej oglądały przesuwające się wokół żłóbka figury i powoli przesiąkały duchem modlitwy.
Nietypową dekorację świąteczną przygotowali dominikanie przy ul. Freta. Tam na posadzce kościoła umieszczono planszę z narysowanymi konturami kontynentów i państw. Pod sufitem, jakby między niebem i ziemią, zawieszono anioły, które spuszczają szopkę właśnie nad Polską. Autorzy podkreślili w ten sposób, że Wcielenie Syna Bożego jest nadprzyrodzonym darem dla każdego z nas.
Coraz więcej jest w Warszawie szopek, w których figurze Dzieciątka Jezus towarzyszą żywe zwierzęta. W ostatnie Boże Narodzenie mniejszy lub większy zwierzyniec można było zobaczyć nie tylko przy kościele pokamedulskim na Bielanach, w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu i w parafii św. Tomasza na Ursynowie, ale również przy katedrze polowej, gdzie szopka przypominała słowiańską zagrodę. W tzw. żywych szopkach zazwyczaj to nie figura Jezusa, ale lamy, osiołki, gołębie, kaczki i inne stworzenia były głównym przedmiotem adoracji ze strony zwiedzających.
Upowszechnia się także praktyka urządzania szopek poza kościołami. Jest to forma wychodzenia na zewnątrz z chrześcijańskimi tradycjami, zacierania bariery między świątynią i ulicą, wiarą i życiem. Z drugiej strony jest to próba radzenia sobie z pewnymi ograniczeniami, jakie niesie urządzanie dekoracji w przestrzeni świątynnej. Może to również jakaś forma rekompensaty ludziom zamknięcia poza Mszami św., także w Boże Narodzenie większości warszawskich kościołów, a nawet niektórych sanktuariów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Więcej ...

Dziś rozpoczyna się konklawe. Pierwszy dym ujrzymy wieczorem

2025-05-07 08:03

Vatican Media

O godzinie 16.30 uroczystym wejściem kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej rozpocznie się konklawe – wybór 267. papieża w historii Kościoła. Jeszcze tego samego wieczora odbędzie się pierwsze głosowanie nad wyborem nowego Biskupa Rzymu. Dzień wcześniej kardynałowie wzywali do kontynuacji reform Franciszka.

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...