Reklama

Raciążek

Dobrze przeżywać czas dany

Niedziela włocławska 2/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Decyzją Wojewody Włocławskiego w 1989 r. powołano w Raciążku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla osób dorosłych. Placówka powstała po to, by zapewnić całodobową opiekę osobom starym, chorym, będącym w trudnej sytuacji życiowej, materialnej i mieszkaniowej. Pod koniec listopada do DPS trafili pierwsi pensjonariusze, pochodzący z całej Polski. Od 1 stycznia 1991 r. placówka zmieniła nazwę na Zakład Leczniczo-Opiekuńczy i jako jednostka budżetowa ochrony zdrowia działała do 1998 r.
7 października 1998 r. zakład otrzymał osobowość prawną. Od tego czasu jest znany jako Samodzielny Publiczny Zakład Leczniczo-Opiekuńczy. Dyrektorem placówki jest Andrzej Karaśkiewicz.
Obecnie w zakładzie przebywa ponad 200 pacjentów, nad którymi kompleksową opiekę lekarską i pielęgniarską sprawują lekarze psychiatrzy, neurolog, internista i stomatolog, psycholog, pielęgniarki, opiekunowie i terapeuci. W ramach zajęć terapeutycznych pacjentki wykonują robótki ręczne, a także rysują i pracują w kuchni. Natomiast terapia mężczyzn polega na angażowaniu ich w prace malarskie, naprawcze i porządkowe na terenie zakładu, wszystko to po uwzględnieniu możliwości i zainteresowań danej osoby.
Mieszkańcy uczestniczą w zajęciach kulturalnych i oświatowych: wycieczkach, zabawach, dyskotekach, w imprzez Gminny Ośrodek Kultury w Raciążku i Klub Seniora "Raj". Tym, dla których te formy aktywności są niedostępne, pozostaje lektura książek i czasopism, słuchanie radia, oglądanie programu telewizyjnego. Od pewnego czasu istnieje możliwość uczestnictwa pacjentów w obozach rehabilitacyjnych organizowanych w pięknych zakątkach Polski. Uczestnictwo w życiu zakładu i różnorakie formy terapii służą temu, by atmosfera miejsca jak najbardziej przypominała domową.
Niezwykle ważną rzeczą jest otoczenie pensjonariuszy opieką duszpasterską. Zakład posiada własną kaplicę pw. bł. Michała Kozala, niedawno odrestaurowaną. Tu w dni powszednie, niedziele i święta odprawiane są Msze św. Raz w miesiącu odbywa się spowiedź św. Kapelanem zakładu jest ks. Marian Kuszyński - proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych i św. Hieronima w Raciążku. Troską duszpasterską otoczeni są wszyscy pensjonariusze, jednak w sposób szczególny najsłabsi, o najbardziej ograniczonym stopniu sprawności.
2 grudnia ub. r. wizytę w zakładzie złożył bp Roman Andrzejewski, któremu towarzyszyli ks. Marian Kuszyński, ks. Mariusz Ponikierski - wikariusz parafii w Raciążku i ks. Paweł Kasprzak - kapelan Domu Opieki w Zakrzewie. Podczas Mszy św. sprawowanej w intencji mieszkańców i pracowników placówki Ksiądz Biskup poświęcił odrestaurowaną kaplicę, nowy ołtarz, ambonę, odnowione tabernakulum, krzyż i obraz Patrona kaplicy. Autorem projektu ołtarza, zawierającego bogatą symbolikę związaną z męczeństwem bł. bp. Michała Kozala jest artysta plastyk Marian Sporny, a wykonawcami mistrz stolarski Józef Stawiszyński i jego syn Mariusz. Ołtarz powstał dzięki przychylności wielu osób - wszystkim serdeczne Bóg zapłać!
Bp Andrzejewski wygłosił kazanie, w którym powiedział m. in.: "Gdy ludziom w dzisiejszych czasach brakuje czasu, wy - mieszkańcy tego domu - macie go dużo. Możecie go przeznaczyć Bogu: na modlitwę i na odkrywanie wartości własnego cierpienia"...
Pensjonariusze podziękowali Księdzu Biskupowi za przybycie, sprawowanie Eucharystii oraz poświęcenie kaplicy i wręczyli wiązankę kwiatów wraz z wykonanym przez nich upominkiem. Uroczystość zakończyło biskupie błogosławieństwo. Liturgię uświetnił śpiew chórku parafialnego prowadzonego przez miejscowego organistę Józefa Namielskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykańska nominacja dla rektora KUL

2025-01-24 13:39
Ks. prof. Mirosław Kalinowski i bp Antonio Staglianò

ks. Paweł Rytel-Andrianik / @VaticanNewsPL

Ks. prof. Mirosław Kalinowski i bp Antonio Staglianò

Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, został mianowany interlokutorem Papieskiej Akademii Teologicznej, akademii Kurii Rzymskiej, zajmującej się formacją teologów. Nominację wręczył mu przewodniczący tej instytucji, bp Antonio Staglianò.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: bardzo ważne jest Słowo, wokół którego gromadzi się lud

2025-01-24 12:00

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: 300 proroctw, które zmieniły świat

2025-01-24 16:02

mat. prasowy

Ciekawostką jest to, że w Starym Testamencie znajduje się ponad 300 proroctw odnoszących się do Mesjasza. Co ciekawe, spełnienie nawet ośmiu z nich w życiu jednej osoby jest matematycznie niemal niemożliwe.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Wiara

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

Kościół

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica