Reklama

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości

RTCK

W odniesieniu do medialnych doniesień z ostatnich dni, w których wymieniana jest nazwa Fundacji RTCK - Rób to co kochasz, chcę się z Wami podzielić kilkoma informacjami związanymi z projektem naszej Fundacji pt.: “Czy to co robisz ma sens?”, który jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości - pisze Kamil Zbozień, założyciel RTCK.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

CAŁOŚĆ OŚWIADCZENIA:

W odniesieniu do medialnych doniesień z ostatnich dni, w których wymieniana jest nazwa Fundacji RTCK - Rób to co kochasz, chcę się z Wami podzielić kilkoma informacjami związanymi z projektem naszej Fundacji pt.: “Czy to co robisz ma sens?”, który jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Ważne, aby zaznaczyć, że Fundacja RTCK - Rób to co kochasz jest niezależnym podmiotem względem naszej gospodarczej działalności wydawniczej RTCK SA. Powołaliśmy Fundację w 2017 roku, ponieważ część zysków naszej działalności od lat przeznaczaliśmy (i nadal przeznaczamy) na działania o charakterze charytatywnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2020 roku Fundacja wystartowała w konkursie ofert z zakresu przeciwdziałania przyczynom przestępczości, ogłoszonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Uznaliśmy, że projekt sfinansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jest mądry i potrzebny.

Organizowaliśmy już wcześniej wydarzenia profilaktyczne i znamy ich wartość.

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, miały odciążyć szkoły i placówki wychowawcze, które normalnie same musiały finansować tego typu spotkania.

Wystartowaliśmy w oficjalnym konkursie ofert i konkurs wygraliśmy.

Autorem i koordynatorem tego projektu był (i jest) Adrian Wieczorek, wiceprezes Fundacji RTCK - rób to co kochasz, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych ludzi od zarządzania projektami jakich znam.

Reklama

W ciągu trzech lat Fundacja zorganizowała 300 wydarzeń profilaktycznych i objęła pomocą ponad 35 000 osób w szkołach i placówkach wychowawczych na terenie kraju.

Informacja prasowa z lutego 2024 roku na temat tego, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma zamiaru realizować zawartych umów, zszokowała nas.

Przez cały okres trwania umowy, a szczególnie w ostatnim roku, Fundacja była drobiazgowo kontrolowana, ale nigdy, od żadnego z kontrolujących podmiotów, nie otrzymaliśmy konkretnych wniosków, rekomendacji, czy zastrzeżeń, dotyczących realizacji projektu “Czy to co robisz ma sens?”. Pomimo tego, Ministerstwo Sprawiedliwości bez podania powodów i bez uzasadnienia prawnego, przestało wywiązywać się z umowy, wstrzymało dotację projektu i zażądało od Fundacji RTCK zwrotu środków wysokości miliona czterystu tysięcy złotych.

W ramach tej kwoty, w ciągu trzech lat, sfinansowane zostało, wspomniane wyżej, trzysta wydarzeń o charakterze profilaktycznym, w tym m.in: wynagrodzenia prowadzących, koordynatora projektu, koszt oprawy muzycznej, obsługi technicznej i zaplecza sprzętowego, transportu, oraz konspekty wydrukowanych 40 lekcji profilaktycznych przekazywanych nieodpłatnie uczestnikom wydarzeń. W ramach projektu finansowane były również godziny konsultacji z terapeutą młodzieży, który pozostawał do dyspozycji uczestników projektu w wyznaczonych regularnych godzinach, trzy razy w tygodniu. Koszt realizacji pojedynczego wydarzenia był nie tylko rynkowy, ale mocno preferencyjny.

Reklama

Znacie sposób postępowania RTCK od lat i wiecie, że jesteśmy maksymalnie transparentni.

Po pierwszych doniesieniach medialnych w całej sprawie, Fundacja skontaktowała się z Ministerstwem Sprawiedliwości, z prośbą o informacje co do powodów postępowania Ministerstwa, które przestało się wywiązywać z umowy.

Pomimo wielu próśb o wyjaśnienie, przy równoczesnym dopełnieniu wszelkich wymaganych formalności ze strony Fundacji, nie otrzymaliśmy od Ministerstwa Sprawiedliwości żadnego konkretnego uzasadnienia powodów wstrzymania finansowania projektu oraz żądania zwrotu wydanych już środków.

W związku z tym, Fundacja RTCK złożyła w październiku 2024 roku pozew przeciwko Skarbowi Państwa - Ministerstwu Sprawiedliwości, do Sądu Rejonowego w Warszawie, ze względu na niewywiązywanie się przez Ministerstwo z umowy o dofinansowanie.

27 marca bieżącego roku otrzymaliśmy informację z Sądu Rejonowego w Warszawie, że Sąd wyznaczył Ministerstwu Sprawiedliwości dwa miesiące na złożenie wiążącego stanowiska procesowego w tej sprawie. Czekamy zatem na to stanowisko Ministerstwa.

W razie konkretnych pytań, najlepiej kierować je bezpośrednio do Adriana Wieczorka, wiceprezesa Fundacji RTCK - rób to co kochasz na adres: adrian.wieczorek@rtck.pl

Fundacja RTCK nigdy nie była i nadal nie jest uzależniona od realizacji projektów dofinansowanych ze środków publicznych. Wszystkie pozostałe projekty Fundacji są nieprzerwanie realizowane i rozwijane.

Kamil Zbozień

Założyciel RTCK

Podziel się:

Oceń:

2025-04-03 21:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Barcelonie beatyfikacja Lycariona Maya. Chciał być bratem wszystkich

2025-07-11 17:18
Brat Lycarion May, marysta

Vatican Media

Brat Lycarion May, marysta

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, będzie przewodniczył jutro, 12 lipca, Mszy Świętej, podczas której młody szwajcarski zakonnik, wychowawca ubogich w Hiszpanii, zamordowany w czasie rewolt ludowych w 1909 roku, zostanie wyniesiony na ołtarze. Głosił braterstwo w świecie pełnym konfliktów.

Więcej ...

Open Doors: w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

2025-07-11 20:33

Adobe Stock

Z szacunków organizacji Open Doors wynika, że obecnie w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan. Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2025 r. w 50 krajach poziom prześladowań jest wysoki bądź ekstremalnie wysoki. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.

Więcej ...

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50
Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...