Reklama

Kościół

Powstanie atlas pomocy Żydom w domach sióstr zakonnych podczas Holokaustu

Vatican News

Dziś w Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. 2300 sióstr zakonnych w Polsce było zaangażowanych w ratowanie przed zagładą ludności żydowskiej w Polsce w czasie niemieckiej okupacji. Trwają prace nad stworzeniem atlasu pomocy żeńskich domów zakonnych w Polsce osobom pochodzenia żydowskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 marca przypada 81. rocznica zamordowania przez Niemców Rodziny Ulmów w Markowej oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów. W Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Wiele istnień udało się w czasie Zagłady ocalić także dzięki siostrom z wielu zakonów żeńskich, które były zaangażowane w pomoc ludności żydowskiej.

Z potrzeby serca i miłości bliźniego

Jak mówiła Vatican News s. Monika Kupczewska, Przewodnicząca Komisji Historycznej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, kiedy taka „mapa ocalenia” powstanie, będzie widać jak gęsto Polska była usłana domami zakonnymi, które ratowały Żydów. Siostry zakonne – szacuje się, że w pomoc zaangażowanych ich było 2345 – czyniły to wbrew zagrożeniu życia i wyłącznie z potrzeby serca, z chęci ratowania bliźniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiele sióstr zakonnych, które zaangażowały się ratowanie Żydów, nie uważało swoich działań za coś nadzwyczajnego. „Patrzyłam na te siostry, które były zawstydzone, mówiły: My nic takiego nadzwyczajnego nie robiłyśmy. My nie mogłyśmy nie ratować tych dzieci, widząc okrucieństwo II wojny światowej” – mówiła Vatican News s. Kupczewska, która jest adiunktem w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Nowa aplikacja

Reklama

Obecnie trwają prace nad utworzeniem atlau zakonów pomagających Żydom w Polsce. Wstępem do niego jest nowa aplikacja, która właśnie została udostępniona w internecie: „Atlas klasztorów w Polsce X-XXI w.”.

Została ona przygotowana w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizowanego w latach 2017-2024 pod kierunkiem prof. dra hab. Henryka Gapskiego.

Jest to pierwszy tego typu cyfrowy inwentarz wspólnot życia konsekrowanego w Polsce, który ułatwi tworzenie atlasu pomocy, niesionej przed domy zakonne.

Aplikacja rejestruje łącznie 329 zakonów i zgromadzeń zakonnych w tym 123 męskie i 206 żeńskich oraz należące do nich domy zakonne, czyli miejsca, w których funkcjonowała i prowadziła działalność konkretna wspólnota zakonna.

Według stanu na dzień 5 grudnia 2024 r. w geobazie udostępnionej aplikacji znajduje się 12497 rekordów (8723 wspólnot żeńskich i  3774 męskich). Wszystkie one zostały zlokalizowane na terytorium należącym do państwa polskiego od X do XXI w., czyli począwszy od przyjęcia chrześcijaństwa w 966 r. aż do czasów nam współczesnych.

Mapa pomocy

Nad bazą pracował zespół ponad stu specjalistów i ekspertów. Opracowaniem danych o zakonach męskich kierował prof. dr hab. Henryk Gapski, a za zakony żeńskie odpowiadała śp. s. dr hab. Agata Mirek oraz s. dr Monika Kupczewska.

W najbliższym czasie aplikacja zostanie wzbogacona o dane szczegółowe dotyczące działalności tych zakonów. Komisja historyczna Konferencji Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych pracuje nad przygotowaniem mapy pomocy ludności żydowskiej w latach II wojny światowej. Przyszła aplikacja pozwoli zapoznać się nie tylko z miejscami pomocy, ale także w niedalekiej przyszłości sprawi, że miejsca te nie będą, jak dotąd, anonimowe.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-24 08:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: upamiętniono działalność sióstr nazaretanek ratujących Żydów

s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Przy Klasztorze Sióstr Nazaretanek, przy ul. Czerniakowskiej 137 w Warszawie odsłonięto i poświęcono tablicę, która upamiętnia działalność zakonnic z okresu okupacji niemieckiej. Dzięki zaangażowaniu siostry przełożonej Eutalii Jadwigi Wismont oraz wielu innych nazaretanek na terenie szkoły i internatu znalazło schronienie kilkanaście dziewcząt pochodzenia żydowskiego, które nie tylko przetrwały okupację, ale też ukończyły szkołę.

Więcej ...

Leon XIV: miłujmy tak, jak miłuje nas Bóg

2025-07-27 12:21

Vatican News

Dziś liturgia zachęca nas, abyśmy w modlitwie i miłości czuli się miłowani i miłowali, tak jak Bóg nas miłuje - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Więcej ...

Kard. Sarah do Francuzów: Nie profanujcie Francji swoimi barbarzyńskimi i nieludzkimi prawami!

2025-07-28 06:21

zrzut ekranu

„Nie profanujcie Francji swoimi barbarzyńskimi i nieludzkimi prawami, które głoszą śmierć, podczas gdy Bóg chce życia” – powiedział do Francuzów 26 lipca w sanktuarium Sainte-Anne-d'Auray w Bretanii kardynał Robert Sarah. Papieski wysłannik przewodniczył obchodom 400. rocznicę objawień św. Anny w trzecim pod względem liczby przybywających pielgrzymów francuskim sanktuarium.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa