Reklama

Aby odrodziła się nadzieja

Niełatwo wyrazić słowami skutki decyzji o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Represje dotykające wówczas działaczy "Solidarności" i ich rodziny, a także całe społeczeństwo są bowiem trudne do wymierzenia i przedstawienia. Pozostaje bolesna pewność, że owej nocy 13 grudnia 1981 r. uśmiercono ludzki entuzjazm, wiarę i nadzieję na lepszą, bardziej sprawiedliwą przyszłość. Jak powiedział ks. prał. Jan Sikorski - "Ugodzono duszę narodu".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 21. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 15 grudnia br., w salezjańskim kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych bp Adam Lepa sprawował Mszę św. za nasze miasto Łódź. Przed obrazem Wspomożycielki Wiernych modlono się także w intencji  tych, którzy tworzyli i wciąż podtrzymują etos NSZZ "Solidarność" oraz o wieczny w Bogu spoczynek dla śp. Jarosława Daszkiewicza, współtwórcy NSZZ "Solidarność" Ziemia Łódzka i Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, przewodniczącego Klubu Radnych ŁPO. Obok Księdza  Biskupa przy ołtarzu stanęli: ks. Kazimierz Kurek, prorektor Salezjańskiej Wyższej Szkoły
Ekonomii i Zarządzania i ks. Marian Nycz - dyrektor Salezjańskiego Gimnazjum im. św. Jana Bosko. W uroczystej Liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Łodzi Jerzym Kropiwnickim na czele oraz reprezentanci łódzkiej "Solidarności".
W słowie pasterskim Dostojny Celebrans mówił o naglącej potrzebie dawania świadectwa prawdzie. Szczególnie teraz, w dniach 21. rocznicy tamtych tragicznych wydarzeń, powinniśmy być świadkami prawdy. Przed dwudziestu jeden laty bardzo wiele nakłamano i nadal w związku z tą rocznicą się kłamie. Jeżeli dzisiaj pragniemy wyprowadzić wnioski na przyszłość, to winniśmy bardzo krytycznie odnieść się do pamiętnych wydarzeń sprzed 21 lat, zwłaszcza że one tak dużo kosztowały nasze społeczeństwo. Byli przecież internowani, uwięzieni, skazani na wieloletnie wyroki. Byli i tacy, którzy krócej żyli właśnie dlatego, że zgotowano im koszmar stanu wojennego.
"Dzisiaj pragniemy Panu Bogu podziękować za wspaniałe córy i wspaniałych synów naszej Ojczyzny, którzy miłość do niej i ofiarę przedkładali ponad własne szczęście i osobiste cele. Chcemy też prosić o miłosierdzie Boże dla tych wszystkich, którzy oddali życie w imię ideałów wolności. Modlimy się przed obliczem Wspomożycielki Wiernych, aby nigdy już nie powtórzyła się tragedia narodowa, jaką był stan wojenny. Niech to modlitewne błaganie zaowocuje w naszym mieście, w duszy każdego Polaka i całym naszym Narodzie" - tymi słowami Dostojny Kaznodzieja zakończył homilię.
Liturgię poprzedziło spotkanie z Jerzym Kłosińskim, redaktorem naczelnym Tygodnika Solidarność. Przedstawił on zarys działalności gazety, kładąc akcent na najważniejsze okresy w jej ponaddwudziestoletniej historii. Podkreślił, że Tygodnik odgrywa istotną rolę jako medium mówiące o sprawach trudnych, broniące tych, którzy nie mają możliwości wypowiedzenia się. Zespół redakcyjny Solidarności ma poczucie misji spełnianej dla społecznego dobra. Następnie Gość z Warszawy odpowiadał na pytania słuchaczy. Po spotkaniu można było obejrzeć znaczki i plakietki z czasów stanu wojennego ze zbiorów państwa Muszyńskich.
Uroczystości w kościele Ojców Salezjanów zakończyły się występem uczniów z XXI LO im. Bolesława Prusa. Młodzież pod kierunkiem prof. Grażyny Kalińskiej śpiewała pieśni narodowe. Koncert poprowadził Lucjan Muszyński, przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów Świąt i Rocznic Narodowych im. Grzegorza Palki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

2025-05-06 15:26

Vatican News

We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.

Więcej ...

Konklawe. Co się dzieje po wyborze papieża?

2025-05-07 21:08

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Konklawe wchodzi w końcową fazę, gdy elekt otrzyma co najmniej dwie trzecie głosów. W tym roku, przy 133 elektorach, będzie to poparcie co najmniej 89 purpuratów. Jeśli tak się stanie, osoba wskazana przez kardynałów usłyszy pytanie: "Czy przyjmujesz?".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...