Reklama

Niedziela Wrocławska

10 lat Parafialnego Zespołu Caritas w Brzegu

2025-04-01 16:01

Archiwum PZC Brzeg

Parafialny Zespół Caritas w Brzegu został powołany 25 marca 2015 roku na mocy Dekretu Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Od początku swojej działalności zespół koncentruje się na niesieniu pomocy potrzebującym, realizując chrześcijańskie wartości miłosierdzia i dobroczynności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

3 kwietnia 2017 roku działalność PZC została przeniesiona do siedziby przy ul. 1 Maja 7, mieszczącej się w budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. Zmiana ta była możliwa dzięki wsparciu Starosty Powiatu Brzeskiego, Pana Macieja Stefańskiego, Dyrektora II LO, Pana Leszka Lipińskiego, oraz Proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego, Księdza Marcina Czerepaka. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był prezes PZC, Zdzisław Kozoświst.

Reklama

Od 16 lat zaangażowany w wolontariat, Zdzisław Kozoświst, prezes Parafialnego Zespołu Caritas w Brzegu, dzieli się historią działalności, która przez lata rozwinęła się w prężnie działającą organizację pomagającą setkom osób. Opowiada o początkach swojej misji, trudnościach, ale przede wszystkim o radości, jaką daje pomaganie innym. - Jako wolontariusz zacząłem działać już 16 lat temu. Trafiłem do parafialnego zespołu Caritas w Mikołaju i tam rozpoczęliśmy naszą działalność. 11 lat temu, gdy funkcję dyrektora Caritas Archidiecezji Wrocławskiej objął ks. Dariusz Amrogowicz, pojawił się pomysł założenia parafialnego zespołu przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu. Dokładnie 25 marca, 10 lat temu, ksiądz dyrektor zatwierdził samodzielną jednostkę w naszej parafii i od tamtej pory zaczęliśmy działać. Na początku pracowaliśmy przy parafii, później zdobyliśmy pomieszczenia w II Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu. Były one w bardzo złym stanie, ale z pomocą księdza proboszcza Marcina Czerepaka oraz własnych środków udało nam się je wyremontować przez ostatnie 10 lat - podkreśla Zdzisław Kozoświst.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W naszej działalności prowadzimy: wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, fryzjernię dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wizytę w salonie, pralnię i suszarnię dla osób niemających warunków do prania ubrań w domu, butik z odzieżą używaną i obuwiem, gdzie każdy może bezpłatnie wybrać potrzebne rzeczy, lodówkę społeczną, dostępną 24 godziny na dobę, w której umieszczamy żywność z Biedronki oraz dary od ludzi, transport samochodowy, pomagając osobom chorym dojechać do szpitali w Opolu, Wrocławiu i innych miejscach oraz dostarczając sprzęt rehabilitacyjny do potrzebujących.

Często pomagamy osobom starszym i samotnym, dostarczając im łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie czy inne sprzęty. Nasza ekipa z wielką radością wnosi je nawet na czwarte piętro, bo wiemy, jak bardzo jest to potrzebne. Wierzymy, że dobro zawsze wraca i warto pomagać! Nasze dyżury odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-13:00. Zaczynamy modlitwą i czytaniem Ewangelii. Raz w miesiącu mamy nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także Mszę Świętą w intencji wolontariuszy, dobroczyńców i naszych działań. W ciągu roku organizujemy 3-4 pielgrzymki – do Częstochowy, Łagiewnik i innych miejsc zaproponowanych przez wolontariuszy i podopiecznych. Wierzymy, że modlitwa jest niezbędnym elementem naszej działalności. Doświadczamy, że Pan Bóg prowadzi nas w najtrudniejszych momentach, układa wszystko w piękny sposób, nawet jeśli wydaje się, że coś jest poza naszym zasięgiem. Moja rodzina również angażuje się w wolontariat – żona, syn i córka wspierają mnie w tej misji. Wierzę, że to Matka Boża nas prowadzi i Bóg błogosławi naszej pracy. Obyśmy mogli pomagać jeszcze przez wiele lat! - opowiada Zdzisław Kozoświst, 

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin: Jan Paweł II nie próbował podobać się ludziom, ale Bogu

2025-04-02 16:40

Vatican News

Dziś, podobnie jak niezliczeni pielgrzymi, którzy nieustannie przybywają do tej bazyliki i proszą o jego wstawiennictwo przy ołtarzu, w którym spoczywa jego ciało, my również powtarzamy: ‘Pobłogosław nam, Ojcze Święty Janie Pawle II! Pobłogosław ten Kościół Pański w drodze, aby był pielgrzymem nadziei - mówił w Bazylice św. Piotra watykański sekretarz stanu podczas Mszy św. w 20. rocznicę śmierci Papieża Polaka

Więcej ...

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób niepełnoletnich

2025-04-01 09:47

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek sejmowa komisja ds. petycji ma rozpatrzeć petycję, której autorzy postulują wprowadzenie zakazu możliwości spowiadania osób niepełnoletnich. To ostatni moment na to, aby dołączyć do sprzeciwu wobec tego postulatu.

Więcej ...

Wyjątkowy film "Śladami Ojca" już do obejrzenia!

2025-04-02 18:41

Materiał prasowy

Święty Jan Paweł II, to człowiek przeprowadzający Kościół w nowe millenium, w czasach kiedy potrzeba było kogoś autentycznego, prawdziwego. Papież, który na oczach milionów ludzi zmieniał losy świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Kościół

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?