Reklama

W wolnej chwili

Nietypowy projekt. Młodzi dominikanie odpowiadają sztucznej inteligencji

Kacper Osika i Mateusz Malcherek

youtube.com/@takichdwoch

Kacper Osika i Mateusz Malcherek

W dobie mediów społecznościowych i wszechobecnego przenoszenia tego co "w realu" do wirtualnej rzeczywistości, świat stanął przed kolejnymi rewolucyjnymi zmianami. Od momentu, gdy sztuczna inteligencja trafiła "pod strzechy", wielu korzysta z niej by ułatwić sobie codzienność lub znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich zagadnienia. A co by było, gdyby to sztuczna inteligencja miała nam zadać pytanie?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taki pomysł na niekonwencjonalne podejście do nowych technologii to nowy projekt dwóch młodych studentów - dominikanów: Kacpra Osiki OP i Mateusza Malcherka OP. Jak sami przyznają w rozmowie z Łukaszem Brodzikiem, to element ich formacji i przygotowania do pracy duszpasterskiej.

Poniżej publikujemy cały wywiad dla portalu niedziela.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Łukasz Brodzik: Wszyscy pytają sztuczną inteligencję o różne sprawy, tymczasem Wy postanowiliście odwrócić tę relację. Skąd taki pomysł?

Kacper Osika, Mateusz Malcherek: Jesteśmy dominikanami w formacji, którzy aktualnie przygotowują się do święceń. Głoszenie to ważna część naszego zakonnego charyzmatu – zwłaszcza robienie tego wspólnie. Od jakiegoś czasu chodził za nami pomysł, żeby przekuć to w konkret.

Co chcecie osiągnąć?

Nie planujemy dużego kanału z zespołem redakcyjnym i codziennymi publikacjami. Jesteśmy w trakcie studiów, więc oczywiście mamy inne obowiązki. Chcąc jednak realizować charyzmat naszego zakonu postanowiliśmy (wspólnie z przełożonym) zaangażować się w nowy projekt na miarę naszych możliwości.

"Takich Dwóch" to profil, na którym będziemy publikować krótkie treści wideo, w których w ok. 3 min. będziemy odpowiadać na pytania wygenerowane przez ChatGPT.

Reklama

Czemu wybraliście akurat taką formę? Dlaczego podejmujecie dialog ze sztuczną inteligencją i czy w ogóle jest on możliwy?

Oczywiście sztucznej inteligencji nie nawrócimy, bo przecież nie ma duszy (choć jest to ciekawa kwestia w kategoriach filozoficznych). Jest zasadniczo kilka powodów dla których zdecydowaliśmy się na taką formę. Jednym z nich jest to, że AI (sztuczna inteligencja - przyp. red.) opiera się na treściach zaczerpniętych z dużej części dorobku ludzkości dostępnego w internecie. Pozwala nam przez to na poruszenie tematów, które są powszechnie obecne wśród ludzi, a nie tylko tych, które nam się wydają ciekawe.

Z drugiej strony trzeba przyznać, że sam pomysł jest dość intrygujący i przyciągający uwagę. Jest to ważne nie tyle z uwagi na techniczny aspekt zasięgów, ale raczej dlatego, że być może pozwoli nam zatrzymać na chwilę odbiorcę, który nie jest ściśle związany z wiarą czy Kościołem. Naszym celem jest po prostu podzielenie się doświadczeniem wiary, ale też pokazanie że różne pytania i wątpliwości, które rodzą się w nas jako wierzących są czymś normalnym i nie należy od nich uciekać. Warto zawsze szukać prawdy. Na razie zaczynamy w taki sposób, a później... zobaczymy co przyniesie przyszłość.

A o co pyta ta sztuczna inteligencja?

Reklama

Pytania od ChatGPT są bardzo różne. Większość dotyczy wątpliwości ludzi na pograniczu wiary albo problemów, z którymi mierzą się wierzący na co dzień. Dotyczą one m.in. wiary, modlitwy, kłopotliwych fragmentów Pisma Świętego, ale też np. naszego doświadczenia życia zakonnego.

Jakie pierwsze wrażenia?

Bez wątpienia jesteśmy bardzo podekscytowani i ciekawi jaki będzie odbiór naszych treści. J jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem i reakcjami ludzi.

Naszym głównym medium jest Instagram: instagram.com/takichdwoch dodatkowo wrzucamy treści też na YouTube'a: youtube.com/@takichdwoch

Dziękuję za rozmowę.

Kacper Osika OP jest dominikaninem na II roku studiów. Jego zainteresowania to: tworzenie wideo, informatyka, filozofia; przed zakonem działalność filmowa w Synaj.tv

Mateusz Malcherek OP z Zakonu Braci Kaznodziejów jest na 3 roku studiów. Interesuje się biblistyką, astronomią i bieganiem.


Podziel się:

Oceń:

+6 0
2025-03-17 18:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Więcej ...

W środę rozpocznie się konklawe, trzecie w ciągu ponad 20 lat

2025-05-06 07:46
Kardynał William Goh Seng Chye

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kardynał William Goh Seng Chye

W środę rozpocznie się oczekiwane z wielkim zainteresowaniem konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka. To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI. W obecnym udział weźmie rekordowa liczba 133 elektorów.

Więcej ...

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24
Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...