Reklama

Kościół

Kard. C. Aós Braco kończy 80 lat – 136 purpuratów-elektorów

2025-04-05 21:01

Episkopat Flickr

W niedzielę 6 kwietnia kończy 80 lat arcybiskup metropolita-senior Santiago de Chile kard. Celestino Aós Braco OFM Cap., tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba uprawnionych do wyboru kolejnego papieża wynosi 136, a pozbawionych tego prawa - 116. Purpurat chilijski (choć urodzony w Hiszpanii) jest jednym z pięciu kapucynów w Kolegium Kardynalskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszły kardynał urodził się 6 kwietnia 1945 w mieście Artaiz w północno-zachodniej hiszpańskiej prowincji Nawarra (archidiecezja Pampeluna). Tam też ukończył szkołę podstawową i średnią, po czym w latach 1960-63 studiował filozofię w Saragossie, a w latach 194-68 - teologię w Pampelunie. 14 sierpnia 1963 rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w mieście Sangüesa w Nawarze. Równo w rok później złożył w nim śluby czasowe, a 16 września 1967 - śluby wieczyste. W latach 1972-80 uzupełniał studia na uniwersytetach w Saragossie i Barcelonie, uwieńczone licencjatem z psychologii. Dzięki tej specjalizacji kształcił się w latach 1980-81 na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Chile.

30 marca 1968 przyjął w Pampelunie święcenia kapłańskie, po czym pracował w różnych miejscach - w Nawarze był m.in. wykładowcą w szkole w mieście Lecaroz, wikariuszem w Tudeli i profesorem w Pampelunie oraz wikariuszem w Saragossie. W 1983 wysłano go do Chile, gdzie pełnił różne posługi w parafiach i w swoim zakonie oraz w kuriach biskupich w diecezjach Linares, Santa María de los Ángeles, Valparaíso i Viña del Mar. Był m.in. wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego w diecezji Valparaíso, ekonomem prowincjalnym kapucynów, promotorem sprawiedliwości (prokuratorem) i sędzią w sądach biskupich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

25 lipca 2014 Franciszek mianował go biskupem diecezji Copiapó na północy kraju. Sakrę nominat przyjął 18 października następnego roku. Jego hasło biskupie brzmi „Amar y servir” (Kochać i służyć). 23 marca 2019 papież powołał go na administratora apostolskiego archidiecezji Santiago de Chile, gdy na emeryturę przeszedł kard. Riccardo Ezzati Andrello SDB, oskarżany o ukrywanie przestępstw seksualnych w Kościele. 27 grudnia 2019 Ojciec Święty mianował go arcybiskupem-metropolitą stolicy kraju. Rządy w archidiecezji objął 11 stycznia 2020 roku.

Na konsystorzu 28 listopada tegoż roku papież włączył 75-letniego arcybiskupa w skład Kolegium Kardynalskiego, przyznając mu jako kościół tytularny w Rzymie świątynię świętych Nereusza i Achilleusza. 25 października 2023 kard. Aós Braco ustąpił z urzędu arcybiskupa Santiago de Chile.

Purpurat hiszpańsko­-chilijski jest jednym z pięciu kardynałów-kapucynów. Pozostali to kardynałowie: Fridolin Ambongo Besungu (65 lat) z Demokratycznej Republiki Konga, Włoch Raniero Cantalamessa (90) - były kaznodzieja papieski, Argentyńczyk Luis Pascual Dri (97) i Amerykanin Seán Patrick O’Malley (80 lat skończy 29 czerwca br. - arcybiskup-senior Bostonu.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 252 kardynałów, w tym 136 elektorów i 116 nie mających prawa udziału w konklawe. Z tych pierwszych 5 powołał papież-Polak, 23 - jego następca i 108 - Franciszek a wśród nieelektorów 36 mianował Jan Paweł II, 39 - Benedykt XVI i 41 - Franciszek.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Włoch Angelo Acerbi, ur. 23 IX 1925, Argentyńczyk poch. chorwackiego Estanislao Esteban Karlic (7 II 1926) i Ugandyjczyk Emmanuel Wamala (15 XII 1926), najmłodszymi zaś działający w Australii Ukrainiec Mykoła Byczok (ur. 13 II 1980), Włoch posługujący w Mongolii Giorgio Marengo, (7 VI 1974) i Portugalczyk Américo Manuel Alves Aguiar (12 XII 1973). Najdłuższy staż w Kolegium ma kardynał Michael Michai Kitbunchu z Tajlandiii, mianowany 2 lutego 1983.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odważnie nazywał dobro dobrem, a zło złem

Uroczystości pogrzebowe kard. Józefa Glempa

Dominik Cywiński

Uroczystości pogrzebowe kard. Józefa Glempa

Homilia abp. Józefa Kowalczyka, metropolity gnieźnieńskiego, prymasa Polski, wygłoszona podczas Mszy św. pogrzebowej śp. kard. Józefa Glempa.

Więcej ...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

2025-04-07 13:15

Adobe Stock

Pro-liferka, dziennikarka, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doradca życia rodzinnego, współautorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie Magdalena Guziak-Nowak opisuje wstrząsającą relację ze szpitala w Oleśnicy.

Więcej ...

O Górskiej Drodze Krzyżowej (GDK) na Podhalu: modlitwa towarzysząca wysiłkowi staje się owocniejsza

2025-04-11 08:11

Ks. Marek Kordaszewski MIC_Zakopane - Głos z Cyrhli / Facebook

Jeśli podejmiemy trud pójścia razem z Chrystusem przez to życie, nie będzie łatwo, ale widoki, jakie będą nam towarzyszyć i przeżycia na tej drodze są niepowtarzalne - powiedział w rozmowie z Polskifr.fr ks. Marek Kordaszewski MIC, organizator Górskiej Drogi Krzyżowej (GDK) na Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) w Tatrach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Wiara

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...