Reklama

Temat tygodnia

"Oto Mój Syn umiłowany"

Niedziela płocka 2/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Te słowa, wyjęte z Ewangelii Mateuszowej (Mt 17, 5) przepisanej na święto Chrztu Pańskiego, są deklaracją miłości Boga nie tylko do Jezusa, ale także do ludzi, do których liturgia odnosi słowa rozpoczynające Pasterkę: "Synem (dzieckiem) moim jesteś. Ja ciebie dziś zrodziłem".
Każdy człowiek pragnie być kochany i każdy pragnie kochać. Aby jednak zaistniała miłość, trzeba woli dwóch osób. Nad Jordanem Andrzej, Piotr i Jan, pierwsi uczniowie Jezusa, spotkali Miłość. Wywodziła się z Nazaretu, w Galilei. My, którzy żyjemy już ponad 2 tysiące lat po tym fakcie, wiemy, że Jezus zmienił życie swoich uczniów, tak jak zmienił oblicze ziemi i stał się najważniejszą osobą w historii świata. Lecz był dzień, w którym uczniowie spotkali Go po raz pierwszy. Miał wówczas ok. 30 lat. Usłyszeli też pewnego dnia, że powiedział publicznie: "Musimy wypełnić to, co sprawiedliwe (czyli słuszne (por. Mt 3, 15)".
W tym zdaniu dwa słowa mają szczególne znaczenie. Przez 30 lat Jezus nosił w sercu przedziwny sekret: On przyszedł na świat, aby wypełnić cały Stary Testament, całą tradycję Jego ludu, wszystkie obietnice, które temu ludowi zostały dane i wszystkie związane z nimi oczekiwania. Całe Pismo, Prawo, Prorocy, wypełniało się w Jego osobie.
"Wypełnić" - to najbardziej doskonały czyn, jaki człowiek może wykonać na ziemi. Jezus pozostał wierny całej tradycji swego ludu, a jednocześnie zmieniał ją, przekształcał. Ta cecha jest najważniejsza w życiu. Nie powinno być ono oderwane od przeszłości, a jednocześnie ma zadany rozwój tradycji, uzupełnienie jej i zmianę.
Drugie słowo użyte przez Jezusa to "sprawiedliwość" (słuszność). Być sprawiedliwym oznacza współbrzmieć z wzorcem. But powinien doskonale pasować do stopy. Nie może być ani zbyt duży, ani zbyt mały, ani za ciasny, ani zbyt luźny. Jezus, żyjąc trzydzieści lat w Nazarecie, miał pewność, że całkowicie wypełnia wolę Ojca!
"Oto Mój Syn umiłowany". Te słowa były sekretem ukrytego życia Jezusa. Podczas chrztu w Jordanie sekret został ujawniony. Było to objawienie miłości, świętości i doskonałej sprawiedliwości Bożego Syna. Chrzest Chrystusa był także objawieniem się światu Trójjedynego Boga. Wtedy pierwszy raz "otworzyło" się niebo i została objawiona tajemnica Trójcy Świętej.
Św. Cyryl, biskup Jerozolimy (315-386) tak komentuje ten fakt: "Nie możemy myśleć o Chrystusie bez myślenia o Ojcu i Duchu Świętym. W efekcie, aby mógł istnieć Chrystus (to słowo znaczy "namaszczony", "ten, który jest naznaczony namaszczeniem"), trzeba, aby był Ktoś, kto Go namaścił, Ojciec i Ktoś, kto jest namaszczeniem, Duch Święty. Bez Trójcy Świętej słowo Chrystus nie miałoby sensu". To dlatego obraz chrztu Jezusa zawiera zawsze postać Syna Bożego stojącego w Jordanie. Wysoko widzi się dłoń Tego, który namaszcza, Niewidzialnego Ojca i gołębicę, oznaczającą Ducha Świętego. Jezus jest jedną z trzech Osób Trójcy zjednoczonej miłością.
Dla każdego z nas chrzest niesie to samo znaczenie: jesteśmy kochani! Jesteśmy dziećmi Boga. Mamy Ojca, którego miłości do nas nic nie jest w stanie zmienić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa szturmowa - Litania Loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jakie znaczenie ma wybór imienia przez papieża?

2025-05-06 13:03

Vatican Media

Zastąpienie imienia chrzcielnego papieskim zakorzeniło się na przestrzeni wieków w historii Kościoła jako pierwsza decyzja, którą podejmuje nowowybrany papież. I choć w pierwszym tysiącleciu niewielu papieży posługiwało się innym, niż chrzcielne, imieniem, to tradycje tej zmiany sięgają początków chrześcijaństwa i opisanej na kartach Ewangelii sceny, w której Jezus zmienił imię swojego pierwszego przyszłego następcy, apostoła Szymona na imię Piotr.

Więcej ...

Prymas do rzeczników diecezjalnych: komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości

2025-05-06 15:13
Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

Episkopat News

Prymas Polski i rzecznicy diecezjalni

„Dobra komunikacja nie może być oparta na domyślaniu się i jakimś osobistym wyczuciu sytuacji. Dobra komunikacja potrzebuje poznania, a poznanie bliskości” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do rzeczników diecezjalnych uczestniczących w Gnieźnie w trzydniowym zjeździe z okazji jubileuszu korony polskiej i metropolii gnieźnieńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Kościół

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...