Artyści z Włoch, Litwy i Polski wzięli udział w Jagiellońskich Teatraliach 2013. W ciągu trzech dni prezentowane były w Łodzi w Teatrze Młodego Widza przy ul. Wspólnej 6 spektakle i koncerty, a w przerwach można było degustować potrawy kuchni regionalnych.
Już po raz kolejny w festiwalu teatralnym wziął udział Teatr Razem z Litwy. Młodzi artyści to uczniowie Szkoły Średniej im. św. Urszuli Ledóchowskiej z Czarnego Boru k. Wilna. W tym roku łódzkiej publiczności zaprezentowano spektakl pt. „Wspomnienia Dzikusa” wg scenariusza i w reżyserii Janiny Nowickiej. Pomysł napisania sztuki na podstawie książki Matki Urszuli powstał pięć lat temu, kiedy to córka p. Nowickiej otrzymała ją jako nagrodę za dobre wyniki w nauce. Po przeczytaniu tej książki pragnęłam przedstawić ją szerszemu gronu. Pisałam scenariusze, zmieniałam zakończenia. Po kilku latach stwierdziłam, że właśnie w takiej odsłonie można wystawić ją jako sztukę teatralną zwierzyła się Janina Nowicka. Scenariusz otrzymali młodzi artyści i po przeczytaniu go każdy z nich mógł zadecydować, która rola najbardziej będzie jemu odpowiadała. Jako pierwsza zgłosiła się do głównej roli Dzikuski Barbara Mackiewicz, uczennica klasy maturalnej. Ta rola była dla mnie napisana. Ja taka jestem na co dzień, charakter i usposobienie mam trochę z Dzikuski stwierdziła Basia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Niezwykle artystycznie uzdolniona maturzystka, która w najbliższej przyszłości planuje studia aktorskie, przekonująco i z wielką wrażliwością odegrała swoją rolę. Na uznanie zasługują wszyscy młodzi artyści, którzy wzięli udział w spektaklu. Ich praca została doceniona i nagrodzona przez publiczność długimi brawami.
Sztuka „Wspomnienia Dzikusa” została także przedstawiona w Oratorium św. Urszuli Ledóchowskiej przy ul. Obywatelskiej 60. Na spektakl przybyli członkowie Koła Przyjaciół św. Urszuli Ledóchowskiej.
Szkoła w Czarnym Borze została założona w 1919 r., a Matka Urszula w 1927 r. objęła ją swoją opieką. Po II wojnie światowej była to placówka trójjęzyczna: rosyjska, litewska i polska. Decyzją pełnomocnika Rządu Republiki Litewskiej na rejon wileński w 1992 r. powstała samodzielna polska Szkoła Średnia nr 2, a w 2002 r. otrzymała imię bł. Urszuli Ledóchowskiej.
Reklama
Obecnie do szkoły z polskim językiem nauczania uczęszcza 183 uczniów, uczą się w trzech oddziałach: początkowym, podstawowym i średnim. Główne cele to przekazywanie chrześcijańskiej moralności i dążenie do tego, aby uczniowie byli dumni, że patronką ich szkoły jest św. Urszula Ledóchowska. W placówce pracuje 35 nauczycieli, pedagog socjalny i specjalny, logopeda oraz 20 osób personelu pomocniczego i technicznego. Poza zajęciami programowymi uczniowie chętnie uczestniczą w kołach zainteresowań m.in.: matematyki, informatyki, plastyki, sportu, tańca. Placówka jest wyposażona w 32 komputery, z których 12 jest wykorzystywanych na lekcjach przez uczniów. W bibliotece zgromadzono bogaty księgozbiór, a z nowoczesnej czytelni wyposażonej w 5 komputerów przeznaczonych do pracy indywidualnej, chętnie korzystają zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Uczniowie szkoły aktywnie biorą udział w różnych konkursach i olimpiadach.
Dzięki wsparciu czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, a także Caritas Archidiecezji Łódzkiej, wyremontowano sanitariaty dla dzieci młodszych w drewnianym budynku szkoły, który funkcjonuje od 1933 r. Do placówki na zajęcia w grupach przygotowawczych uczęszcza 38 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Władze Samorządu Regionu Wileńskiego zadecydowały o budowie stołówki, sali gimnastycznej i renowacji trzykondygnacyjnego murowanego budynku szkoły, który został zbudowany w 1965 r.
Uczniowie z Czarnego Boru spotkali się w Łodzi z redaktorem naczelnym „Niedzieli” ks. inf. Ireneuszem Skubisiem. Nauczycielka Janina Kowalewska odczytała i przekazała list od dyrektora szkoły Mieczysława Jasiulewicza, który podziękował Księdzu Redaktorowi za wieloletnią współpracę i wsparcie na łamach „Niedzieli”.
Reklama
Trzeba się wstydzić, że tak mało Wam pomagamy powiedział Ksiądz Redaktor. Uważam, że powinniśmy dbać o polskie dzieci, które są daleko. Tam kiedyś była Polska. Rodziny polskie nie wyjeżdżały na Litwę na tułaczkę za chlebem, bo wówczas tworzyliby Polonię. Wy jesteście Polakami, bo jesteście u siebie, a że granice się zmieniły, to nie jest Wasza wina i uważam, że jesteśmy w jednej Polsce. Powinna być ogromna pomoc dla Polaków na Wschodzie. Dołożymy więcej starań, także na łamach „Niedzieli”, aby pomóc takim szkołom jak Wasza, bo to się Wam należy mówił ks. Skubiś.
Na zakończenie spotkania Redaktor Naczelny przekazał młodzieży i uczniom w Czarnym Borze modlitewniki, świąteczne i noworoczne egzemplarze tygodnika „Niedziela” oraz pyszne cukierki (krówki „Niedzieli”).
Jeżeli chcesz pomóc polskiej Szkole Średniej w Czarnym Borze na Litwie, możesz dokonać wpłaty na podany niżej adres i konto:
Caritas Archidiecezji Łódzkiej, ul. Gdańska 111,
90-507 Łódź, tel.: (42) 639-95-81, 639-95-82,
fax (42) 639-95-80, caritas@toya.net.pl,
www.caritas.lodz.pl.
Pekao SA V Oddział w Łodzi
Numer konta:
24 1240 1545 1111 0010 0136 6588.
Za dotychczasową pomoc społeczność szkoły bardzo serdecznie dziękuje.