"Wymagajcie od siebie, nawet jeśli od was nikt nie wymaga" - te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II można z całą pewnością odnieść do młodzieży, która gościła 10 grudnia w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu na nadzwyczajnym zebraniu Komisji Synodalnej Duszpasterstwa Młodzieży. Młodzi ludzie reprezentowali 22 dekanaty naszej diecezji. Każdy reprezentant dzielił się z uczestnikami spotkania refleksjami nt. wyników ankiety przeprowadzonej wśród młodych ludzi naszej diecezji. I choć niekiedy refleksje pozostawały na dość ogólnych stwierdzeniach, to wiele z nich wskazywało konkretne problemy i drogi ich rozwiązania. Właśnie o tej młodzieży można powiedzieć, że wymaga od siebie i od innych. Wysuwane przez nią postulaty będą teraz stanowić podstawę do opracowania dokumentu o młodzieży I Synodu Diecezji Sosnowieckiej.
Z konkretnych postulatów wysuwanych przez przedstawicieli diecezji warto wspomnieć konieczność Mszy św. w niedzielę dla młodych z odpowiednio przygotowanym kazaniem. "Młodych należy zachęcać, ale nie zmuszać do chodzenia na nabożeństwa" - twierdził Rafał z Dąbrowy Górniczej. Sama Eucharystia powinna być - jego zdaniem - mniej schematyczna, z większym zaangażowaniem uczestników. Dobrze by było wyjaśnić najpierw symbole, z których się składa. Zaś Łukasz z Dąbrowy Górniczej zaproponował, by choć w jednej świątyni w większym mieście, np. Sosnowcu była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty przez cały dzień, a nie tylko w czasie Mszy św. Mówiono też, że w dobie mody na porady psychologiczne spowiedź nie może ograniczać się tylko do rozgrzeszenia. Wiele uwag kierowano również pod adresem szkolnych rekolekcji wielkopostnych, które często ograniczają się do Mszy św. z monotonnym kazaniem. Młodym brakuje na nich świadectw, dyskusji, wymiany myśli. Doskonałą formą ewangelizacji - zdaniem wielu młodych ludzi - są także koncerty muzyki chrześcijańskiej, zawody sportowe czy spotkania z ciekawymi ludźmi.
Młode pokolenie chrześcijan zauważyło, że u podstaw dobrej pracy duszpasterskiej z młodzieżą leży formacja w seminarium. "Dobrze by było - proponowała Marta z Sosnowca - aby klerycy w czasie studiów seminaryjnych mieli kontakt z różnymi grupami parafialnymi, w tym jak najwięcej z młodzieżą. Duszpasterskie umiejętności młodzi kapłani powinni pogłębiać w czasie warsztatów, gdzie będą przypominać sobie np. metody aktywizujące. "Przecież kazanie może rozpocząć się pantomimą w wykonaniu młodych" - proponowała Marta. Łukasz z Dąbrowy Górniczej zachęcał natomiast duszpasterzy do częstszego kontaktu z młodzieżą, zwłaszcza poza szkołą. Do tego nieodzowne są parafialne kluby czy kawiarenki dysponujące odpowiednim zapleczem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu