Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 9/2014, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

39. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

Radość z Ewangelii

W dniach 21-24 lutego br. odbyło się na Jasnej Górze doroczne spotkanie wszystkich odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. W Kongregacji uczestniczyło ok. 1100 osób ze wszystkich diecezji Polski oraz z Ukrainy, Słowacji, Czech, Niemiec i Austrii.

– Tegorocznym tematem Kongregacji jest „Radość z Ewangelii”, czyli słowa zaczerpnięte z tytułu adhortacji Ojca Świętego Franciszka „Evangelii gaudium”, która jest poświęcona ewangelizacji w świecie współczesnym – powiedział ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród zaproszonych na spotkanie prelegentów znaleźli się m.in.: bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, działającego w ramach KEP, który dokonał przekrojowej analizy wezwania do ewangelizacji płynącej ze współczesnego magisterium Kościoła; ks. Antoni Bartoszek mówił na temat zagrożeń i wyzwań płynących z propagowanej ideologii gender; ks. Marek Sędek i ks. Ryszard Nowak podzielili się doświadczeniem działań ewangelizacyjnych podejmowanych w parafiach. Przemawiali też: ks. Bartosz Zygmunt, Małgorzata i Marek Nowiccy, ks. dr Tomasz Jaklewicz, Andrzej Raj.

22 lutego centralnym punktem programu była Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia. Na Kongregację przybył abp Stanisław Budzik, członek Zespołu KEP ds. Ruchu Światło-Życie, który 23 lutego przewodniczył Eucharystii. Natomiast 24 lutego Mszy św. z Jutrznią przewodniczył bp Adam Szal, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie.

Wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Modlitwa za krakowską uczelnię

Wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie modlili się 17 lutego na Jasnej Górze. – Przyjeżdżamy w imieniu naszej uczelni, a w szczególności w imieniu Instytutu Prawa Kanonicznego. Obecnie jesteśmy na takim etapie, że chcemy się przekształcić w Wydział Prawa Kanonicznego. Starania trwają już ponad rok i zmierzają do szczęśliwego zakończenia. Chcieliśmy za to Matce Najświętszej podziękować i modlić się o błogosławieństwo Boże dla naszej uczelni, dla naszego Instytutu, da Bóg, że w krótkim czasie – Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – wyjaśniał ks. prof. Jan Dyduch.

Reklama

Samorządowcy powiatu wołomińskiego

Żyć nieustannie Bożą łaską

Z pielgrzymką na Jasną Górę przybyli 17 lutego samorządowcy powiatu wołomińskiego. W czasie Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej ponownie zawierzyli Maryi władze samorządowe oraz mieszkańców i instytucje całego powiatu. Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. W homilii zachęcił zebranych do podjęcia decyzji, „aby żyć nieustannie Bożą łaską – wtedy każdy czas, każda sytuacja, każdy człowiek będzie darem i znakiem obecności Boga” – mówił bp Solarczyk.

Eucharystia i nabożeństwo lurdzkie

Tradycyjnie w Światowym Dniu Chorego została odprawiona uroczysta Msza św. za ludzi chorych i cierpiących. Podczas Eucharystii miało miejsce nabożeństwo lurdzkie. Kapłani pobłogosławili Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Kamil Szustak, paulin. – Nasza obecność, nasza modlitwa w czasie obchodów Światowego Dnia Chorego jest odpowiedzią na słowa Jezusa, na Jego testament: „Oto Matka twoja”. Przychodzimy do Niej, aby doświadczyć zdrowia duszy i ciała i modlić się bardzo o tę łaskę – mówił w homilii o. Szustak.

We Mszy św., oprócz indywidualnych pielgrzymów, uczestniczyli m.in. podopieczni domów pomocy społecznej, stowarzyszeń i fundacji zajmujących się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, ich rodziny i opiekunowie. Jak zawsze, przybyli także przedstawiciele Fundacji na Rzecz Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. bł. Anieli Salawy z Krakowa oraz Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział w Krakowie.

Polecili Matce Bożej swoją branżę

Reprezentacja Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP przybyła na Jasną Górę z pielgrzymką 1 lutego. Jej intencją było dziękczynienie za jubileusz 90-lecia utworzenia pierwszej ponadcechowej organizacji rzeźnictwa i wędliniarstwa w Polsce – obchody tego jubileuszu miały miejsce 23 czerwca 2012 r. na Jasnej Górze.

Reklama

Eucharystii przewodniczył o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Podczas Mszy św. reprezentanci Stowarzyszenia przekazali dla Jasnej Góry monstrancję, jako wotum dziękczynne. Dar przyjął o. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru, w obecności m.in.: Zbigniewa Nowaka – przewodniczącego i Józefa Konarczaka – wiceprzewodniczącego Rady Krajowej SRW RP, Janusza Rodziewicza – prezesa i Kazimierza Stańczyka – wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia.

Święto kobiet u najpiękniejszej z niewiast

Jasna Góra, 8 marca (sobota)

Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, godz. 16.45 – Msza św. w intencji kobiet pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Kaplica Różańcowa, godz. 17.45 – spotkanie z Mileną Kindziuk, redaktorką „Niedzieli”, autorką książki „Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej”.

Zapraszają (nie tylko niewiasty): Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie.
Nie zabraknie niespodzianek dla Pań!

Zapowiedzi

6 marca – Maturzyści Diecezji Drohiczyńskiej

7-9 marca – 30. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

7-9 marca – Rekolekcje Zakonu Bożogrobców

8 marca – Maturzyści Archidiecezji Gdańskiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-02-25 14:32

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43
Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

Więcej ...

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...