Głównej Mszy św. o godz. 11.00 celebrowanej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak, który także wygłosi homilię.
Sumę pontyfikalną poprzedzi modlitwa pielgrzymów "Królowo Polski, uproś pokój naszym dniom" - o pokój dla świata w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem. Tego dnia - jak zachęca także Episkopat Polski - w całym kraju i na całym świecie obchodzony będzie Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas Mszy św. tradycyjnie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. W tekście Ślubów zawarte są m.in. wezwania do obrony budzącego się życia, nierozerwalności małżeństwa, troski o serca i umysły dzieci, miłość, sprawiedliwość, zgodę, pokój, walkę z przemocą, troski o głodnych, bezdomnych, płaczących. Wśród wyliczanych wad Narodu są: lenistwo, lekkomyślność, marnotrawstwo, pijaństwo i rozwiązłość. Jasnogórskie Śluby stały się programem moralnego odrodzenia Narodu, podjętym przez cały Kościół w Polsce: przez biskupów, kapłanów i lud Boży. Program ten nazwany został "Wielką Nowenną przed Tysiącleciem Chrztu Polski".
Reklama
W nawiązaniu do tekstu Ślubów podczas Sumy odpustowej chętni pielgrzymi będą mogli złożyć Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, zobowiązując się do codziennej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego w łonie matki.
Na program odpustu złożą się także droga krzyżowa po wałach jasnogórskich, modlitwa różańcowa i procesja eucharystyczna. Jak co roku, wieczornej Mszy św. o godz. 19.00 przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczną się już w wigilię uroczystości. O godz. 17.00 z częstochowskiej archikatedry wyruszy diecezjalna procesja maryjna. O godz. 19.00 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika, z homilią biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski poprowadzi biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Na drugi szczyt pielgrzymkowy na Jasną Górę przybywa co roku kilkadziesiąt grup pieszych pątników, liczących nawet po kilka tysięcy osób. Najliczniejszą z nich jest pielgrzymka tarnowska, w której w ub. roku uczestniczyło prawie 9 tys. pątników. W tym roku również będzie to kilka tysięcy wiernych.
Na pierwszy szczyt pielgrzymkowy, 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP, w 60 grupach dotarło prawie 74 tys. pątników.