Reklama

Niedziela Łódzka

51. rocznica śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Bóg mówi: „Wybaczam ci”, „Kocham cię”, „Chcę cię” i w tych słowach zawsze jest przebaczenie - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas rocznicy śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.

W kościele Wniebowzięcia NMP w Łodzi odbyły się uroczystości związane z 51. rocznicą śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Mszy św. w intencji beatyfikacji położnej z Auschwitz przewodniczył kard. Grzegorz Ryś. Do modlitwy dołączyli przedstawiciele ochrony zdrowia. Obchody rozpoczęły się modlitwą różańcową, po której prelekcję pt. „Świadectwa ocalałych” wygłosiła red. Anna Tokarska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita łódzki powiedział o modlitwie i przebaczeniu Stanisławy Leszczyńskiej. – Czytamy świadectwa rodziny, która zapamiętała Stanisławę na modlitwie na kolanach, że jej postawa modlitewna była postawą klęcząca, także w ostatnich dniach życia - podkreślił duchowny, zaznaczając, że w obozowej rzeczywistości do modlitwy dołączały do niej kobiety różnych wyznań.

Reklama

Mówiąc o przebaczeniu, metropolita łódzki przywołał świadectwo Marii Stachurskiej o swojej cioci. - Nie widziała w nich oprawców, widziała w nich ofiary systemu, a także swojej słabości. Pani Maria Stachurska napisała, że nie opowiadała o swoich przeżyciach obozowych, mimo że wielu ją o to pytało. Pod koniec życia powie, że specjalnie milczała, gdyż nie chciała wzbudzać nienawiści wobec całego narodu niemieckiego - powiedział kard. Ryś.

W homilii metropolita łódzki odniósł się także do Ewangelii (Mt 6, 7-15), podkreślając, że przebaczenie Boże jest pierwsze i bezwarunkowe. - Co jest ważniejsze w procesie modlitwy? To, że ja zawracam Bogu głowę czy to, że On do mnie mówi? Bóg mówi: „Wybaczam ci”, „Kocham cię”, „Chcę cię” i w tych słowach zawsze jest przebaczenie – podkreślił.

Po Eucharystii nastąpiło nawiedzenie krypty ze szczątkami Stanisławy Leszczyńskiej oraz złożenie kwiatów.

Stanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 roku w Łodzi. Ochrzczona została w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP. Jej rodzice Jan i Henryka Zambrzyccy mieszkali na Bałutach, przy ul. Żurawiej 7.

Po ukończeniu Szkoły Położniczej w Warszawie Stanisława Leszczyńska razem z rodziną wróciła do Łodzi podjęła pracę położnej, którą wypełniała przez następne 40 lat. 17 kwietnia 1943 r. Stanisława z córką Sylwią po przesłuchaniach w siedzibie gestapo zostały przewiezione do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W czasie rewizji poprzez okazanie zaświadczenia uprawniającego ją do wykonywania zawodu położnej została mianowana położną obozową. Do 1945 r. każdego dnia przyjmowała nowonarodzone dzieci i pomagała ciężarnym matkom.

Po czasie obozu koncentracyjnego Stanisława Leszczyńska zamieszkała w Łodzi przy ul. Zgierskiej 99 i pracowała jako położna. Zmarła 11 marca 1974 r. Pogrzeb odbył się na cmentarzu św. Rocha na Radogoszczy w Łodzi. W 1996 r. szczątki Stanisławy Leszczyńskiej przewieziono do kościoła Wniebowzięcia NMP, w którym została ochrzczona.

11 marca 2024 r. oficjalnie zakończono diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Dokumenty przekazano do Watykanu w celu ich dalszego rozpatrzenia.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-12 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Świeca, która tworzy polską wigilię

Tomasz Kopytowski

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Była współpracownica obecnego Papieża: Leon XIV, to człowiek duchowy

2025-05-13 07:13

Vatican Media

Francuska zakonnica ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, s. Yvonne Reungoat, jest jedną z trzech kobiet pracujących w Dykasterii ds. Biskupów, której prefektem był kardynał Robert Prevost, obecny Papież Leon XIV. „Uderzyła mnie jego umiejętność słuchania i spokój w podejmowaniu decyzji” – opowiada siostra Reungoat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Leon XIV

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan/ Leon XIV: musimy powiedzieć

Leon XIV

Watykan/ Leon XIV: musimy powiedzieć "nie" wojnie słów

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża