Reklama

Tajemnice zabytków naszej diecezji

Pochodzenie ołtarza św. Anny z kościoła św. Jakuba w Toruniu

Niedziela toruńska 2/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O pięknie toruńskich świątyń świadczy nie tylko wspaniała ceglana architektura, ale także bogate wyposażenie ich wnętrz, głównie w postaci licznych drewnianych ołtarzy. Wyjątkowe ich nagromadzenie jest wynikiem dramatycznych losów nie zachowanych do dzisiaj świątyń, z których najokazalszą był nowomiejski kościół Dominikanów św. Mikołaja rozebrany w 1834 r. Część jego wyposażenia dostała się wtedy do świątyni św. Jakuba pełniącej w owym czasie rolę kościoła macierzystego.
Do najciekawszych obiektów należy konserwowany w roku ubiegłym ołtarz św. Anny, znajdujący się w jednej z kaplic po stronie południowej kościoła. W trakcie prac wykonywanych przez zespół toruńskich konserwatorów dzieł sztuki ujawnione zostały pewne nowe przesłanki potwierdzające tezę o jego dominikańskiej proweniencji. Obecne wezwanie ołtarza (św. Anny) wydaje się wtórne, o czym świadczy umieszczony na tzw. zasuwie prostokątny obraz z wizerunkiem św. Anny nauczającej młodocianą Maryję, kształtem nie pasujący do zwieńczonej łukiem ramy. Poza tym obraz główny tematycznie nie odpowiada wezwaniu ołtarza, przedstawia bowiem Matkę Bożą z Dzieciątkiem na rękach w koronie z róż, które oplatają całą Jej postać. Ta "różana" tematyka obrazu, odkryta dopiero po zdjęciu srebrnych szatek, pasuje bardziej do innego wezwania.
Jerzy Domasłowski - autor najnowszej publikacji o kościele św. Jakuba - zwrócił uwagę na podobieństwo naszego ołtarza do ołtarza św. Róży z koś-cioła Dominikanów, z zaznaczeniem, że był on koloru zielonego. Kolor ten odkryliśmy właśnie spod przemalowań w czasie wspomnianych prac konserwatorskich. Chodzi więc prawdopodobnie o ten sam obiekt.
Dominikańską proweniencję potwierdza ponadto obecność w ołtarzu relikwii m.in. dominikanina św. Tomasza z Akwinu. Dominikanką była też św. Róża z Limy, domniemana, pierwotna patronka naszego ołtarza, której kult był szczególnie propagowany przez dominikanów w XVII w. łącznie z kultem modlitwy różańcowej. Stosownie do swego imienia św. Róża większość czasu spędzała na modlitwie w ogrodzie, cechowała ją niezwykła zażyłość z przyrodą (Legendy dominikańskie w oprac. o Jacka Salija, Poznań 1982). Motywy różane występują również w plastyce ołtarza, co widoczne jest szczególnie w ozdobnych uszakach; łącznie z zieloną barwą ołtarza stwarza to atmosferę ogrodu.
Wszystko wskazuje więc na to, że obecne wezwanie otrzymał ołtarz po przeniesieniu go do kościoła św. Jakuba, z czym wiązała się jego nowa aranżacja kolorystyczna w tonacji brązowej odpowiadającej wystrojowi całej kaplicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43
Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...