Reklama

Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie

Niedziela łowicka 2/2003

"Od Bożego Narodzenia aż do poniedziałku najbliższego po święcie Trzech Króli, dalej od Wielkiego Postu aż po oktawę Zielonych Świąt, dalej we wszystkie wigilie i święta i przez trzy dni w każdym tygodniu, mianowicie od czwartku wieczora aż do świtu poniedziałku, niechaj pokój panuje wszędzie, by nikt nie uderzył nieprzyjaciela swego".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak brzmiało jedno z postanowień Treuga Dei - Pokoju Bożego wprowadzanego przez Kościół rzymskokatolicki w celu ograniczenia wojen feudalnych i prywatnych, obowiązującego na wielu obszarach ówczesnej Europy i stosowany był do końca do XIII w. Za pogwałcenie pokoju i dopuszczenie się w zakazanym czasie wymienionych zbrodni i przestępstw, przewidywano niezwykle surowe kary, z karą śmierci włącznie.
Prawa Pokoju Bożego pojawiły się po raz pierwszy we Francji na fali nastrojów milenijnych, kiedy - przed rokiem 1000, a później w rocznicę tysiąca lat od śmierci Chrystusa (1033 r.) - wielu ludzi oczekiwało, że niebawem wypełni się Pismo i przyjdzie spodziewany Mesjasz. Ich pomysłodawcą był św. Odylon - opat z Cluny. Po raz pierwszy Treuga Dei oficjalnie przyjął synod w Elne (płd. Francja) w 1027 r.
27 lat później biskupi zebrani na synodzie w Narbonne rozszerzyli okres jego obwiązywania na cały okres Adwentu i Wielkiego Postu. Od tej pory przepisy Pokoju dotyczyły 230 dni w roku! W 1095 r. papież Urban II oficjalnie usankcjonował Pokój Boży, a sobory laterańskie po raz kolejny rozszerzyły zakres jego obowiązywania. W tyle nie pozostawała także władza świecka - uniwersalny pokój proklamowali w 1024 r. król Francji Robert II Pobożny i cesarz niemiecki - przyszły święty - Henryk II.
Pokój Boży wstrząsnął żyjącymi z wojen państwami ówczesnej Europy, był kamieniem milowym na drodze ich chrystianizacji i wprowadzania Bożego prawa do instytucji państwowych. Stanowił też wspaniały przykład owocnej współpracy pomiędzy władzą świecką i kościelną. Oparte na tradycji Pokoju zachęciły mieszkańców wielu obszarów Europy do samoorganizacji (w wielu miastach powstały broniące mieszkańców pokojowe milicje), sprzyjały rozwojowi terytorialnej samorządności i prawodawstwa. Można więc powiedzieć, że Treuga Dei legł u podstaw cywilizacji zachodniej, przyczyniając się do wzmocnienia społecznej więzi, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wprowadzenia uniwersalnych norm postępowania.
Kiedy patrzymy na współczesny świat, śmiało możemy stwierdzić: jakże daleko odeszliśmy od wielu zbawiennych i cennych unormowań wypracowanych w średniowieczu. I z przerażeniem musimy stwierdzić, iż to "racjonalny" wiek XX, a nie "mroczne" wieki średnie, był najbardziej barbarzyńską epoką w historii ludzkości. Wprawdzie współcześnie wypracowano postanowienia Konwencji Genewskiej (w 1949 r.), zakazy stosowania broni chemicznej i biologicznej, nuklearnej i termonuklearnej, ale wiele krajów nie ma wcale zamiaru ich przestrzegać.
Trzeba - jak od dwóch tysiącleci zachęca nas Kościół i jak uczy przykład Treuga Dei - modlić się i działać, żeby przemocy, wojen było jak najmniej w XXI w.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Symfonia Miłosierdzia: Hołd dla Papieża Franciszka i wołanie o pokój

2025-04-26 22:23
Symfonia Miłosierdzia

Radio Watykańskie

Symfonia Miłosierdzia

Wołanie o pokój i miłosierdzie dla świata – wielkie wydarzenie muzyczno-religijne Symfonia Miłosierdzia, zorganizowano 26 kwietnia w Krakowie, kilka godzin po pogrzebie orędownika pokoju i miłosierdzia Papieża Franciszka. Symfonia była też dziękczynieniem za pontyfikat Franciszka.

Więcej ...

Obrzęd zamknięcia trumny z ciałem Papieża Franciszka

2025-04-25 22:15

Vatican Media

Wieczorem, o godz. 20:00, przy Ołtarzu Konfesji w Bazylice Świętego Piotra, zgodnie z zapowiedzią, odbył się obrzęd zamknięcia trumny Papieża Rzymskiego.

Więcej ...

Kraków: Tłumy wiernych na święcie Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

2025-04-27 13:13

PAP/Art Service

Tłumy wiernych przybyły w niedzielę do krakowskich Łagiewnik, by wziąć udział w święcie Miłosierdzia Bożego. Metropolita krakowski Marek Jędraszewski podkreślił w homilii wygłoszonej tego dnia, że Kościół wciąż żyje i kolejne postacie przekazują prawdę o miłosierdziu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

Kościół

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...